Toprak Dede Hayrettin Karaca hayatını kaybetti

TEMA vakfının kurucusu olan Hayrettin Karaca 97 yaşında gözlerini kapadı. Tarım üzerine tutkulu çalışmalarıyla “Toprak Dede” diye tanınan Hayrettin Karaca doğaya tutkusuyla biliniyordu. Tarım ile ilgili çalışmalarıyla “Toprak Dede” ismiyle tanınan Hayrettin Karaca, TEMA vakfının kurucusuydu. Hayrettin Karaca Alternatif Nobel ödülüne layık görülmüş ve Birleşmiş Milletler tarafından da “Orman Kahramanı” olarak seçilmişti.

- Reklam -

TEMA Vakfı, “Kurucu onursal başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca’yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz” açıklamasında bulundu.

Toprak Dede kimdir?

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde doğmuştur. Babası Hocazade Halil Efendi ve Annesi ise Zehra Hanım’dır. İkisi de Kırım muhaciridir.

Hayrettin Karaca, orta öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde tamamlayarak, lise eğitiminden sonra trikotaj atölyesine geçti. Karaca Trikolarını tanınmış bir marka seviyesine ulaştıran Hayrettin Karaca ilk triko ihracatını da gerçekleştirmiş oldu. Doğayı ve Edebiyata tutkusu olan Hayrettin Karaca, Anadolu’nun her yerini turladı. Ağaçları ve bitki örtüsünü inceleyerek, örnekler topladı ve Yalova’da bulunan bahçelerinde yetiştirmeye başladı.

Hayrettin Karaca Anadolu’yu turlarken hızlı bir kuraklık ve çölleşme tehditini gördü. Bitki türlerinin hızla yok oluşunu fark etti. Harap olmuş meralar, kuruyan şelaleler ve tahrip olan ormanlar onu rahatsız etti ve harekete geçirdi. 1972 yılında da sanayici yakın dostu Nihat Gökyiğit ile beraber TEMA Vakfını kurdu.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin