Mobil Uyumlu Sitelerin Önemi Hakkında Detaylar

Mobil uyumlu site tasarımın önemi gün geçtikçe daha fazla değer kazanmış olup; kullanıcıların birçoğu, zamanının büyük bir bölümünü mobil cihazlar üzerinde geçirmeye başlamıştır. Bununla birlikte, mobil kullanım süresi ve alışkanlıkları daha çok artış göstermiştir. Mobil uyumlu web site tasarımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri çok iyi bilmek gerekir. Ziyaretçilerin erişimini kolaylaştırmak, kalıcılığını artırmak için altyapıyı doğru hazırlamak çok önemlidir. İyi bir mobil uyumlu site nasıl yapılır ve mobil uyumlu web sitesinin önemi nedir?

- Reklam -

Mobil Uyumlu Web Sitesi Hazırlarken İleriye Yönelik Düşünün

Teknoloji devrinde yaşadığımızı, mobil kullanım yoğunluğunun ne kadar çok olduğunu görüyoruz ve bu yoğunluk her geçen gün daha çok artarak devam etmektedir. Kullanıcılar, her geçen gün daha faydalı ve daha kullanışlı içeriklere ulaşmak istiyor. İçerik algıları, günden güne değişerek devam ettiğinden dolayı; ilerleyen dönemlerde daha farklı yerlere geleceğini söyleyebiliriz. Daha sonraki dönemlerde, yeni tasarım derdine son vermek için; şimdiden çağa ayak uydurabilecek tasarıma sahip olmak, en doğru karar olacaktır. Mobil web sayfası tasarımına başlamadan önce uzun vadeli düşünmek, artı ve eksi yönlerini ortaya koymak, kişinin kendi yararına olacaktır. Bu yüzden stratejinizi çok iyi belirleyin.

Neden Mobil Uyumlu Site
Neden Mobil Uyumlu Site?

Mobil Mi Yoksa Web Sitesi mi?

İki tasarımın da eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Son dönemlerde mobil kullanımı daha yaygın olsa da; web site ziyaretleri de, hatırı sayılır bir derecede ilgi görmektedir. Her iki tasarımın da, ekran görüntüleri sorunsuz ve aktif bir şekilde çalışması gerekir. Mesela; web tasarımı üzerinde yer alan özelliklere, mobil tasarımda da yer vermek gerekir. Çünkü; ziyaretçiler, bu gibi eksikleri kabullenmeyecek dereceye gelmiş durumdadır. Bu sektörde tek olmadığınızı hatırlatmak isteriz. Her zaman rakiplerinizin olacağını bilmelisiniz!

Mobil Uyumlu Siteler İçin Hedeflerinizi İyi Belirleyin

Mobil kullanımı ilk zamanlarda bu kadar yoğun olmadığı için, ulaşılabilir özellikler kısıtlı bir halde sunulmaya başlanmıştı. O dönemlerde, kullanılan cihazların özellikleri kısıtlı olduğundan dolayı; bu gibi detaylara gerek duyulmuyordu. Bunun nedeniyse; mobil kullanıcı sayısının az olmasıydı. Şimdilerde durum tamamen farklılaştı ve mobil kullanım sayısının tavan sayılara ulaşmış durumda olduğunu söylemek gerek. İlk dönemlerde mobil kullanıcının ulaşmak istediği hedef belli olduğu için, fazla özellik eklemeye gerek yoktu. Kullanıcı, yalnızca yapması gereken işlemi gerçekleştirip, mobil sayfadan ayrılıyordu. Günümüzde ise; bu durum tamamen farklı bir hal aldı. Mobil tasarımın aktif olarak kullanılmaya başlaması ile web sitesi üzerinden ulaşmak istediği tüm bilgilere, buradan da ulaşmak istemektedir. Mobil cihaz kullanımı arttığı için hedef ve içerikleri bu doğrultuda belirlemeniz gerekiyor.

Birçok kullanıcı daha rahat bir kullanım sergilemek amacı ile mobil sayfadan ayrılarak, masa üstüne geçiş yaparlar. Burada, onların görmek istedikleri farklı bir site olmayıp, neredeyse mobil tasarımına yakın olan bir görünüm ile karşılaşmak isterler. Bu ikilinin birbirine olan uyumu çok önemlidir.

- Reklam -
Mobil Sayfa Hızının Önemi
Mobil Sayfa Hızının Önemi

Mobil Sayfa Hızının Önemi

Mobil sayfa hızının değeri, oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem kullanıcı açısından hem de Google açısından oldukça önemlidir. Sitenizin mobil sayfa hızı ne kadar iyi olursa; o kadar çok Google tarafından benimsenir ve rakiplerinizden bir adım önde olursunuz. En önemlisi ise; kullanıcıların memnuniyetidir. Açılması uzun süren bir sayfada kimse daha çok zaman geçirmek istemez ve sayfanın açılmasını beklemeden çıkan ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Buna ek olarak menülere ulaşım kolaylığı da çok önemlidir. Kısa ve net söylemek gerekirse; her zaman geleceğe yönelik tasarımlar yapmaya ya da yaptırmaya özen gösterin. Her sene yeniliklerin olacağını sakın aklınızdan çıkarmayın. Başarıya ulaşmanın yolu; yenilikten geçer.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin