Marka Tescili Nedir? Neden Marka Tescili?

Marka tescili nedir? Faaliyette olan bir firmanın ya da kişiye ait olan malların rakiplerinden veya benzeri yakınlığının ayırt edilmesini sağlayan önemli işlemdir. Daha anlaşılır ve net bir şekilde açıklamak gerekirse; kısaca biz buna ürünler ve hizmetlerin üzerinde yer alan şekiller, renkler ve kullanılan işaretlerin korunması diyebiliriz. Halk arasında en yaygın olarak bilinen şekli ;logo tescili, isim hakkı, isim patenti ve isim tescili gibi sözlerdir.

- Reklam -

Kurumsallaşma aşamasında firmaların ticari kayıtları ticaret odaları ve buna benzer yerlere yapılması gerekir. Unvanları bu belgeler üzerinde yazar ancak bu belgeler üzerinde bulunan imza ve onay o ismi korumaya yetmez. Marka ismini ve ürünlerini korumak isteyen kişi, bu gerekli izni ya da onayı daha farklı bir deyişle marka hakkını Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alması gerekir. Tescil belgesine sahip olduktan sonra o marka artık o kişinin olur.

Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi markalaşma sürecinde ilk atılması gereken adımlar arasında marka tescili ve önemi yer alır. Fikirlerinizin çalınmaması ve markanızı koruyabilmek adına tescil işlemi gerekli bir işlemdir.

Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Hakkında Merak Edilenler
Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Hakkında Merak Edilenler

Marka Tescil Süresi Ne Kadar?

Marka tescil süresi ne kadar? Ürün ya da benzeri işlemler sırasında marka tescil süresinin ne kadar olduğu hep merak konusu olmuştur. Birçok insan tescil işleminin sınırsız süreye sahip olduğunu düşünür ancak sanıldığının aksine bir bitiş süresi vardır. Başvuru tarihinden itibaren 10 yıl boyunca koruma süresi bulunur ve bu 10 yıllık süre sona erdiğinde ise; yenileme işleminin yapılması gerekir. Marka yenileme işlemi ile markanızı korumaya devam edebilirsiniz.

Bu süreyi çok dikkatli bir şekilde takip altına almanız gerekmektedir. Marka tescil süresini çok iyi bilmeli ve yenileme zamanını kaçırmamalısınız. Bu süre zarfında takip edemez ya da unutursanız, bir başkasının özellikle de rakiplerinizden birinin firmanızın tüm yasal haklarını alması kaçınılmaz olur.

- Reklam -
Marka Tescili Nedir Neden Marka Tescili Yapılmalı
Marka Tescili Nedir? Neden Marka Tescili Yapılmalı

Marka Tescili Olabilecekler

Marka tescili sadece bir isimden ibaret olmayıp, birçok çok seçeneği içerisine alabiliyor. Aşağıdaki seçeneklerde olduğu gibi;

  • Firmanızın ismini,
  • Firmanızın logosunu,
  • Ürününüzün adını,
  • Benimsediğiniz bir sesi,
  • Firmanızın logosunu,
  • Bir rengi,
  • Sloganınızı,
  • Desenler gibi bazı detaylar,

Marka tescili işletmenizi ve işletmenize ait olan birçok şeyi koruma altına alan bir koruma türüdür. Bu işlem sayesinde kaybetmek istemediğiniz birçok şeyi güvence altına alır ve başkasının kullanmasını engellersiniz. Bütün yasal hakları sizde olduğu için bir başkası hiçbir şekilde kullanamaz ya da aynısını yapamaz. Marka tescil işleminde belli bir sınıfların olduğunu hatırlatmak isteriz. Markanızın hangi sınıfa ait olduğunu bulmak için gerekli seçenekleri inceleyebilir veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Doğru alanı seçmek yerine yanlış alanı seçmeniz durumunda istemiş olduğunuz tescili kaybedebilirsiniz çünkü o sırada bir başkası almak istediğiniz hakkı alabilir. Bu yüzden, işinde uzman olan kişilerle çalışmaya özen gösterin.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin