Kurumsal E-Posta Nedir? Kurumsal E-postanın Avantajları Nelerdir?

Son 5 yıl içerisinde, dijital dünyanın hızla büyümesi dikkatleri üzerine topluyor. Yükseliş bu denli büyük olunca, e-ticaret sektöründe bulunan işletmelerin, imajlarını korumak için bazı detayları çok iyi değerlendirmesi gerekir. Güvenirliğini doğru bir şekilde yansıtmak isteyen şirketler, kurumsal e-posta adresi kullanması gerçeğini de çok iyi bilirler. Kurumsal e-posta nedir? Kurumsal e-posta neden kullanılmalı? Kurumsal e-postanın avantajları nelerdir? Merak edilen tüm soruların cevapları yazımızın devamında…

- Reklam -

Kurumsal E-Posta Nedir?

Kurumsal e-posta nedir? Kurumsal e-posta; işletmenin sahip olduğu alan adı uzantısını içeren mail adreslerinin bir bütünüdür. Şirket içerisinde görev yapan departmanlara özel sunulan bu e-posta adresleri, insanlara şirketin kurumsallığını yansıtır. Örneğin; muhasebe@firmaadi.comdestek@firmaadi.combilgi@firmaadi.com şeklinde karşımıza çıkar. Bu şekilde kullanılan e-posta adresleri; güven vermesi ile birlikte, o işletmenin kurumsallığını yansıtır.

Kurumsal E-Posta Adresine Nasıl Sahip Olunur?

Kurumsal E-Posta Nedir, Kurumsal e-postanın avantajları nelerdir
Kurumsal E-Posta Nedir? Kurumsal e-postanın avantajları nelerdir?

Kurumsal e-posta adresine nasıl sahip olunur? Bu adrese sahip olmak için öncelikle, işletmenize ait bir domain adresinin olması gerekir. Şirketinizin adını yansıtan bir alan adı satın alarak işe başlayabilirsiniz. İlgili domaine sahip olduktan sonra; hosting yönetimi bölümünden şirketinizin ihtiyacına uygun e-posta adresi oluşturmalısınız. Gerekli isimleri oluşturmanın ardından yani kurumsal e-posta yapılandırma işlemi sonrası kullanıma başlayabilirsiniz. Ancak, yapılandırma işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı detayların olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunlar ise;

  • Firmanızda görev yapan kişilerin belirlenmesi ve bu kişilere uygun, onları yansıtan e-posta hesaplarının açılması.
  • Kurumsal e-posta içerisinde gerekli olan adresleri doğru bir şekilde belirleyin. Örneğin; muhasebe için muhasebe@firmaadi.com, destek vermek için destek@firmaadi.com gibi..
  • Müşteriye göndereceğiniz e-postalar için imza kullanımı gibi detayları gözden geçirin.

Belirtmiş olduğumuz bu ayarları yaptıktan sonra; kurumsal e-posta adresiniz üzerinden gönderilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumsal E-Posta Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kurumsal e-postanın avantajları nelerdir? İlgili hesaba sahip olmak, işletmenize büyük avantajlar sağladığı gibi yönetebileceğiniz bir hesabınız olur. Kurumsal e-posta adresinin avantajları şu şekildedir:

- Reklam -
  • Firma olan bir kurumun; Hotmail, gmail gibi adresler kullanmasının hoş bir görüntü oluşturmayacağını düşünürsek, mutlaka kurumsal bir e-posta adresine sahip olması gerektiğini söylemek isteriz. Müşterilerinizin size olan güveni artar ve kurumsal kimliğiniz ön plana çıkar.
  • Bu şekilde müşteriye ulaşan e-postalar her zaman dikkat çekmiştir. Şirketinize ait web site ziyaretleri artar, adres uzantısı sayesinde sitenizi insanlara tanıtmış olursunuz.
  • Tüm e-posta adreslerinin tek panel üzerinden kontrolünü sağlayabilir, yazışmaların takibini yapabilirsiniz. Aynı zamanda e-posta güvenliğini de sağlamış olursunuz.
Kurumsal e-posta nedir, Kurumsal e-posta neden kullanılmalı, Kurumsal e-postanın avantajları nelerdir
Kurumsal e-posta nedir? Kurumsal e-posta neden kullanılmalı? Kurumsal e-postanın avantajları nelerdir?

İyi Bir Kurumsal E-Posta Kullanımı İçin Öneriler

Kurumsal e-posta adresi kullanan işletmelerin, kendisine yakışır içerikler hazırlaması, hazırlanan bu içerikler ile müşterilerine doğru bilgileri sunması gerekir. Hedef kitleye başarılı bir şekilde erişim sağlayabilmek için bazı detaylara dikkat etmelisiniz

  • Müşterilere gönderilecek e-posta içeriğinin ilk paragrafına özen gösterin. Çünkü müşteri ilk paragraf üzerinde ilgisini çeken bir konuya rastlayamaz ise, okumayı bırakabilir. Bu konuda çok iyi düşünüp, öyle hareket etmelisiniz. Birçok müşteri; e-postaların konusuna ve başlığına bakarak spam klasörüne gönderebiliyor. Bu gibi olumsuzluklar ile karşılaşmayı hiç kimse istemez.
  • E-posta şablonunu işletmenize uygun biçimde düzenleyin. Tasarım ne kadar profesyonel olursa, o derece kurumsal kimliğiniz ortaya çıkar. Buna ek olarak; şablon üzerinde müşterilerinize ismiyle hitap etmeye özen gösterin. Kişi kendisini ne kadar özel hissederse; o derece size güveni artar.

E-posta şablonunu mobile uygun hale getirin. Mobil kullanılabilirlik oranının her geçen gün daha çok arttığını unutmayın ve buna göre hareket edin.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin