Hangisi Daha Avantajlı? Online Pazar Yeri Mi Yoksa Kendi E-ticaret Siteniz Mi?

Satışların yoğun olarak gerçekleştiği bu sektörde, satış yapmanın çeşitli yolları yer alıyor. İnternet üzerinden satış gerçekleştirmek için kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ya da online pazar yeri sitelerinden satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Herkesin merak ettiği konu; online pazaryeri mi daha avantajlı yoksa kendi e-ticaret sitemiz mi? İkisinin de birbirinden farklı avantajları olduğu gibi; dezavantajları da bulunuyor. Satışlarınızı iki platform üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirken; hangisi daha avantajlı? Gelin, birlikte inceleyip, ona göre karar verelim..

- Reklam -

Online Pazaryerlerinin Avantajları

Online Pazar yerlerinin avantajları olduğu gibi; dezavantajları da yer alır. Hiçbir şey tam anlamı ile mükemmel değildir. Rekabetin yoğun olduğu bu dönemlerde atılacak her adımın bir zorluğu vardır. İşte online Pazar yerinin avantajları:

Online Pazaryerlerinin Önemi
Online Pazaryerlerinin Önemi

Daha Geniş Bir Kitleye Kolay Ulaşım İmkanı

İnsanların güvenini sağlamış online pazar yerlerinin kendilerine has kitleleri bulunur. Bu platform üzerinden mağaza açarak, satış işlemlerine hızlı bir şekilde başlamanın yanı sıra; doğrudan müşterilere ulaşım sağlamış olursunuz. Ürünlerinizi satabilmek için kitle yaratma derdi olmadığından dolayı, bu maliyetten de kurtulmuş olursunuz. Pazar yeri içerisinde yer alan kitlenin tamamı size ait olmadığından, hepsine hitap etmeniz de mümkün olmayacaktır. Sizin ürünlerinize ilgisi olan belli bir kesime hitap edebilirsiniz.

Maliyetlerin Düşük Olması

- Reklam -

Kendinize özel bir e-ticaret sitesi açmanın maliyeti çok daha yüksek olacağından, online pazar yeri üzerinden mağaza açmak daha avantajlı olacaktır. Bu sayede düşük maliyet ile işinize hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu tür yerlerin, aylık ödemeniz gereken belli  bir mağaza ücretlerinin olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Rakiplerinizi Daha Rahat Takip Edebilirsiniz

Aynı pazar yeri üzerinde satış gerçekleştiren rakiplerinizi rahat bir şekilde gözlemleyebilir, hangi fiyat aralıkları üzerinden hangi ürünleri sattıklarını takip edebilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir satış stratejisi gerçekleştirmiş olursunuz.

Zaman Kaybetmeden Satışlara Başlarsınız

Online pazar yeri üzerinde her şey hazır olduğu için direk işinize odaklanırsınız. Alt yapı, SEO, reklam gibi çalışmalara gerek kalmadan ekstra maliyet ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Kargo Avantajı

Satışlarınıza başlamanız ile birlikte indirimli kargo seçenekleri de beraberinde gelir. Kargo anlaşması gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Bu platformların birçok kargo firmaları ile anlaşmaları bulunur. Kargo anlaşmaları sayesinde gönderileri ve iade işlemlerinde avantaj sağlamış olursunuz.

Online Pazar Yerinin Olumsuz Yönleri

Online Pazaryerlerinin Avantajları Nelerdir
Online Pazaryerlerinin Avantajları Nelerdir?

Mağaza Ücretleri Ve Komisyon Oranları

Her pazar yerinde olmasa da; bu tür platformların birçoğunda aylık mağaza ücretleri bulunur. Belirtilen bu rakamı her ay ödemelisiniz. Buna ek olarak; satmış olduğunuz ürün başına belli bir komisyon oranı ödemeniz gerekecektir. %10 ile %25 arasında değişen komisyon rakamları yer alır.

Rakiplerinizin Önüne Çıkma

Bu platformlarda tek olmadığınızı, sizin gibi satış yapan rakiplerinizin olduğunu unutmamak gerek. Rakiplerinizin bir adım önüne geçmek için bazı ücretli seçenekleri kullanmanız faydalı olacaktır. Bu seçenekleri kullanan satıcılar, ilgili ürünü daha ön plana çıkarmış olurlar.

Pazar Yeri Kuralları

Her pazar yerinin kendine has kuralları vardır. Burada satış yapan her mağaza, bu kurallara uymak zorundadır. Burası size ait olmadığı için bu kurallara ayak uydurmanız gerekecek. Ürünlerinizi satın alan müşterilerin, almış oldukları ürüne onay vermeleri istenmektedir. Gerekli onay işleminin ardından satış bedeliniz onaylanacaktır.

Satılan Ürünlerin Ücreti

Kendi e-ticaret siteniz üzerinden satmış olduğunuz ürünlerin ücreti; aynı gün ya da ertesi gün hesabınıza geçer. Burada durum tamamen farklıdır. Ücretin hesabınıza geçme süresinin 7-30 iş günü olduğunu hatırlatmak isteriz.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin