Ezber Nasıl Yapılır? Ezber Yapmanın Püf Noktaları

Ezber nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayanların sayısı oldukça fazla olup, ezber konusunda zorluk çektikleri için çeşitli arayışların içerisine girdiklerini görüyoruz. Hafızaları güçlendirerek, onca bilgiyi kolay bir şekilde ezber yapmanıza yardımcı olabilecek teknikleri sizler için hazırladık.

- Reklam -

Bazı insanlar ezber yapmaya sürekli ihtiyaç duyarken, bazılarının ise belli dönemlerde buna ihtiyaçları olur. Öğrenmek ile ezber yapmak birbirinden çok farklı olsa da, insan bazen ezbere ihtiyaç duyar ve ihtiyacı olan o bilgiyi ezberlemek zorundadır. Özellikle; sınava girecekler, dua ezberlemesi gerekenler, şarkı ezberlemek isteyenler ve sunum yapacak olan kişiler, sürekli olarak ezbere ihtiyaç duyarlar. Ezber yapmak birçok insan için en zor işlerden biridir.

Bu konuda beyni geliştirmek mümkün olduğu gibi ezber, çoğu zaman sanıldığından daha kolay olabiliyor. Ezber konusunda sıkıntıya düşmeden, kolay bir şekilde ezber yapan insanların olduğunu da söylemek isteriz. Sürekli ezber yapan kişilerin beyni bu konuda gelişmiş olduğu için zorluk çekmezler. Bu yazımız içerisinde yer alan ezber teknikleri sayesinde siz de kolay ezber yapabilirsiniz. Ezber nasıl yapılır? Ezber teknikleri nelerdir? Ezber yapmanın püf noktaları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Ezber Konusunda Zorluk Çekenler İçin Teknikler
Ezber Konusunda Zorluk Çekenler İçin Teknikler

Çalışma Ortamını Uygun Hale Getirin

Ezber yapan kişinin dikkatinin dağılmaması en önemli kuraldır. Çalışma yapacağınız ortamı uygun hale getirerek, ezber yapmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ezber sırasında etrafınızda bulunan dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak olmanız gerekir. Televizyon, telefon ve bilgisayar gibi elektronik ürünlerin olmamasına özen gösterin.

Bu Duruma Zihninizi Hazırlayın

Ezber konusunda kendinizi hazır hissetmelisiniz aksi durumda, ezber nasıl yapılır sorusunu kendinize sorarken bulabilirsiniz. Ezbere başlamadan önce, bu duruma hazır olmanız ve zihninizi tamamen boşaltmanız gerekir. Eğer karmaşık bir durumda ezbere başlarsanız, bu işi başarmanız mümkün olmaz. Aklınızda bulunan başka düşünceler ezber yapmanıza imkan vermez, bunu sakın unutmayın!

- Reklam -

Acele Etmeyin, Sabırlı Olun

Sadece ezber değil; hangi işe başlarsanız başlayın, ilk başlarda zor gelecektir. Uzun ezber yapmak yerine, kısa ezberler ile beyninizi alıştırmalısınız. Beyni, vücutta bulunan bir kas yapısına benzetmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Örneğin; daha önce koşmamış biri uzun süre koşarsa, vücudunda bulunan birçok kas hamlayacak ve her yerinizde ağrılar ortaya çıkacaktır. Ancak, spora alışkın olan biri koştuğunda ise; böyle ağrıların ortaya çıkmadığını görürüz. İşte beyin de böyle bir şey, beyni alıştırmak gerekir. Kısa metinler halinde ezbere başlarsanız, ne kadar kolay olduğunu görecek ve ilerleyen dönemlerde uzun metinleri de ezberleme şansınız artacaktır.

Ezber yapmanın püf noktaları nelerdir
Ezber yapmanın püf noktaları nelerdir?

Yüksek Sesle Okumaya Özen Gösterin

Ezber nasıl yapılır? Diyorsanız, okuduğunuz metni yüksek sesle okumaya özen gösterin. Yüksek sesle okunan ezber teknikleri birçok insan tarafından kullanılır. Bu durumun kişiden kişiye farklılık gösterdiğini de belirtmek isteriz. Bazı insanlar sessiz okurken daha başarılıdır.

Çalışma Saatlerine Dikkat Edin

Çalışma saatlerinin önemi oldukça büyüktür. Beyninizin sakin olduğu yani zihninizin dinç olduğu zamanı tercih etmek daha doğrudur. Bazı kişiler, gece ezber yapmaya çalıştığı için o saatlerde istemiş oldukları verimi alamazlar. Hal böyle olunca da; ben ezber yapamıyorum diye büyük stresin içerisine girmesi de kaçınılmaz olur. Sabahın erken saatlerinde yapılan ezberlerin %90 oranında başarıya ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Ancak, bazı insanların geceleri daha iyi ezber yaptığını söyledikleri de bir gerçektir.

Hafızayı Güçlendiren Besinler Tüketin

Hafızayı güçlendirecek yiyecekler tüketerek, ezber yapmayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Ezber sırasında ya da daha öncesinde tüketeceğiniz bazı besinler, beyninizi aktif bir hale getirecektir. Bu sayede beyninizi daha aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Balık tüketimine ağırlık vermek; beyin için oldukça önemlidir. Bununla birlikte tüketmemiz gerekenler; brokoli, ıspanak, süt ürünleri, yumurta, muz, elma ve havuç gibi yiyeceklerdir. Kuru yemiş olarak; ceviz, kuru üzüm ve fındık tüketmeye özen gösterin.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin