E-Posta Gönderileriniz Spam Olarak Algılanmasın

Dijital sektörün en önemli pazarlama araçlarından biri de; kullanılmakta olan e-postalardır. Gönderilen e-postaların spam olarak algılanması, iş sektörü için büyük bir sorundur. Spam e-posta nedir? İstenmeyen e-posta olarak adlandırılan, gönderinin istenmeyen klasörüne düşmesine; spam e-posta denir. Özellikle son dönemlerde e-posta hizmeti sağlayan sunucular arasında büyük bir artışın ortaya çıktığı görülüyor ve bu duruma bağlı olarak gönderilen e-postaların gelen kutusuna düşmesi oldukça zorlaştı. Gönderimi gerçekleşen iletiyi, okuyucunun e-postasının gelen kutusuna ulaştırmak, sanılandan daha zor bir hal aldı. E-ticaret sektörü için gönderilen e-postaların spam klasörüne düşmesi büyük bir kayıp olarak öngörülür. Bu firmaların, son zamanlarda göndermiş olduğu e-postaların dörtte biri, ya müşteriye ulaşmıyor ya da spam klasörüne düşüyor. Bir yıl önceki durum ile karşılaştırma yaptığımızda; %10 oranında artış olduğunu söylemeliyiz. Bu oranın her geçen gün daha çok artacağı açık ve net bir şekilde ortadadır.

- Reklam -

E-Postalar Neden Spama Düşer?

E-posta üzerinden ürünlerinin satışını gerçekleştirmek isteyen firmalar, tüketiciye ürün linkini gönderip tıklanmasını istemektedir. Ancak yapılan bu işlemin tamamen yanlış ve rahatsız edici olduğunu söylemek gerek. Bu duruma kızan tüketici, gelen e-postayı spam olarak işaretliyor ve işlemin ardından gelen ileti spama gönderilmiş oluyor. Spam klasörüne ekleyen kişi sayısı arttıkça, o firmanın e-postalarının spama düşmesi de artık kaçınılmaz oluyor.

Bir müşterinin zorunlu olarak linke tıklamasını istemek, yapılan en büyük hatalar biridir. Doğru stratejiler ile müşterilere yaklaşmak en doğru karar olacaktır. Sizlere sunacağımız tüyolar sayesinde e-postaların spama düşmesini önleyebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız basit ve etkili tüyolar!

E-postaların Spam Olarak Algılanması İçin
E-postaların Spam Olarak Algılanması İçin

İçeriğinizi Çok İyi Belirleyin

Spam içeriğe sahip gönderilerin, spam filtresini harekete geçirmesi, %100 olmasa da oldukça etkilidir. E-posta üzerinden ürün tanıtımı konusunda tecrübeye sahip değilseniz ve aynı zamanda yeterli itibarınız da bulunmuyorsa; gönderilerin spama düşmesi kaçınılmazdır. İyi hazırlanmayan e-posta içerikleri, müşterilerinizi kızdıracağından dolayı; spam olarak işaretleme durumu da oldukça yüksek olacaktır. Gönderi kitlesini çok iyi belirleyin ve içeriklerinizi o yönde hazırlamaya özen gösterin.

İtibarınızı Arttırmadan Harekete Geçmeyin

Spam filtre sisteminin en çok ilgilendiği durum; içeriğin ne durumda olduğudur. Bu yüzden yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi içerik konusunda dikkatli olmanız gerekir. Mesela; +18 ürün satışının reklamını birçok tüketici kabul etmez ve tüketicilerin kabul etmediği bir durumu spam filtreleri de kabul etmeyecektir. Bu alanda deneyimli olan kişiler; ilgili gönderinin doğru bir şekilde yapılması ile spama girmeme durumunun olduğunu açık bir şekilde belirtiyorlar. Buna ek olarak, bu işlemi yapacak firmanın bilinirliğinin ve itibarının olması gerektiğini ekliyorlar. Gönderilen e-postaların spama düşmesinin diğer bir nedeni ise; gönderi işlemini gerçekleştiren alan adının veya IP adresinin daha önceden kötü izlenim bırakmış olmasıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, gelen kutusuna girmekten alıkonacaktır.

- Reklam -

Gönderici itibarını zedeleyen en önemli faktörün; kullanıcı şikayetleri olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi mail hizmetlerinden faydalanan kullanıcılar, istemedikleri e-postaları işaretleyerek spama göndermektedir. Bu raporların sisteme ulaşması ve hatta, yapılan raporların artması ile bir süre sonra ilgili firmanın göndermiş olduğu e-postalar tamamen engellenecek ve hiçbir şekilde kullanıcılara ulaşmasına izin verilmeyecektir. Spam klasörüne düşmenin kolay, çıkmanın mümkün olmadığını belirtmek isteriz.

E-Posta Neden Spam Olarak Algılanır
E-Posta Neden Spam Olarak Algılanır

E-Posta Listenizi Temiz Tutun

Sahte hesap bulunduran e-posta listelerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bir kullanıcı e-ticaret ile ilgili e-posta almak istemiyorsa, o kişiye gönderi yapmayın ve tüketici isteklerine saygı gösterin. Çünkü siz ne kadar gönderirseniz gönderin bu tür kişiler satın almayacak ve üstüne üstelik sizi spam olarak işaretleyeceklerdir. Gerçek bir müşteri kitlesine ulaşmak için emek ve zamana ihtiyaç vardır. Titiz bir çalışma ile sizden e-posta almak isteyen kişilerin listesini oluşturabilirsiniz. Müşterinizin sizden ne tür bir e-posta almak istediğini öğrenin ve onun isteklerine önem verin. Abonelik ve benzeri listeden çıkmak isteyen müşterilerin isteklerini yerine getirin ve onları listeden çıkarın. Bu sayede spama girme tehlikesi ortadan kalkmış olacak, hem de listeniz temiz kalacaktır. Dilerseniz bu konuda profesyonel bir yardım da alabilirsiniz.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin