Domain Yatırımcılığı Nedir? Domain Yatırımcılığı Hakkında Tüyolar

Domain yatırımcılığı nedir? Bir alan adını satın alarak, bir süre bekletmek ya da bekletmeden satış işlemini gerçekleştiren kişilere domain yatırımcısı denir. Son 20 yıllık bir süre içerisinde domain üzerine yatırım yapan kişilerin olduğunu biliyoruz ve görüyoruz. Ancak, bu işle uğraşan kişi sayısının çok fazla olduğunu da söyleyemeyiz. Domain para kazandırır mı? Sorusuna vereceğimiz cevap; neler kazandırabileceği konusunda kesin bir şey söylemek doğru olmasa da, bu iş üzerinden yüksek kazanç sağlayan kişilerin olduğunu söylemek isteriz. Bu işten milyon dolar kazanan kişilerin var olduğu da bir gerçek. Bir zamanlar yüksek kazançlar sağlamış olan Rick Schwartz, domain kralı olarak bilinir. Zamanında 100 dolara satın almış olduğu bir alan adını tam 1 milyon 350 bin dolara satmayı başarmıştır.

- Reklam -

Bu konuda en çok sorulan sorular ise; domain yatırımcısı olmak ne yapmak gerekir? Domain yatırımcılığı nasıl olunur? Domain satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Gibi soruların olduğunu söylemeliyiz.

Domain yatırımcılığı yapan kişiler, değerleneceğini tahmin ettikleri isimler üzerine gerekli yatırımı gerçekleştirirler. Kazancın net olarak belli olmadığı bu sektörde, 10 dolarda kazanılabilir 100 bin dolar ve fazlası da. Satın alınan domain değer kazanmaya müsait ise; uzun bir yatırım ile fiyatının bin katına kadar kazanç sağlayabilir. Domain al sat işine girmek isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Domain Yatırımlığı Nedir
Domain Yatırımlığı Nedir?

Yatırım Yapmak Adına Domain Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Domain yatırımı sırasında nelere dikkat etmek gerekir ve nasıl bir yol izlenmelidir? Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Yatırım Yapacağınız Alan Adı COM olsun

Bu konuda yeteri tecrübeniz yoksa com uzantılarına yatırım yapmak daha avantajlı olacaktır. Dünya üzerinde en çok kullanılan uzantı com olduğundan, ilk etapta bu yönde yatırım yapmak kar etme olasılığınızı yükseltecektir. Net ve Org gibi alan adlarına yatırım yapmak uzmanlık gerektirdiğini unutmayın.

- Reklam -

Domain Aranma Hacimleri

Domain Yatırımcılığı Bir alan adına yatırım yapmadan önce mutlaka aranma hacimlerini kontrol etmeniz gerekir. Arama motorları üzerindeki aranma hacimleri; değeri konusunda oldukça önemlidir. Bir domain ne kadar fazla aranma hacmine sahipse; o derece değerli olacaktır. Ancak, günümüzde bu şekilde bir domain bulmak oldukça zordur, siz bunun yerine geleceğe yatırım yapmayı deneyebilirsiniz.

Domain Yatırımlığı Nedir Domain Yatırımcılığı Hakkında Tüyolar
Domain Yatırımlığı Nedir? Domain Yatırımcılığı Hakkında Tüyolar

Kısa Ve Okunabilirliği Kolay Domainler

Kısa ve okunabilirliğine sahip domain bulmak her ne kadar kolay olmasa da belli bir araştırma yapmak gerekir. Bir domain ne kadar kısa ve okunabilirliği kolaysa, o kadar çok kazanç demektir. Kısa domain satın alarak yatırım yapmak, size daha çok kazanç sağlayacağı gibi daha fazla müşteriye ulaşmanızı da sağlar. Uzun ve okunabilirliği zor olan isimleri kimse tercih etmez. Günümüzde 3-4 harfli domain bulmak oldukça zor ancak bu durumda siz; 5-6 harfli isimlere yönelebilirsiniz.

Jenerik Domainler Her Zaman Değerlidir

Jenerik domain her zaman ön planda olduğu için bu tür isimler size daha çok kazanç sağlar. Bir ürün üzerinden yola çıkarak jenerik domain bulmanız oldukça kolaydır. Burada önemli olan sizin hayal gücünüzdür.

Coğrafi Domainler

Uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız coğrafi domainler sizin için uygun olabilir. Gelişmiş şehirler üzerinden yola çıkarsanız boşta olan bir domain bulmanız mümkün değildir. Yeni ve gelişmekte olan bir yerin ismini kayıt altına alarak ileriki dönemlerde güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Domain Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Domain Yatırımcılığı Ne Denek? Domain Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşletmelere Ait Domainler

İşletmelere ait boşta olan alan adlarına yatırım yapabilirsiniz. Bu şekilde gelir elde eden kişi sayısı oldukça fazladır. İlk başlarda küçük bir işletmeye sahip olan biri, daha sonraki dönemlerde büyüdüğünde sizin satın almış olduğunuz isme ihtiyacı olabilir. Bu yatırım türü uzun vadeli olarak düşünülmelidir.

Tarih İçeren Domainler

Bu gibi domainler size çok yüksek meblağlar sunmuyor olsa da kazancının kötü olduğunu da söyleyemeyiz. Örneğin 5-10 yıl ilerisi için güzel bir yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Burada tarih ile alakalı özel bir alan adına ulaşmak; tamamen sizin düşünce gücünüze bağlıdır. Domain Yatırımcılığı bunu gerektirir.

Farklı Olmaya Özen Gösterin

Domain yatırımcılığı sıradan bir iş olmadığı için her zaman farklı düşünmek zorundasınız. Bir başkası gibi düşünürseniz bir adım geriden başlamış olursunuz. Herkes sağ tarafa bakıyorsa siz ara sıra sola bakmayı deneyin. Bin kişinin odaklandığı bir noktaya odaklanırsanız şansınız binde bir olacaktır. Her zaman farklı düşünün..

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin