Corona Virüsünün Markalara Etkisi Ne Oldu?

Bildiğimiz üzere Corona virüsü dünyada hızlıca yayılmaya başladı. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve pek çok ülkenin dikkate almadığı Corona virüsü şu an tüm dünya ülkelerine yayılmış durumda. Gidişatın pekte iyi olmadığı bu dönemde en çok etkilenenlerden biri de markalar oldu. Ekonomik düzeni alt üst eden corona virüsü, markalara ne gibi zararlar verdi? ve markaları ne tür kısıtladı? sorularına yanıt veriyor olacağız. Corona virüs etkileri ve markalara yaşattığı süreçleri buyrun birlikte değerlendirelim.

- Reklam -

Corona Virüs Etkileri

Pek çok marka çalışanlarını ücretli veya ücretsiz izine çıkardı. Kimi markalar üretimi durdurdu ve kısa süreli resesyona girdi. İşte bu bahsettiğimiz markaların ne tür etkilere mağruz kaldığını ve ne tür davranışlar sergilediğini aşağıda derledik.

Apple: satışlarını sınırlandırdı ve mağazalarını kapattı.

apple corona virüs etkisi

Fabrika üretiminde corona virüsünden dolayı sıkıntıları olan Apple, satışlarına yönelik çeşitli önlemler alıyor. Tek bir müşteri olarak artık istediğiniz kadar Apple ürünü alamıyorsunuz. Yeni Macbook Air ve iPad Pro’yu tanıttıktan sonra tüm ürünlerini aynı anda tek kişiye iki adet satacak.

Bununla birlikte dünya ülkelerinin çoğunluğunda mağazalarını geçici olarak kapattı. Çevrimiçi olarak ürün satışlarını yaptığı gibi destek ve servis hizmetini de internet üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Ayrıca çalışanlarını da evden çalışmaya yönlendirerek evden çalışmalarını istedi.

Ekonomik olarak da etkilenen Apple, satışlarında ciddi bir düşüş yaşadı. Satışlarında yarım milyon düşüş gerçekleşti. iPhone üretimleri de geçici olarak durduruldu.

- Reklam -

Apple’a Corona virüsün ekonomik zararı büyük.

Ekim ve Aralık ayı dönemi boyunca birinci çeyrek bilançosunu açıklayan Apple, 91,8 milyar dolar gelir elde etmişti. Ancak şirketin Ocak – Mart döneminde ise 63 milyar dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyor.

Renault: endüstriyel faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

renault corona virüs etkisi

Fransaya ait otomobil markası Renault ise İspanya’da yaşanan corona virüs krizi sürecinde olağanüstü hal ilanı haberiyle operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. “Renault Grubu, olağanüstü hal süresince İspanya’daki endüstriyel faaliyetini durdurmaya karar verdi.” açıklamasını yaptı.

Airbus: üretime ara verdi.

airbus corona virüs etkisi

Ünlü uçak şirketi Airbus, corona virüsü etkilerinden nasibini aldı. Şirket, geçici süreyle Fransa’daki fabrikası üzerinde üretimleri durdurduğunu ifade etti.

Volkswagen: üretimi durdurdu.

volkswagen corona virus etkisi

Hepimizin yakından tanıdığı Alman otomotiv devi Volkswagen de fabrikalarını iki hafta boyunca kapatma kararı aldı. Ünlü otomobil devi Volkswagen’in yaptığı açıklama da: “Çalışanlar ve ailelerinin sağlığını ve güvenliğini sağlamak şu süreçte birincil önceliğimizdir. Asıl amacımız Corona virüsün yayılmasını olabildiğince yavaşlatmak.” şeklinde oldu.

Türk Hava Yolları: birçok seferini durdurdu.

thy logo

En çok etkilenenlerden biri de Türk Hava Yolları oldu. Dünya ülkelerine uçuş hizmeti sağlayan ve dünya markası olan Türk Hava Yolları, pek çok ülkeye seferlerini durdurdu. Doğal olarak bu THY’nin ekonomik verilerine de ciddi zararlar verdi. Yolcu taşıma sayısı ciddi derecede azalan THY’nin borsa da işlem gören fiyatları da günden güne hızla eridi. Doğal olarak gelecek bilançoları da pek iç açıcı olmayacak. Ancak THY’nin kişisel itibarı ve imajı halen toplum gözünde güvenilirliğini korumakta.

Türk Hava Yolları yolcularına gönderdiği e-posta ile corona virüs’ü ile ilgili aldığı önlemleri aktardı. Filosunda bulunan tüm uçakların, uçuş sonrası ulusal ve uluslararası sivil havacılık kuralları uygunluğunca titizlikle temizleniyor. Bahsedilen bu temizlik sürecinde kabin ve lavabolardaki tuvaletler, katlanır masalar, emniyet kemeri tokaları, uçak içi eğlence ekranları ve sıkça dokunulan yüzeyler dezenfektanlarla silinmekte olup, koltuk başlığı kılıfları ve çarşaflar pek çok şey yenileriyle değiştirilmekte.

Corona virüs etkileri itibariyle pek çok markayı etkilemiş durumda. Bu yazımızda size başlıca markaların nasıl etkilendiğini ve ne tür aksiyonlar aldıklarını kısaca bahsettik.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin