Bir Liderde Olması Gereken Özellikler Başarıyı Gösteriyor

Başarılı olan şirketlerin arkasında, o şirket yöneticisinin liderlik becerisinin rolü çok fazladır. Yöneticilik pozisyonu her kişi için uygun olmadığı gibi; bu pozisyonun da belli başlı özellikleri bulunur. Liderlik özelliklerine sahip olmayan birinin, yöneticilik yapması da pek uygun olmaz. Liderlik özellikleri neye göre ortaya çıkar ve bu özelliklere sonradan sahip olunabilir mi? Bahsedeceğimiz bu özelliklerden bir kısmı öğrenilebilirken, geriye kalan kısmı ise; kişinin yapısı ile alakalıdır. Liderlik için gereken özellikler arasında en önemlisi; yönetebilme kabiliyeti yani çalışan kişilerin, üstlerinin onları yönlendirebilecek gücünün ve becerisinin olduğuna inanmalarıdır. Bir liderde olması gereken özellikleri, 10 madde halinde sizlere sunalım.

- Reklam -
Bir Liderde Olması Gereken Özellikler
Bir Liderde Olması Gereken Özellikler

Başarılı Bir Lider Nasıl Olunur?

  • İletişim Gücü

Lider olmanın ana temeli, güçlü iletişim yeteneğine sahip olmaktır. İletişim gücü, bir şirketin liderlik pozisyonunda en çok önem verdiği yeteneklerden biridir. Lider olmakta kararlı olan birinin, iç ve dış kaynaklarda ilişkisi yoğun olacağından, stratejileri iyi bilmesi gerekir. Lider, çalışan kişilerin her sorunu ile yakından ilgilenirken; aynı zamanda, onların önerilerine kulak verir. Yani iletişim, sadece tek tarafa özgü değildir. 

  • Çalışanlara İyi Örnek Olmak

Lider pozisyonunda olan kişi, çalışanlar tarafından örnek alınır. Bir yöneticinin yardım almadan yapabileceği bir iş konusunda, çalışanlardan yardım istemesi onu kötü duruma düşürebilir. Bu durum, itibar kaybetmesine neden olabilir. Her zaman iyi bir örnek olmak zorundadır.

  • Sorumluluk İçin Her Zaman Hazır Olun

Sorumluluk denince ilk akla gelen tabii ki de; şirketin en üstünde bulunan kişi, yani yöneticidir. Bununla birlikte sorumluluk almanın yanı sıra, sorumluluğu bir başkasına ya da başkalarına eşit şekilde devretmeyi bilmek demektir.

  • Her Zaman Motivasyon

Liderliğin diğer temel gereksinimlerinden biri de; çalışanları teşvik etme, motivasyonlarını sağlama ve onlar için ilham kaynağı olacak çözümler üretmektir.

- Reklam -

Liderlik İçin Gereken Özellikler

  • Potansiyeli Ortaya Koymak

Lider, öngörme yetisine sahip olması ile çalışanlardan hangisinin hangi bölümde daha verimli olacağını, hangi yeteneklerinin olduğunu ve bu becerilerini, iş verimi konusunda nerelerde kullanması gerektiğini çok iyi bilendir. Yeri geldiğinde, çalışanlarının da bir lider olabileceğini onlara göstermektir.

Liderlik İçin Gereken Özellikler
Liderlik İçin Gereken Özellikler
  • Tolerans Göstermek

Ortaya çıkan hataların önüne geçmek mümkün olabilir ancak hatanın olmadığı bir iş yeri yoktur. Burada önemli olan; bu hatalardan ders çıkarmaktır. Lider konumda olan kişinin, hatalara karşı sinirli bir davranış sergilememesi, aksine toleranslı davranması ön görülür. Çalışan kişilerin hatalarına karşı, ön yargılı yaklaşmak yerine çözüm odaklı olmak, bir daha böyle durumun tekrarlanmaması adına gerekli çözümleri sunmak doğru bir karar olur. Eğer bir çalışan, üstünden korkuyorsa ondan bir verim beklememek gerekir. Yeri geldiğinde, bir arkadaş olabileceğinizi onlara gösterin.

  • Esnek Yapı

Yönetici nasıl olmalı denince, ilk olması gerekenlerden biri de; esnek yapıya sahip yani; olmadık anlarda ortaya çıkan farklı durumlara karşı uyum sağlayabilmektir. Böyle durumlarda öngörü yeteneği çok önemlidir.

  • Hedef ve İsteklerinizi Bilin

İsteklerinizi ve hedeflerinizi net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Çalışanlara ne zaman beklentilerinizi tam olarak anlatabilirseniz; işte o zaman sizin istediğiniz şekilde çalışmalarını sağlamış olursunuz.

  • Kusurlarınızı Bilin

Başarılı bir lider olmak için eksiklerinizin ve becerilerinizin farkında olmanız. Ancak bu farkındalık ile hareket etmek, sizi başarıya ulaştırabilecektir.

  • Her Zaman Kendiniz Olun

Her zaman kendiniz olmaya özen göstermelisiniz ve bunu yaparken zorlanmamalı, ne iseniz onu ortaya koymalısınız. Patron olmanız, sizi farklı bir insana dönüştürmemeli! Size özgü olan liderlik tarzınız ile işlerinizi yönetmelisiniz. Başkasına özenerek ya da olmadığınız bir role bürünerek hareket etmek, sizi bir lider yapmak yerine; başarısızlığa sürükler.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin