Alışveriş Sepeti İptali Nasıl Önlenir? İşte Tüyolar!

Alışveriş sepeti iptali nasıl önlenir? Alışveriş sepet iptalinin sürekli tekrar etmesi en önemli detaylardan biridir. Alışveriş yapmak isteyenlerin sepeti doldurdukları gibi tekrar iptal etmeleri hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Müşterilerin bu şekildeki davranışları e-ticaret siteleri için oldukça zararlı bir işlemdir. Alışveriş sepeti neden iptal edilir? Alışveriş sepeti iptalinin önüne geçmek için neler yapabiliriz? Bu gibi iptal işlemlerini en aza indirerek, kar oranını yüksek tutmak mümkündür.

- Reklam -

Alışveriş Sepeti İptali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alışveriş sepeti iptali ne demektir?  E-ticaret sitesini ziyaret eden tüketicilerin alışveriş yapmak amacı ile sepetlerini doldurması ve daha sonra alım işlemini gerçekleştirmeden siteden ayrılma şekilleridir. Yapılan araştırmalara göre alışveriş sepet iptali oranı yaklaşık %75 civarında olduğu söylenmektedir. Buda demek oluyor ki; her 10 müşteriden sekizi alışveriş yapmadan siteyi terk ediyor. Alışveriş sepeti iptal işlemlerini en aza indirerek;  ortaya çıkan zararın önüne geçmek mümkün. Ancak, öncelikle bunun nedenini araştırmak ve altında yatan sebebi ortaya çıkarmak gerekir.

Alışveriş Sepeti İptalini Önlemek İçin Neler Yapılır
Alışveriş Sepeti İptalini Önlemek İçin Neler Yapılır?

Başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Müşteriyi sıkacak kadar uzun ve karmaşık ödeme sayfasının olması
  • Kargo ve vergilendirme ücretlerinin yüksek olması
  • Ödenmesi gereken ücretin ileriki sayfalara bırakılması
  • Ödeme sayfasının ya da sepetin hata vermesi
  • Uzun üyelik işlemlerine karşı ortaya çıkan isteksizlik
  • Kargo süresinin uzun olması
  • Kredi kartı bilgileri konusunda endişeye düşülmesi
  • İade ve değişim politikalarının etkisi
  • Ödeme sırasında RED cevabının ortaya çıkması
  • Müşterinin isteklerine uygun yeterli ödeme seçeneklerinin bulunmaması

Yukarıda belirtmiş olduğumu bu nedenlerin, alışveriş sepeti iptali için başlıca sebepler olduğunu söylemeliyiz. Alışveriş sepet iptalinin önüne geçmek için müşterilerinizin isteklerine kulak vermek en doğru karar olacaktır. Müşterileri alışverişe teşvik etmek için bazı stratejilere de yer vermeniz gerekecek.

Alışveriş sepeti iptali sorununa çözüm bulmak için aşağıdaki tüyoları uygulamanızı tavsiye ederiz.

- Reklam -

Tüm Masrafları Önceden Belirtin

Müşterilerin %90’ı sonradan çıkan ek masraflardan hoşnut olmazlar. Tüm işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayan ve son sayfaya geldiklerinde ortaya çıkan ek masraflar birçok müşteriyi kızdırdığı gözlemlenmiştir. Ürünlere ait ek masrafları daha önceden müşteriye bildirmek sizin yararınıza olacağı gibi sonradan ortaya çıkan masraflar, müşterilerin farklı mağazaya gitmesine neden olacaktır.

Ücretsiz kargo seçeneği neredeyse tüm müşteriyi memnun eder ancak sürekli olarak ücretsiz kargo seçeneğini sunmak mümkün olmayabiliyor. Böyle durumlarda ek masrafları saklamak yerine önceden belirtmek sizin yararınıza olacaktır.

Ödeme Adımlarını Kısaltın

Ürünlerini seçmiş olan müşterileri çeşitli sayfalara yönlendirmek bıkkınlık verebilir. Farklı adımların yer aldığı bir sonraki sayfa düzeni herkesi çileden çıkarmaya yetecektir. Bunun yerine tek ödeme sayfa seçeneği kullanabilir ya da en fazla 2-3 sayfalık bir sistemi tercih edebilirsiniz. Bir an önce alışverişini tamamlamak isteyen müşterin daha fazla tahammül edemeyeceğini unutmayın.

Alışveriş Sepeti İptali Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Alışveriş Sepeti İptali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ödeme Yöntemi Hakkında Güven Önemlidir

Özellikle son dönemlerde müşteriler kendilerine uygun ödeme seçeneği üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Alışveriş yapmak istedikleri web sitesi üzerinde kendilerine uygun ödeme seçeneğinin yer almaması, onları farklı sitelere yönlendirecektir. Bazı müşteriler, direk kredi kartları ile ödemeyi tercih ederken bazıları ise; BKM Express ve benzeri ödeme seçeneklerini tercih edebiliyor. Buna ek olarak, kapıda ödeme sistemini tercih eden müşterilerin olduğunu da unutmamak gerekir. Kısaca ödeme seçeneği az olan bir e-ticaret sitesinin; alışveriş sepeti iptali ile karşılaşması kaçınılmaz olur.

Ödeme sayfası üzerinde gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını da müşterilerinize bildirin.

Kişisel Bilgileri Kısa Tutmaya Çalışın

Henüz satın alma işlemini gerçekleştirmemiş olan bir müşteriden, hesap yaratma zorunluluğu istemek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Böyle durumlar, alışveriş sepeti iptali için kaçınılmaz nedenler arasında yer alır. Henüz ürün satın alma adımına gelmemiş olan bir müşteriden asla kişisel bilgilerini istemeyin ve sitenizi ziyaret eden kişileri müşteriniz yapma alışkanlığından vazgeçin. Onlar sizden memnun kalırsa, sizin zorlamanıza gerek kalmadan kendileri sitenize üye olacaktırlar. Bununla birlikte; misafir alışverişine yer vererek sepet iptalinin önüne geçebilirsiniz.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin