2019 yılı Alışveriş İstatistikleri Açıklandı

iyzico‘nun alışveriş istatistikleri verilerine göre 2019 yılında en çok alışveriş yapan kategori, sektörlere göre harcama yüzdeleri ve en çok kullanılan ödeme yöntemleri açıklandı. İşte rakamlarla alışveriş istatistikleri.

- Reklam -

Finans teknolojilerinin etkin biçimde kullanımına yönelik girişimlerde olan ve 30 binden fazla e-ticaret sayfasının ödeme altyapısını sunan iyzico verilerine göre Türkiye pazarında çevrimiçi alışverişin getirdiği yeniliklere ve hıza bağlıyız. Sonuçlara göre ödeme alışkanlıklarımıza yönelik pek çok detay ortaya çıkmış durumda.

Çiçek siparişi önde gidiyor.

Tekstil ve hazır giyim bir ihtiyaç olarak görünse de ve tüketim alışkanlıkları bu alanda daha ileri seviyede olsa da, ortaya çıkan sonuç üzerinde çevrimiçi alışverişte çiçek ve elektronik kategorisi ön planda duruyor. Bu iki sektöre baktığımızda 2018 yılında yapılan harcamalarda ciddi bir artış görünmektedir.

2018 yılına ait verilerde kozmetik %4, ev, bahçe ve ofis dekorasyonu alışverişi ise %14 azalma görülmüştür. Ancak çiçek %37 elektronik ise %25 ile alışveriş harcamalarında ciddi bir artış göstermiştir.

En yüksek iade oranları Gece alışveriş yapanlarda

İncelenen istatistiksel sonuçlara göre son zamanlarda 14.00 – 15.00 saatleri aralığında alışveriş yaptığımız saptanmıştır. Gece 23.00 – 00.00 saatleri arasında yaptığımız alışveriş sürecinde ise iade oranları dikkat çekmektedir. Bu zaman diliminde yapılan alışverişlerdeki iade yüzdesi, diğer zamanlarda yaptığımız alışverişlere oranla %40 fazla görünmektedir. 2019 yılında 02.00 – 06.00 saatleri aralığında en fazla satın alma yapılan kategorinin bebek ve çocuk ürünleri olması ise gecelerin en uykusuz kalanların ebeveynler olduğunu göstermektedir.

- Reklam -

Okula Dönüş döneminin etkisi büyük

İstatistiklere göre en fazla alışveriş yapılan mevsimlerden biri de sonbahar mevsimi. Tabi ki Eylül ve Ekim aylarının okula dönüş dönemi olmasının payı fazla. Sepet fiyatı ele alındığında ise en pahalı alışverişi Ocak ayında yaptığımız görünüyor. Şöyle baktığımız zaman 2019 yılında en yüksek 187 lira sepet fiyatıyla Ocak ayı belirirken, 133 lira ile Aralık ve Ağustos ayları da en düşük sepet fiyatına sahip oldu.

Uygun fiyatlı ürün tercihi oranları yüksek

Yapılan işlem sayısı 2016 yılında artış gösterse dahi, sepet fiyatlarının düşük olması, alışveriş sürecinde uygun fiyatlı ürünlerin tercihinin yüksek olduğunu göstermektedir. Alışveriş psikolojisine baktığımız zaman en önemli nedenin fiyat olduğu açıkça görülmektedir.

En çok Mobil cihazdan alışveriş yapılıyor

100 lira altındaki siparişler için mobil cihaz üzerinden alışveriş yapılırken, 100 liranın üzerindeki harcamalarda masaüstü bilgisayar tercih ediliyor. Masaüstü bilgisayar tercih edilmesinin nedenlerinden biri de ürünü detaylıca inceleme isteğimizden kaynaklanmaktadır. 2019 yılı sonu mobil cihazdan yapılan işlem sayısı bilgisayar üzerinden yapılan işlem sayısını geçmiş durumda. Bu sonuca bakıldığında yine fiyatın ilk sebep olduğu ve sepet fiyatının yüksek kalmadığını göstermektedir.

Alışveriş yaparken taksitli seçeneğinden vazgeçiliyor

2017 – 2019 zaman dilimindeki çevrimiçi ödeme yöntemi incelendiğinde taksitli alışverişin azaldığı ve tek çekim alışveriş yönteminin tercih edildiği gözlemlenenler arasında.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin