Marka Yönetimi Ve Marka Oluşturma Süreci

Marka yönetimi, hizmet ya da bir ürünü pazarlamaya başlamadan yapılması gereken en önemli adımlardan biridir. Bir marka oluşturmak ve onu yönetmek için önce bazı detayları göz önünde bulundurmanız gerekir. Marka oluşturmak maddiyata bağlı bir yolculuk olduğunu düşünmek en büyük yanlışlardan biri olup, marka kurallara uygun bir şekilde yönetilmelidir.

- Reklam -

Marka, işletmenize ait olan bir kimliktir. Bu kimliğin en önemli özelliği ise; sizi rakiplerinizden ayrıştırabilir olmasıdır. Marka yönetimi ise; hayata geçirmiş olduğunuz işletmenizin imajını oluşturmak ve korumak için yürütülen bir faaliyettir. İlk baştan itibaren sürdürülen marka yönetimi her zaman sizinle birlikte olacağı unutulmamalıdır.

Marka yönetimi, markalaşmanın ilk adım diyebiliriz. Yani, ürünleri tüketiciye tanıtmadan önceki en önemli adımdır. Bu hareket; markanızın daha iyi tanınmasını ve aynı zamanda başarıya ulaşmasının bir hareketidir.

Marka İsminin Önemi
Marka Yönetimi Ve Marka Oluşturma Süreci

Marka Oluşturma Süreci

Marka oluşturdunuz ancak hangi adımları takip edeceğinizi bilmiyor musunuz?  İşte, takip etmeniz gereken adımlar:

Marka Araştırması

- Reklam -

Marka oluşturmadan önce gerekli araştırmaları mutlaka yapmalısınız. Bu araştırma sayesinde ürünlerinizi doğru sunmanıza, hedef kitlenizi belirlemenize, rakipleri tespit etmenize, rekabet etmenize ve büyümenize büyük katkı sağlayacak olup, atılacak yanlış adımların da önüne geçecektir.

Yapacağınız bu araştırma aynı zamanda marka durumunuzu en iyi şekilde ortaya çıkaracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise; markanızın nerede olduğunu bilmektir. Bulunduğunuz konumda sizinle aynı değere sahip olan yüzlerce marka ve ürün vardır. Bu rakiplerinizden ayrışabilmek için mutlaka kendinize özgü bir stratejinizin olması gerekir.

Marka Yaratma Aşaması

İşletmenizin farklılığını kılmak adına ve insanların ürünlerinizi ve işletmenizi tanıması için akılda kalıcılığı yüksek bir marka ismi oluşturmalısınız. Marka yaratma süreci; markanızı temsil edecek logo, tasarım, renkler ve çizimler gibi aşamalardır. Bu konuda farkındalığın oldukça önemli bir yere sahip olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bunun için markanızı temsil edecek olan logo benzersiz olması ile birlikte markanızı insanlara tam anlamı ile sunabilmesi gerekir.

Neden Marka Tasarımı
Marka Oluşturma Süreci

Marka Hakkında Kısa Açıklama

Markanızı tanıtırken kullanmanız gereken kısa bir açıklamanızın olması gerekir. Buna kısaca marka sloganı da diyebiliriz. Ancak, bu açıklama markanızı insanlara çok iyi bir şekilde anlatabilmesi ve onlara vermek istediklerinizi çok iyi bir şekilde sunması gerekir. Marka hakkında açıklama çok iyi düşünülmeli o şekilde ortaya çıkarılmalıdır. Burada başarılı olursanız insanların size olan ilgisi daha çok artacaktır.

Görsel Tasarım Bir markanın olmazsa olmazlarının arasında yer alan görsek tasarım, sizin farkındalığınızı ortaya koyacak en önemli unsurlardan biridir. Markanızın logosu, sizi tüketicilere daha iyi bir şekilde ifade etmede yardımcı olur. Yaratıcı bir logo, farkındalığınızı ortaya çıkardığı gibi insanların aklında kalmanıza da büyük olanak sunar. Marka oluşturma sürecinde görsel tasarıma ağırlık vermeniz demek sizi temsil edecek olan bu görsellerin ne anlatmak istediklerini daha iyi bilmesi demektir. Logo ve diğer görsel tasarımlar markanızı olduğu gibi tüketicilere sunabilmelidir.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin