Marka Yönetimi Ve Marka Değerinin Ölçülmesi

Marka değerinin ölçülmesi; markalaşma aşamasında en önemli unsurlardan biridir. Bir markanın değerini ölçmek, en zor aşamalardan biri olması ile birlikte zorlu bir süreç olduğunu söylemek isteriz. Bu süreç her ne kadar zor olursa olsun bu aşamanın başarılı bir şekilde tamamlanması gerekecektir. Marka değerinin ölçülmesi adına kullanılan en önemli tekniklerden biri de; APG/KPI yani; anahtar performans göstergeleridir. Kullanılması öngörülen bu göstergeler, önemli faktörlerin takibi ve analiz işlemleri için kullanılır. Anahtar performans göstergeleri; yönetim tarafından uygun görülmesi ile ele alınır ve bir takım problemlerin ortaya çıkacağını da unutmamak gerekir. En önemli sorun;  faiz Oranına (FO/ROI) odaklanmaları ve pazarlama biriminin gösterdiği niteliksel çabaların etkilerini göz ardı etmesidir.

- Reklam -
Marka Yönetimi Ve Marka Değerinin Ölçülmesi
Marka Yönetimi Ve Değerinin Ölçülmesi

Marka Değeri Ölçüm Hakkında Fikirler

Marka değeri ölçüm teknikleri ne demektir? Büyümekte olan markanın hedefine odaklanıp odaklanmadığını anlamak adına, göstermiş olduğu performansın; müşteri ve rakip markaların ihtiyaçlarına göre değerlendirmeye alınması diye biliriz. Bu durum marka stratejisi ile bir bütün olduğunu düşürsek; marka değerinin gücü ile öz kaynakları hakkında size yardımcı olur. En yaygın marka değeri ölçüm tekniklerini şu şekilde ele alabiliriz.

Davranış

Marka üzerinde görev yapan kişilerin markaya değer katmak ve büyütmek için neler yaptıklarını belirler. Bu biçime iç ve dış faktörlerin dahil olduğunu söylemeliyiz. İç faktörlerin markaya olan büyük güveni; dış faktörleri etkileyen en önemli unsurdur. İşletme üzerinde görev yapan üst ve alt birim tam anlamı ile inanmış ise bu durum markanın kendi içerisinde değil; dışarıda büyümesi ile sonuçlanacaktır.

Algı

Algı kullanımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Müşterilerin memnuniyetini ve bu kişilerin markaya olan ilişkilerini ortaya koyar. Markanın bugüne kadar kazanmış olduğu müşterilerin bağlılığı çok önemlidir. Bu müşteriler markaya ne kadar sadık? Markayı koruyacak ve savunacak kadar işletmenin yanında mıdır? Bu sistem, marka değerinin müşteriler üzerinde bırakmış olduğu izlenimleri belirler. Sosyal medyanın değeri birçok işletme tarafından çok iyi bilinir. Günden güne büyüyerek önemli yere sahip olan sosyal medya ile markalar gerçek verilere ihtiyaç duyarlar. Markanın farkındalığı ve performansı hakkında analiz işlemleri, müşterilerin markaya olan bakış açısının ne durumda olduğunu ortaya koyacaktır.

Performans

Algı ve davranışın faydalı bir duruma doğru ilerlemesini kontrol eder. Bu unsurlar kısaca şu şekildedir; sadık müşteriler ortaya çıkarmak, kar marjını belirlemek, satın alım işlemleri, cüzdan payı durumu, piyasa, kar marjı, çevrim oranı ve gelir artışıdır. Müşteri bakışı açısı ile finansal bakış açısını belirlemesi diyebiliriz.

- Reklam -
Marka Değeri Ölçüm Hakkında Fikirler
Markanın Değeri Hakkında Fikirler

Marka Değerinin Büyümesi İçin Bunlara Dikkat Edin

  1. Web Trafiği: Web sitenizin trafiği hakkında bilgi sahibi olmak için doğru kaynaklardan destek almak gerekir. Web sitenizin trafiğini ölçerek; markanızın farkındalığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  2. Blog Dönüşümleri: İyi derecede, etkili trafik oluşturmanıza yardımcı olur.
  3. Sosyal Medya Paylaşımları: İyi bir markaya sahip olmak, trafik konusunda istenilen değere ulaşmak için sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların önemi oldukça büyüktür. Yerinde ve zamanında yapılan paylaşımlar; marka farkındalılığını ortaya çıkarır.
  4. Yönlendirilmiş Trafiğin Önemi: Marka farkındalığının yanı sıra, web sitenize ziyaretçi çekerek büyük bir etkileşimin içerisine girmenize yardımcı olur.

Sizler için en önemlilerini bir araya getirdik. İşletmenizi büyütmek ve hedefinize ulaşmak için kullanılması ön görülen başlıca seçeneklerdir. Sadece markayı ortaya çıkarmanın yeterli olmayacağını, ilgili marka hakkında fikir sahibi olmak ve durumu ile ilgili gerekli araştırmaları yapmak gerekir. Gerekli takip işlemlerinin yapılması il ortaya çıkacak olan eksiklerin giderilmesi çok önemlidir.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin