Marka Vizyonu Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Hayallere ulaşmanın yolu olan marka vizyonu nedir? Her şirketin kendine ait geliştirdiği misyon ve vizyonu vardır. Peki nedir bunlar? Misyon ve vizyon farklı anlamlara sahip terimlerdir. İkisi birbirini tamamlayıcı niteliktedir. Biri olmadan diğeri de oluşmaz. Misyon; şirketinizin var oluş amacı, kimlere hizmet verdiği ve nasıl hizmet verdiğini belirler. Vizyona giden yolun temelidir. Vizyon ise şirketin ileride olmak istediği yerdir. Bir nevi gelecek hayalidir.

- Reklam -

Vizyon Neyi İfade Eder?

Bir şirketin vizyona sahip olması demek içsel ve dışsal büyümeyi de beraberinde getirecektir. Vizyonu olmayan şirketler maalesef büyüme konusunda sıkıntı yaşayacaklardır. Vizyon belirlemek demek şirketi ve amaçlarını sahiplenmek demektir. Daha verimli çalışma ve anlamlı iş birlikleri bunun sayesinde kurulur.

Vizyon sahibi bir şirket olmak demek geleceğin resmini önceden çizmek demektir. Vizyon sahibi olmak markanızı geleceğe taşımak demek. Tabi ki yalnız başına vizyon belirlemek bir marka için yeterli değildir. bu vizyona ulaşmak için marka değeri ve marka vizyonu belirlemek gerekir. Vizyonunuzu belirledikten sonra oraya ulaşmak adına algınızda seçicilik başlayacaktır. Algıda seçicilik size geleceğinizle ilgili fırsatları görme olanağı sunar. Bu değer ve misyon doğrultusunda çalışmak ve bunlar benimsetmek en önemli kısmıdır. “Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir.” Konfüçyus

Vizyon Ne İşe Yarar?

 • Şirketin tüm bünyesi ile birlikte bir amaç için çaba sarf etmesini sağlar. Ortak bir gelecek için heyecan verir.
 • Şirketinizin farkını ortaya koyar.
 • Düşlediğiniz geleceği planlamanıza ve o yola nasıl gideceğinizi yol haritası olarak size sunar.
 • Etkili bir vizyon çalışanlarınızın da vizyon sahibi olmasını sağlar.
 • İnanç, sabır ve azimle çalışmayı sağlar.

Marka Vizyonu Nasıl Oluşturulur?

Vizyonumuz kendimizi ilerde görmek istediğimiz noktadır. Vizyonumuzu belirlememiz için öncelikle misyon tanımımızı yapmamız doğru olacaktır. Daha sonrasında gerçekçi ama büyük hayaller edinmelisiniz. Başarılı olmak için iddialı olmalısınız. Açık ve anlaşılır olmalıdır. Vizyonumuz net olmalıdır. Vizyonu belirledikten sonra kurumsallaşmaya giderken her alanda vizyonunuzu birleştirin. Web sitenizden personelin kıyafetine kadar vizyonunuzu birleştirin. Çok genel ve kapsamlı ifadeler içermemelidir. Tamamen firmanıza özel olmalıdır. Herkesi etkileyebilecek ve motive edecek şekilde olmalıdır. Marka vizyonu oluşturma kolay gibi görünse de şirketin geleceğini belirleyecek olan adımdır.

marka vizyonu nedir

Doğru Vizyonun Katkısı Nedir?

 • Motivasyon kazandırır.
 • Markanızın güvenilir olmasını sağlar.
 • Yaratıcı fikirler ortaya çıkmasını sağlar.
 • Bağlılık sağlar. Çalışanların firmaya bağlılığını büyük ölçüde arttırır.

Vizyon Paylaşılmalıdır

Kurumu sahiplenmeyi ve bağımlılığı en çok arttıran faktörler vizyon,misyon ve değerlerdir. Vizyon şirket çalışanları, müşteriler ve çözüm ortakları ile paylaşılmalıdır. Motivasyonu, verimliliği ve güvenilir olmayı arttırmaktadır. Aslında seçilmiş bir geleceğe bulunulan zamandan hazırlanmaya başlamaktır.

Marka Vizyonu Oluşturma Aşamaları

 1. Marka çalışanlarına, markayı kullananlara gibi genel olarak tümü kapsayacak nitelikte olmalıdır. Çalışanların yükümlülüklerini ifade etmelidir.
 2. Bağlılık duygusu oluşturmalıdır. Bağlılık olsun ki motivasyon ona nazaran artsın.
 3. Hedef koyulmalı ve o hedefe gitmek için gerekli stratejiler belirlenmelidir.
 4. Markanın karakter ve yapısını kişilere aktarmanın en net yoludur. Bunun için net ifadeler ile bildirilmelidir.
 5. Markanızı övecek ifadeler kullanılmamalıdır. Bu sizin markanızı iyi yapmayacak aksine kibirli gösterecektir.
 6. Vizyonun şirketin tüm çalışanlarında etkili olması için liderlerin bu vizyona uygun davranmasıdır.
 7. Somut verilerle ortaya çıkan döküman hazırlamalısınız.
 8. İlham verici ve iddialı olmalıdır. mümkünse kısa ve akılda kalıcı ifadeler kullanılmalıdır.
 9. Pozitif ifadeler kullanmalısınız.
- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin