Etkili Ve Ayrıcalıklı Marka Hikayesi Nasıl Oluşturulur?

Ayrıcalıklı olmak için etkili marka hikayesi oluşturmak oldukça önemlidir. Marka hikayesinin önemi ve yerinde olması sayesinde markanın gücü ortaya çıkar. Sizi rakiplerinizden ayırmanın tek yolu; özgün ve doğru bir marka hikayesine ulaşmaktan geçer. Farklı ve güçlü bir marka hikayesi yolunuzun açık olduğunu gösterir. Bununla birlikte; ilk izlenimi doğru bir şekilde oluşturarak, müşterilerinizin sizi uzun yıllar boyunca ve hatta ömür boyu hatırlamalarını da garantilemiş olursunuz. Bu yüzden marka hikayesinin önemi çok büyüktür. Adımları doğru bir şekilde atmak için aşağıdaki önerilerimize kulak verebilirsiniz.

- Reklam -

Müşterilerinizin İsteklerini Gözlemleyin

Marka hikayenizi, şirketinizle bağdaştırmadan önce; müşterilerinizi dikkate alın. Müşterilerinizin isteklerini her şeyden önde tutun, onların istekleri ile harekete geçin. İlgi alanlarının ne olduğunu, ihtiyaçlarını daha iyi nasıl karşılayabileceğinizi ve onlara daha fazla nasıl yakın olabilirsiniz, bunların hesaplamasını çok iyi yapın. İçerik pazarlamasının ana temel kuralı; kesin ve net bir şekilde müşterilerdir.

Amacınız İle Müşterilerinizi Derinden Etkileyin

Asırlar boyunca ayakta duran markaların bugüne kadar nasıl geldiğini çok iyi düşünün. Bu markaları tek tek saymamıza gerek yok ancak kısa bir örnek vermek gerekirse; Nike, Nescafe ve Coca Cola diyebiliriz. Tüm markaların ortak yönü aynı olup, başarıya ulaşmalarını sağlayan önemli adımlardan biri de budur. Marka hikayeleri, kendileri etrafında değil; müşterileri ve onların istekleri etrafında dolanıyor. Bir kişinin kahve ihtiyacını gidermek, diğer kişinin ayaklarını rahat ettirmek ve başka birinin susuzluğunu gidermek gibi.. Müşterilerine karşı o kadar iyi çalışıyorlar ki; görenler de sadece müşterileri için bu markaların var olduğuna inanır. Sloganlarından tutun da logosuna kadar kişiyi kendisine bağlayabiliyorlar. Yani her şey çok iyi düşünülmüş. İşte bu örneklerden yola çıkararak, kendi hikayenizi çok iyi oluşturmalısınız.

Etkili Ve Ayrıcalıklı Marka Hikayesi Nasıl Oluşturulur
Etkili Ve Ayrıcalıklı Marka Hikayesi Nasıl Oluşturulur?

Marka Hikayesinin Özgünlüğüne Dikkat Edin

Amacınızın ne olduğunu siz bizden daha iyi bilirsiniz ancak amacınızı müşterilerinize çok iyi bir şekilde sunmanız gerekir. Onları derinden etkilemek, başarmak demektir. Nike, Coca-Cola ve Nescafe’nin bir misyonunun olmadığı aklınıza gelebilir ancak bu algının tamamen yanlış olduğunu bilin. Mesajlarını müşterilerine sunarken gizli bir şekilde sunmaya özen gösteriyorlar. O mesajlara kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını biliriz ve en kısa sürede verilen mesaj yerine ulaşmış olur. Peki bu mesajlar neler? Örneğin; Coca-Cola, bunaltıcı sıcağın etkisine karşı buz gibi kelimesini kullanarak, ne kadar etkili ve mantıklı bir yaklaşım sergiliyor. Nike ise; konforlu bir yürüyüş, ayak sağlığı ve kalite anlamında derinden etkimeyi çok iyi başarıyor. Bu markalar gibi onlarca başarılı markaların olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz ve hepsi de aynı yolu izlemeye devam ediyor. Ürünlerini insanlara direkt bir şekilde sunmak yerine; farklı bir yol izlemeyi tercih ediyorlar ve bu alanda da hep başarıya ulaşmış durumdalar. Hiçbir şekilde beni al, ben daha iyiyim demiyor, hep aynı taktik uygulanıyor. Müşterilerinin en hassas noktasına dokunarak, doğru tahminleri gerçekleştiriyorlar.

Markanızın hikayesi; başka bir markadan alıntı ya da esinlenme olmaması bilindik bir gerçektir. Başkalarının yaptıklarından esinlenmek yerine; markanızın neyi temsil ettiğini iyi bilmek en sağlıklı adım olacaktır. Marka öykünüzü diğerlerinden farklı ve özgün bir şekilde oluşturmak için kendinize bazı soruları sormayı deneyebilirsiniz. Kendime ait olan bu marka neler sunuyor ve rakiplerimden farklı olarak neler yapabilirim? Gibi soruları mutlaka kendinize sorun. Emek vererek bir yerlere gelmek uzun yıllar gerektirir, bir emeği yok etmek ise çok kolaydır. Yıllar boyu kazanmak için mücadele vermiş olduğumuz bu itibarı yıkmanın sadece bir dakikadan ibaret olduğunu sakın unutmayın!

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin