Sosyal Medya Ve Pazarlama Arasındaki İlişki

Sosyal medya ve pazarlama arasındaki ilişki önemli bir yere sahip olmuş ve birçok pazarlama alanında tercih sebebi haline gelmiştir. Dijital pazarlamanın oldukça büyük bir popülerliği vardır. Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için sosyal medya ve pazarlama arasında bulunan ilişkiye yer vermeye çalışacağız.

- Reklam -

Bir yandan teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, diğer yandan ise; sosyal medya kullanımının büyük oranda artması, kurumların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Facebook, Isntagram ve Twitter gibi sosyal mecraların; reklam, satış, iletişim ve pazarlama alanında kendini her geçen gün daha çok ön plana çıkardığını görüyoruz. Günümüz itibariyle şunu söyleyebiliriz ki; sosyal medya; hem kurumsal hem de bireysel olarak; pazarlama, etkileşim ve dijital reklam alanında önemli bir yere sahip olmuştur.

Şu anki zamandan ziyade, geçmişten günümüze insanlar her zaman teknolojinin yeniliklerini merak etmiştir. Teknolojinin sunmuş olduğu faydalarından yararlanmak her insan için oldukça önemlidir. Teknoloji ve iletişim günümüzde rekor sayıya ulaşmış ve neredeyse tüm insanlar tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sosyal Medya Pazarlamanın Önemi
Sosyal Medya Pazarlamanın Önemi

Sosyal Medya Ve Pazarlama

Sosyal medyaya olan ilginin artması ve farklı iletişim kanallarının ortaya çıkması ile insanların dijital ortam kullanım yoğunluğu artmış olup, aynı zamanda bu platformlar; reklam ve pazarlama olarak kullanmaya başlanmıştır. Ürünlerini satmak isteyen işletmelerin ise; sosyal medya üzerinden daha hızlı bir şekilde alıcı bulduğunu görüyoruz. Pazarlamada yeni dönem bu şekilde başlamış oluyor.

İlk dönemlerde insanların sosyalleşmek için kullandıkları bu sosyal medya platformlarında, şimdilerde binlerce ticari sayfaları görmek mümkün olmuştur. Her geçen gün artarak çoğalan işletme sayfaları için marka tanıtımını yapmak ve ürünlerini pazarlamak için bulunmaz bir yer haline gelmiştir. Sosyal medya yeni pazarlama sisteminin kapılarını bu şekilde açmış oluyor.

- Reklam -
Sosyal Medya Ve Pazarlama Arasındaki İlişki
Sosyal Medya Ve Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Ve Pazarlama Arasındaki İlişki

Sosyal medya ve pazarlama arasındaki ilişkinin birbirini çok iyi tamamladığını söyleyebiliriz. Sosyal medya üzerinde gerçekleşen paylaşım yoğunluğunun üst safhalarda olduğunu biliyoruz ve bununla birlikte çeşitli iş fikirleri ister istemez ortaya çıkıyor. Bu iş fikirlerinin yanı sıra; tüketici ile işletme arasında bir bağın oluşmasına önemli bir katkı sağlıyor. Geleneksel medya ile karşılaştırma yaptığımızda, dijital medyanın bu alanda daha çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise; insanlarla daha hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyor olması ve güven ortamını daha hızlı bir şekilde hazırlıyor olmasıdır. Bu durum sosyal medyayı lider pazarlama platformu yapmaya yetiyor. Hal böyle olunca, işletmeler; hızlı bir şekilde potansiyel müşteri kazanmak, ürünlerini sorunsuz bir şekilde tanıtımını yapmak ve markalarını büyütmek için sosyal medyayı daha fazla kullanılır hale gelmişlerdir.

Geleneksel pazarlama kanalları ile karşılaştırma yaptığımızda ise; sosyal medya üzerinden doğrudan etkileşim olması ve daha uygun maliyetlerin yer alması gibi nedenler tercih edilmesini sağlıyor. Hedef kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen ve bununla birlikte markalarını pazarlamayı düşünen işletmelerin ilk tercihi kesinlikle sosyal medya pazarlama yöntemi olmaktadır.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin