Instagram Organik Takipçi Arttırma Yöntemleri

Son zamanlarda en çok etkileşimin gerçekleştiği ve insanların fazlasıyla kullandığı popüler uygulama Instagram’a ilgi gün geçtikçe artıyor. Instagram amacı itibariyle bakıldığı zaman fotoğraf ve video paylaşmak şeklinde değerlendirilmekte. Fakat insanlar pek çok alanda kullanmaya başlamış hatta e-ticaret satışlarını da bu platform üzerinden gerçekleştirir olmuşlardır. Şimdi sizlere instagram organik takipçi arttırma yöntemleri ile ilgili işinize yarayacak detaylar sunuyoruz. Nitekim bu alanda güvenilir ve güvenilir olmayan pek çok mobil uygulama ve web sayfası bulunmakta. Güven vermeyen platformlardan kazanılan takipçiler fayda sağlamak yerine aksine zarar vermektedir. Amacınız daima organik takipçi kazanmak olsun. Bunu yaparken de organik takipçi kazanma yöntemlerini kullanmanız esas olmalıdır.

- Reklam -

Instagram organik takipçi arttırma için çeşitli kaynaklar incelediğinizde önceliğiniz güvenlik olsun. Sizlere aşama aşama organik takipçi arttırma yöntemleri ile ilgili detaylar sunuyoruz. Umarız ki faydalı olur.

Organik takipçi nedir?

Etkileşimi olan ve aktif kullanıcı olarak tanımlayabiliriz. Tabi ki önemli olan burada kendi hedef kitlemizdeki insanların takip etmesini sağlamaktır. Yaptığınız iş veya paylaşım çizginize uygun insanların sizi takip etmesi ve sizinle etkileşim kurması demektir. Bu kişiler yaptığınız iş veya paylaşımlara ilgi duyduklarından dolayı, daima hesabınız ile etkileşimde olurlar. Yaptığınız paylaşımlara yorum gönderebilirler ve paylaşımlarınızı beğenebilirler. Hatta bununla da kalmaz mesaj dahi gönderebilirler. Bu da hesabınızın etkileşim ve iletişim oranlarının pozitif yönde artmasına neden olur. Bu sonuçlara baktığınız zaman takipçilerinizin organik olması fazlasıyla önem taşır. Yani takipçi kazanmak ile kalmıyor bir yandan da sizinle iletişim kuran bir kitle elde ediyorsunuz.

Instagram’da doğru profil fotoğrafı kullanımı

Instagram kullanıcıları bir hesabı takip etmeden önce profil fotoğrafına dikkat ederler. Çünkü profil fotoğrafı sizin bıraktığınız ilk izlenimdir. Etkileyici ve hesabın amacına uygun bir fotoğraf kullandığınızda bu hesabınızın incelenmesi için bir fırsat oluşturacaktır. Eğer bir işletme iseniz veya ürün satışı yapıyorsanız isminize ait logonuzu koymanız daha isabetli olacaktır. Çünkü işletmenizi veya markanızı en iyi logonuz yansıtır. Bu durum marka bilinirliğinizin artmasına da pozitif bir etki yaratacaktır. Eğer kişisel bir hesap kullanıyorsanız, insanların profilinizi inceleyeceği dikkat çekici bir fotoğrafınızı kullanmanız yararlı olacaktır.

Instagram’da paylaşımlar nasıl olmalıdır?

instagram doğru paylaşım örneği

İçerik kraldır. mottosunu hatırlayalım. İnsanlar profilinizi ziyaret ettiğinde içeriklerinizin tatmin edici olması takip edilmenize 3 adım daha yaklaştırır. Düşünsenize içerikleriniz kalitesiz duruyor. Siz olsaydınız kalitesiz içeriklere sahip bir hesabı takip etmek ister miydiniz? Bu nedenle içeriklerinizin frekansı önemlidir. Tamamiyle sizi veya ürün/hizmetlerinizi anlatan bir çizgide içerik düzeniniz olmalı. Bu düzeni sağlarken hedeflediğiniz kitlenin neleri beğenebileceğini veya neleri dikkate alacağını da gözden geçirmeyi unutmayın.

- Reklam -

Paylaşımlarınızda kullandığınız efektler veya tasarım renkleri oldukça önemlidir. Karmaşık bir düzene sahip olan tasarım veya kötü bir etki yaratmış fotoğraf filtresi içeriğinizin zengin duruşunu kötü yönde etkileyecektir. Fotoğrafınızın çözünürlüğü yüksek olmalı. Ayrıca piksel cinsinden boyutu 1200×1200 veya 1080×1080 olmalıdır. Bu instagram için etkileşim alacak en ideal ölçülerdir. Fotoğrafınız veya tasarımınız her ne kadar kaliteli görünürse takip edilme olasılığınız da o kadar artacaktır.

Bazı insanlar her paylaşımda farklı farklı efektler kullanmaktadır. Fakat bu doğru bir yaklaşım değildir. Efektler önemlidir. Kendinize ait benimsediğiniz 1 veya 2 efekt üzerinden ilerlerseniz bu da sizin imajınızın çizgisini daha net yansıtacaktır. Doğal olarak takip etmek isteyenin gözünde farklı ve profesyonel duracaktır.

Paylaşımlarınızı doğru zamanda yayınlayın

Takipçi kitlenizi tanımalısınız. Bu konuda Instagram’ın istatistikler sekmesini kullanabilirsiniz. Çünkü bu alanda işinizi görecek kadar detaylara yer verilmektedir. Takipçilerinizin hangi günler ve saatlerde ne kadar sık etkileşimde olduğunu bu alan üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu alandan faydalanarak hangi aralıklarla, hangi gün ve saatlerde paylaşım yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Haftanın 5 günü 3 paylaşım yapıp sonrasında bir hafta veya 10 gün paylaşım yapmıyorsanız, takipçi kazanamayacağınız gibi aksine kaybedersiniz.

Paylaşımlarınızı belirli zaman aralıklarına planlayın. Her zaman aynı saatlerde yapmaya çalışın. Böylece sizi takip edenler daha fazla etkileşim kurabileceği gibi kararlı olduğunuzda kalıcı takipçilere dönüştürürsünüz. Paylaşımlarınızda uygun saati bulmanız önemlidir. Eğer saat öğleden sonra 3 gibi paylaştığınızda etkileşim ve beğeni oranları az ise takipçi kitleniz o saatlerde aktif değildir. Doğru saati belirlerseniz etkileşim ve beğeni oranlarınız artacağı gibi profilinizin büyümesine de etki edecektir.

Lokasyon girin ve uygun hashtag kullanın

doğru hashtag ve lokasyon kullanımı

Doğal yollarla takipçi kazanmanın önemli faktörlerinden biri de lokasyon belirleme ve hashtag kullanımıdır. Tabii bu hashtag veya lokasyon kullanımlarına dikkat edilmelidir. Mesela hashtag olarak #instadaily değilde paylaşımın içeriği ne ise onunla ilgili olması gerekmektedir. Mesela konumda Istanbul diye belirtmektense bulunduğun yerin veya hedeflediğin kitlenin bulunduğu ortamları belirlemek fazlasıyla faydalı olacaktır. Hashtag kullanımının keşfet alanında etkisi olmak ile beraber yine konum kullanımı da buna dahildir. Hashtag kullanımını abartmamakta da fayda var. Kesinlikle 5 hashtag üzerine çıkmayın. Abartmak fayda getirmeyecektir.

Çekilişler düzenleyin ve sürpriz hediyeler verin

Takipçilerin en çok sevdiği şeylerden biri de çekilişler ve sürpriz hediyelerdir. Bu strateji yeni takipçiler kazanmanızda büyük rol oynar. Profiliniz üzerinden belirli dönemlerde özellikle özel günlerde olmak üzere ara ara çekilişler oluşturun. Sahte çekilişler yapmayın. Çekiliş kampanyasında neyi hediye edecekseniz muhakkak kazanana verin. Hatta kazanana ulaştığında bu deneyimi ve süreçte yaşananları hesabınız üzerinden paylaşın. Böylece daha fazla takipçi kazanmanızda ciddi rol oynayacağı gibi güvenilirliğinizi arttıracaktır.

Çekiliş kampanyası için örnek vermek gerekirse;

Takı ürünleri satan bir hesabınız var. Daha fazla alıcıya ulaşmak istiyorsunuz. Potansiyel müşteri kitlesi oluşturmak için çok sevilen bir takı setinizi hazırlanmış konsept fotoğraflarla çekiliş başlığıyla yayınlayın. Ve bu çekiliş kampanyası için şartlar belirleyin.

Örneğin; 2 arkadaşınızı yoruma etiketleyip, bu postu beğenip ve sayfamızı hikayenizde paylaşmanız durumunda çekilişe katılırsınız. Çekiliş canlı yayında yapılacak ve kazanan canlı yayında duyurulacaktır.

Bu tarz yapılacak çekilişlerin avantajı, insanların sizden haberdar olmasını sağlayacaktır. Çünkü yapılan yorumlar, etiketlenen insanlar ve hikaye yerleşimleri tamamiyle gerçek insanlar tarafından organik davranışlardır. Sürekli profil ziyareti alacağınız için bu da etkileşim oranlarınızı arttıracaktır.

Yorumları ve mesajları daima yanıtlayın

instagram beğeni

Profiliniz üzerinde gerçekleşen etkileşimleri yanıtsız bırakmayın. Takipçileriniz gönderileriniz üzerine yorum yapıyorsa yanıt verin. Takipçinizin kullandığı emoji ve iletişim diline uygun frekansta yanıtlar verirseniz sadık takipçi kazanırsınız. Instagram organik takipçi arttırma yöntemlerinde bu durum etkileşim oranlarınızı güçlendirme olarak tanımlanır.

Diğer hesaplarla iş birliği yapın

Profilinize uygun diğer hesaplarla etkileşimde olmanız takipçi elde etmeniz için fazlasıyla önemlidir. Hedef kitlenize uygun hesaplar bulun ve yaptıkları paylaşımları takip edin. Gönderi açıklamalarını ve insanların yaptığı yorumları analiz edin. Sonrasında işbirliği yapabileceğiniz hesap sahipleri ile iletişime geçin. Kendi ürün veya hizmetiniz ile doğal duracak tanıtım yapmalarını talep edin. Yaptıkları tanıtımda açıklama kısmında sizin hesabınızı etiketlemeleri doğrudan doğal takipçi kazanmanıza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu süreç için ciddi bir efor ve istikrar gereklidir.

Instagram Hedef kitlenizi takip edin

En önemli maddelerden biri. En kolay ve en hızlı yanıt alınabilecek bir madde. Yukarıdaki maddeleri eksiksiz tamamladığınızda hedef kitlenize ait insanları takip ederek onların takip etmesini sağlayabilirsiniz. Hesabınız üzerinden takip isteği gönderdiğinizde veya takip ettiğinizde, takip ettiğiniz kişi muhakkak hesabınıza bakacak ve inceleyecektir. Eğer frekansına uygun görürse sizi takibe alacaktır. Bu yöntem ile ciddi başarılar elde eden hesaplar vardır. Frekansına uygun görürse diyorum zaten hedef kitlenizi tanımladığınız için bu stratejide başarı oranınız yüksek olacaktır.

Hedef kitlenizi takip etmek için rakip sayfalarınızı belirleyip son gönderilerini beğenenleri hedefleyebilirsiniz. Son gönderilerini beğenenler aktif takipçiler olduğu anlamına gelir. Manuel olarak yaptığınızda biraz zaman alabilir. Günde yaklaşık 50 kişiye göndermenizde fayda var. Zira fazlası zarardır ve spama düşebilirsiniz. Hesabınızı tehlikeye atmaya gerek yok. 50 kişiyi aynı anda takip etmeyin. Saatte 3 ila 6 arası istek göndermeye odaklanın. Bir anda yaptığınızda da spam görülme riski yüksek.

Bu taktik ile geri takiplerin geldiğini göreceksiniz. İlk süreçte ufak ufak olsa da zamana yayıldığında düzenli ve hızlı bir artış olduğunu göreceksiniz. Daha sonrasında bu istek gönderdiğiniz kişileri takipten çıkarabilirsiniz. Tabi takip eder etmez çıkmayın. 7 veya 14 gün sonra takipten çıkın.

instagram organik takipçi arttırma yöntemleri

Organik takipçi kazanmanın tadını çıkarın

Sonuç olarak tüm bu maddeleri uygunluğuyla gerçekleştirdiğinizde hesabınızı doğal yollarla büyütmüş olacaksınız. Bu sayede riske girmeden kaliteli bir izlenimle takipçilerinizi arttıracak ve etkileşim oranlarınızı yükselteceksiniz. Ne olursa olsun bu süreçleri uygularken kesinlikle takipçi satın almayın. Takipçi satın aldığınız andan itibaren hedef kitlenizi kaybeder ve istatistikler bölümünde doğru sonuçlar alamazsınız. Bu nedenle de hedef kitlenizi tanımlayamaz ve ilerleyen zamanlarda reklam verirken boşa giden harcamaların artmasına sebep olabilirsiniz. Organik takipçi altyapılarını kullanabilirsiniz. Tabi güvenilir altyapıları tercih etmekte fayda var. Manuel gerçekleştireceğiniz işlemleri güvenilir bir şekilde otomatik gerçekleştiren ve hedef kitleleriniz üzerine kendi stratejileriyle ilerleyen altyapıları tercih etmeniz ile fayda sağlayabilir. SocioGrowth bahsettiğimiz altyapıyı sunmaktadır. Umarız instagram organik takipçi arttırma adına faydalı bir yazı olmuştur.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin