İçerik Pazarlama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni müşteri kazanma konusunda oldukça etki olan içerik pazarlama aynı zamanda potansiyel müşteri konusunda da önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar en iyi pazarlama yöntemlerinden biri olsa da doğru kullanılmadığı sürece; faydasından çok zararı dokunacaktır. İçerik pazarlama konusunda en sık yapılan hataları sizler için bir araya getirdik.

- Reklam -

İşletmeler, sadık müşteri kitlesine ulaşmak ve potansiyel müşteri edinmek için içerik pazarlama yöntemini kullanırlar. Bunun en çok ve en faydalı pazarlama yöntemlerinden biri olduğunu söylemeliyiz. Bir yazı hazırlayıp müşterilerin gelmesini beklemek yapılan en büyük hatalardan biridir.

Hazır hale getirilen içerik pazarlaması, internet üzerinde bulunan kitlelerin büyük bir bölümüne hitap eder. Aklınızda olan ya da yazmak istediğiniz bir konu hakkında gerekli araştırmaları yaparken ve özellikle arama motorları üzerinde çıkan sonuçların, binlerin üzerinde olduğunu görürüz. Aynı konuya ait içerik sayısının fazla olması; başarılı olma ihtimalinizi en aza indirecektir. Evet, karşımıza binlerce içerik çıkmış olabilir ancak birçoğunun hatalarla dolu olduğunu da söylemek isteriz.

İçerik Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler
İçerik Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik Pazarlama Sırasında Yapılan Hatalar

İçerik pazarlama esnasında yapılan hataları sizler için araştırdık. Bu hataları tekrar etmemeniz durumunda başarıyı yakalama şansınız daha yüksek olacaktır. İçerik pazarlama esnasında en sık yapılan hatalar şu şekildedir:

Hedef Kitlenin Ne İstediğini Bilmemek

Arama motorlarında karşımıza çıkan içeriklerde yer alan en büyük hatalar; hedef kitle ile alakasız içeriklerin üretimidir. Bu hatayı nasıl düzeltebiliriz? Tekrarlamak adına nelere dikkat etmek gerekir?

- Reklam -

Bu gibi hatalara fırsat vermemek için müşterilerinizin ne istediğini ve ilgili alanlarını çok iyi bilmelisiniz. Sizin için oldukça önemli olan bir konu müşterileriniz tarafından kabul edilmeyecek derecede itici olabiliyor. Sizin düşüncenize göre değeri yüksek olan bir konu birçok insan için önemli olmayabilir ve hatta müşterilerinizin ilgisini çekmiş olsa bile, istemiş olduğunuz hedefe ulaşmanıza yardım etmeyecektir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak, müşterilerinizin isteklerini ve ilgi alanlarını çok iyi bir şekilde ele almanız gerekir. Müşterileriniz hakkında fikir sahibi olmak için Google analiz araçlarından faydalanabilirsiniz.

Google’un sunmuş olduğu; Search Console, Google Analytics ve Adwords gibi araçlar üzerinden gerekli araştırmalarınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

İçerik Pazarlama Sırasında Yapılan Hatalar
İçerik Pazarlama Sırasında Yapılan Hatalar

Değeri Düşük Sıradan İçerikler Kullanmak

Aynı tarzda ve birbirine yakın içeriklerden uzak durmaya çalışın. Herkesin üretmiş olduğu içerikler sizin işinize yaramaz. İçerik sayını arttırdığınız gibi içerik türünü de genişletmeniz gerekir. Sıradan bir içeriğe istediğiniz kadar dikkat çekici görseller ekleyin, bu sizin hiçbir işinize yaramayacaktır. Bunlar zaman kaybından başka bir şey değildir.

Blog yazısı yazan kişiler, çoğunlukla görsele ağırlık verir. Ancak bu tür içerikler sizin için yeterli olmayacaktır. İçeriği zenginleştirmek için daha farklı yollara deneyebilirsiniz. İçeriğiniz ile ilgili bir video eklemek müşterileriniz daha uzun süre kalmasını ve daha keyifli zaman geçirmesini sağlayabilir. Bir konuya değinirken, örnekler vermek daha iyi anlamalarını sağlayacağından yazınızın içeriği onlara daha anlamlı gelecektir. Sürekli olarak okunabilirliği mümkün olan içerikler oluşturun. Bununla birlikte içeriğin yenilenebilir olması sizin için artı bir seçenek olacaktır. Çünkü aynı içeriği birçok kez insanlara sunabilir ve onları her zaman kendi tarafınızda tutabilirsiniz. Şöyle düşünün, gelişmeye açık bir içeriğiniz var ve bu içeriğin trafik oranının yeterince yüksek olduğunu düşünürsek; 3-5 yıl sonra bile ziyaretçi çekmeniz mümkün olacaktır. Bunun tam tersini düşünecek olursak; kısa süreli trafik çekecek konular bir süre sizi ayakta tutabilir ve sürekli olarak bu işlemi tekrar etmeniz gerekecek. Bunun yerine güncellenebilir konular hazırlamak her zaman daha faydalı olacaktır.

Eylem Çağrısının Olmaması

Yukarıdaki iki seçeneği dikkate alarak çok iyi içerikler oluşturduğunuzu var sayarsak, oldukça iyi bir trafik elde etmiş olduğunuzu düşünelim. Evet, bu kısma kadar gerekli başarıyı yakalamış oluyorsunuz ancak gelen bu trafik nereye gidiyor? Bunu hiç hesapladınız mı? Potansiyel müşteri elde edememek; en büyük kayıplardan biridir. Bu duruma neden olan faktörün eylem çağrısının yer almamasıdır. Eylem çağrısı olmadan oluşturulan trafik boşa gidecek ve bir anlam ifade etmeyecektir. Gerekli ayarları yaparak, trafiğinizi potansiyel müşterilere çevirebilirsiniz.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin