Webinar Pazarlaması Nedir? Webinar Pazarlamasının Önemi

Webinar Pazarlaması Nedir? İnternet kullanımı o kadar yaygın bir hale geldi ki, neredeyse tüm insanlar interneti aktif bir şekilde kullanmaya olup, küçüğünden, büyüğüne, yaşlısından, gencine herkes internet üzerinden siparişlerini veriyor. Günümüzde herkesin elinde mutlaka bir akıllı cihaz, bu cihazlar üzerinden boş zamanlarını değerlendirip alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Kısaca, durum bu hale gelince artık internet üzerinden satış yapmak ve pazarlama yöntemi büyük önemi sahip olmuş olduğunu söylemek isterim.

- Reklam -

Faaliyet gösteren birçok firma artık satışlarını internet üzerinden gerçekleştiriyor ve her gün farklı reklam seçenekleri ile satışlarını arttırmanın yollarını aradıklarını görüyoruz. Hedef kitle ile temasa geçmek, hizmet ve ürünlerini tanıtmak için birçok reklam seçeneğinin yanında önemli bir yöntem daha yer alıyor. Bu yöntem ise; Webinar yani internet üzerinde gerçekleşen seminere verilen bir isim demektir. Bu işlem sayesinde tüketiciler ile etkileşime geçmek hem çok daha kolay hem de en etkili yöntemlerden biridir diyebilirim.

Webinar Pazarlaması Nedir Neden Bu Pazarlama Yöntemi
Webinar Pazarlaması Nedir? Webinar Pazarlamasının Önemi

Webinar Pazarlaması Neden Önemlidir?

Şimdi gelelim asıl konumuz olan “Webinar Pazarlaması” yönteminin ne işe yaradığına. Bu yeni nesil pazarlama türü birçok işletmeye hitap ettiği gibi oldukça etkili bir yöntemler arasında yer alır. Bu pazarlama yöntemini kullanarak; hizmet ve ürünlerinizi, firmanızı, markanızı ve de satış yapmak, kendinizi tanıtmak, yeni kitleye sahip olmak gibi birçok işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Her ne kadar bu sistem eğitim amaçlı gibi gözüküyor olsa da, aslında en önemli pazarlama sistemi içerisinde yer aldığını görüyoruz. Dünya üzerinde gerçekleşen webinar pazarlaması sayesinde hedefine ulaşan yüzlerce işletme bulunuyor.

Son dönemlerin popüler olan “Influencer” pazarlama yöntemi artık webinarlar ile birleşmiş olduğunu söylemek isterim. Influencer olarak tabir ettiğimiz bu kişiler pazarlama sırasında artık webinarlar düzenleyerek müşterilere ulaşmaya çalışıyor ve sonuç gerçekten şaşırtıcı. Webinar sayesinde satıcı ile müşteri arasında büyük bir bağ oluşuyor ve aynı zamanda müşterilerin markaya olan güveni de bir hayli artmış oluyor. Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; Bir influencer, ışıklı aynı tanıtımı yapıyor ve buradaki amaç satmak değil sadece ürünü tanıtmak olmasa da, büyük satışların gerçekleştiğini söylemeliyim. Çünkü webinar sayesinde hedef kitlenin güveni kazanılıyor ve hedef kitlenin markaya olan ilgisi de artmış oluyor.

- Reklam -
Webinar Pazarlaması Neden Önemlidir
Webinar Pazarlaması Neden Önemlidir?

Webinar İle Farklı Satış Stratejisi

Webinarlarda yapılacak olan konuşmalar daha çok güvene dayalı olmalı ve kesinlikle satış içerikli konuşmalar gerçekleşmemelidir. Kişiler, webinar katılımı sonrasında satın alma işlemine kendiliğinden geçmesi gerekir ve o şekilde de olacaktır. Bu pazarlama stratejisinin en büyük avantajı ise; ücretsiz eğitim sayesinde satışı gerçekleşecek olan hizmetin denenmesi diyebiliriz. Çünkü tüketiciler alım öncesi denemeyi tercih eder ve bu da demek oluyor ki; denen ürünlerin daha çok satış sayısına ulaşacak olmasıdır.

Bu sistem sayesinde oldukça başarılı olan işletmeleri gördükten sonra bu pazarlama şeklinin ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Webinarları hizmet ve ürünlerinizi satmak ve de hedefinize daha kolay bir şekilde ulaşmak için kullanabilirsiniz. Özellikle alma konusunda henüz karar vermemiş olan kişilere çözümler sunarak ürünleri satabilir ve aynı zamanda da satış hacmini bir o kadar da arttırabilirsiniz. Bazı durumlarda ürünleri hemen satmak mümkün olmaz ve zaten Webinarın amacı da bu değil. Önce markaya karşı güven oluşturmak, daha sonra satışları gerçekleştirmektir.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin