Starbucks’ın Türkiye’deki Başarısı

Statista’nın Mayıs 2019 verilerine göre Türkiye’de 470 şubeye ulaşan ve hızla büyümeye devam eden Starbucks, Türkiye’deki ilk mağazasını 2003 yılında Bağdat Caddesi Erenköy’de açtı. Açılan şube sayıları baz alındığında Starbucks, 470 şube ile Avrupa’da ikinci sırada yer almakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Büyümeye sebep olan etkenler analiz edildiğinde bir çok faktör göze çarpmaktadır. Türkiye’de kahve deyince akla gelen ilk mekanlardan biri olan Starbucks’ın, insanların zihninde oluşturduğu bu algı, hızla daha fazla kişiye ulaşmaktadır. Starbucks Türkiye Başarısı üzerine pek çok neden vardır.

- Reklam -

İnsanların ilgisini çeken öncelikli etkenler arasında, sunduğu kahvenin lezzeti, ortamın konseptinin hedef kitlenin zevklerine uygun olması, mekanda sağlanan konfor, internet erişimi, ortamın sağladığı özgürlük hissi, müşteri deneyimine önem verme gibi bir çok etken sayılabilir. 

Starbucks’ın Kahve Deneyimi

kahve deneyimi

Gıda sektöründe başarıyı yakalamak isteyen markaların öncelikli göz önünde bulundurması gereken etken sunduğu ürünün lezzetinin insanların damağında olumlu etki yaratmasıdır. Bu durum dikkate alındığında Türkiye’de kahve denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri Starbucks olmuştur.  

Starbucks’ın Konsepti

starbucks kafe konsepti

Starbucks tüketicisi olan bir çok kişiyle yapılan görüşmelerde mekanın mimari dizaynının göz zevklerine uygun olduğu gözlemlenmiştir.

Starbucks’ın Konfor Alanı

İnsanların bir mekanda aradıkları ikinci en önemli faktör mekanın onlara sunduğu konfordur. Almış olduğunuz kahve ya da her hangi bir ürünle ”rahatsız edilmeksizin” gün boyu oturabilirsiniz. Bu etken Starbucks tüketicisinde psikolojik olarak pozitif bir his sağlamaktadır

- Reklam -

Starbucks’da İnternet Erişimi

Günümüz çağının olmazsa olmazlarından biri olan internet, Starbucks kitlesi için birincil derece öneme sahiptir. Tüketicilerin kolaylıkla internete erişim sağlaması ve baskı kuran çalışanların ‘’çay ister misiniz? Bir şey ister misiniz?’’  olmaması gibi nedenler konsantre olmaları açısından önemlidir. Rahatlıkla internet üzerinden işlerini yapan freelancer veya iş insanları olmakla birlikte, öğrenci kitlesi de ders çalışmak için Starbucks’ın bu deneyiminden faydalanmaktadır.

Starbucks’ın Sağladığı Özgürlük Hissi

starbucks'da çalışan insanlar

Bu etkeni bir çok açıdan değerlendirebiliriz. Bir mekanda özgürlük hissini sağlayabilmemiz için bir çok sebep vardır. Az önce konsantre açısından bahsettiğimiz gibi genel anlamda da değerlendirecek olursak “Garson Baskısı” diye bir neden mevcuttur. Örneğin; bir mekanda siparişinizi verdiniz ve siparişiniz masanıza geldi. Siparişinizi tüketmenizin ardından garsonun aralıklarla gelip ‘başka bir isteğiniz var mı?demesi tüketicinin zihninde bu algıyı oluşturmuştur. Starbucks personellerinde bu ve benzeri davranışlara rastlanılmamaktadır. Bu tür etkenler dikkate alındığında tüketici algısında ‘‘Starbucks özgürce ve rahatına uygun bir mekan düşüncesi oluşmuş ve kitlesel olarak takip eden hal almıştır.’’ Bu durum Starbucks’ın Türkiye başarısı üzerinde önemli rol oynamaktadır.

Starbucks Müşteri Deneyimi

karaköy şubesi

Starbucks bir üründen çok deneyim satan bir markadır. Kahvenizin yapılışını izlemeniz, karton bardaklara isminizin yazılması, elleriniz yanmasın diye bardakları yerleştirdiğiniz kartonlara kadar bir çok deneyim sunan Starbucks, kahvenizin hazırlanmasını beklediğiniz her dakikada insanlara deneyim sunmaktadır. Özellikle insanlara ismiyle hitap ederek kahvelerini teslim etmeleri ve kahve bardaklarında isim yazmaları gibi nedenlerde insanı psikolojik olarak iyi hissettiren bir deneyimdir. Çünkü kişi kendini önemseyen markaya sadık kalır ve duygusal bir bağ kurar. Bu duygusal bağ markanın elde ettiği uzun vadeli kazanımdır. Marka bu uzun vadeli kazanımı ne kadar ileriye taşırsa o kadar bağlarını sıklaştırır. Sonra ki süreçlerde yaşanacak olumsuz durumlara karşı kazandığı bu sadakat ile ciddi krizleri rahatlıkla çözebilecek bir süreci olacaktır. Çünkü elde ettiği bağlılık ile düşünsel olarak çok ciddi saldırılara maruz kalmasını engelleyecektir. Bu her marka için geçerli olacağı gibi Starbucks’ın başarı sırrı ile ilgili farkına vardığı ve en iyi şekilde kullandığı bir etkendir.

Starbucks Türkiye Başarısı

Starbucks Türkiye başarısı ele alındığında, marka sadakat programının insanlar üzerinde olumlu sonuçlar aldığı inkar edilemez. Çünkü Türk toplumunda insanlar deneyimi satın almaya odaklanır. Örneğin bir grup Starbucks hakkında olumlu konuştuğunda, diğer insanlar bunu duyduğunda deneyimlemek ister. Deneyimleyen yeni insanlar memnun kaldığında bu deneyimlerini paylaşırlar. Paylaşmanın etkisiyle toplumsal yönlendirmeye açık olduğumuz için bu süreç diğer insanları da teşvik eder. Böylece eğer başarılı bir marka deneyimi oluşmuşsa insanlarımız bunu ileri taşımayı çok iyi bilir. Çünkü toplum olarak hızlı yön alan bir milletiz. Böyle bir algıyı hali hazırda barındırdığımız için Starbucks’ın bu programının da başarılı olması olağandı. Starbucks; lezzetiyle deneyimi bir arada sattığından, satın alan insanlar deneyimi önde tutuyor ve lezzetinden vazgeçemiyor. Starbucks’ın Türkiye’deki başarı haritası da bu süreçler neticesinde ortaya çıkıyor. Starbucks Türkiye başarısı için iletişim stratejilerine fazlasıyla ağırlık veriyor.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin