Slogan Nedir? Faydaları Nelerdir?

Halk diliyle motto diyoruz. Slogan dediğimiz günlük yaşantımızda motto olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, slogan nedir? gerçekten etkisi var mıdır? Slogan’ın faydaları nelerdir? bu soruların yanıtını alalım istiyoruz. Olur ya, belki de slogan tasarlamak veya bulmak istiyorsunuz. Ama hangi amaçla kullanıldığını veya ne olduğunu bilmiyorsunuz. Burayı kısa keselim ve yazımıza devam edelim.

- Reklam -

Slogan; halk diliyle motto demektir. Yani işletmenin kimliği oluşturulurken, konumlanması ve hedef kitleye verilmesi gereken mesajı destekleyen vurgudur. Söz de denilebilir. Çünkü maksadımız etkilemektir ve işletme değerini yansıtan kalıcı bir söz ile bunu yapmaktır. Aslında işletmenin marka değerini açığa çıkarmak ve kolay hatırlanabilirliğini sağlamak için ortaya çıkan çarpıcı söz olarak tanımlanır. Şimdi diyorsunuz ki motto farklı bir şeyi ifade ediyor olmasın? Yok etmiyor. Motto, italyan bir kelimedir. Dilimize uğramış kökeni ”muttire” olan bir terimdir. Slogan ile de aynı anlamı taşır. Yani motto mırıldanmak demek ama slogan ile aynı niteliktedir.

Konuşan ve Konuşturan = Slogan

slogan faydaları

Hatırlanabilir bir marka olmak için büyük etkisi vardır sloganın. Benzersiz ve etkili olduğu takdirde sürekli zihinlerde dolaşır ve kimilerinin ağzında mırıldanmasına neden olur. Aslında bu durum markanın beslenmesine olanak tanır ve tüketiciyle iletişim kurmasını sağlar. Etkili bir sloganın tanımlamasını yapmadan önce marka üzerindeki önemini ortaya koyalım. Bir marka tüketicinin zihninde daima hatırlanmak ister. En azından hatırlanabilir yanını güçlendirmek için çaba gösterir. Bu nedenle markanın zihinlerde konumlanması adına slogan bir ihtiyaçtır. Tüketiciler, bir sloganı gördüklerinde veya duyduklarında doğrudan bir markayı hatırlayabilirler. Bu sonuç ele alındığında, markanın başarılı bir slogan çalışması yaptığı gözlemlenir. Çok basit bir örnek verelim mi? ”think different” size hangi markayı çağrıştırdı? Büyük ihtimal elinizde kullandığınız telefonun markası olabilir. Slogan; algılarda yer edinmenin kilit noktasıdır. Bu sebeple de bir marka kendini çok iyi tanımlayan slogan seçmelidir. Slogan nedir ve ne değildir diye tanımlamayı sonlandırırken gelin slogan seçiminde nelere dikkat edilir göz atalım.

Doğru Sloganı Belirleme ve Oluşturma Yöntemleri

slogan oluşturma

Logonuzu destekleyen bir slogan seçtiğinizde, logonuz ile markanızı konuşturmuş olursunuz. Çünkü zaten sloganınızı logo tasarımınızla birlikte kullanacağınız yüksek ihtimal. Reklam kampanyaları vb. süreçlerde de bu ikiliyi sürekli olarak kullanmanız da olası. Bu nedenle logonuzu destekleyen bir slogan belirlemelisiniz. Çünkü logo tasarımınız da markanızı yansıtıyor.

Sabırlı olun. Slogan bulacağım diye ”kaliteyi uzaklarda aramayın” gibi saçma sapan sloganlar belirlemeyin. Planlı çalışın. İşin içinde olan ve dışarıda kalanlarla iyi tartışın ve analiz edin. İşletmenizin misyon ve vizyonunu tek kelimede anlatacak şekilde belirleyin.

- Reklam -

Markanızın gücünü gösterecek bir logo tasarımıyla yola çıkın ve ardından sloganı bu etki ile ortaya çıkarın. Logonuz zayıf, sloganınız havalı olursa tezat durur. Bu çay ocağında 10 liraya çay satmak gibi absürt olur. Logonuz havalı, marka karakteriniz havalı ise sloganınız çok samimi olmamalıdır.

İnsanlar mizaha bayılırlar. Gülümseten bir slogan seçimi her zaman markanız ile iletişim gücünü arttırır. Mizahi bir seçim yaparken insanlarda aydınlanma yaşatacak bir seçim olmalıdır.

İşin özü; ne kadar şeffaf olur ve markanızı net yansıtan bir slogan seçimi yaparsanız, daima kazançlı olursunuz.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin