Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Bir ürünün, malın ve ya hizmetin satışını artırmak amacıyla tanıtımını yapmak, satışını sağlayacak eleman yetiştirmek ve elimizdeki ürüne olan ihtiyacı hesaplama iş ve işlerinin tamamına pazarlama denir. Pazarlama yaparken kullanacağımız yöntem ve teknikler ise stratejimizi oluşturur. Bu şekilde pazarlama stratejileri ortaya çıkar.

- Reklam -

Pazarlama Nedir?

İşletmeci bir ürün ve ya hizmet sunar tüketicinin ihtiyacına yönelik. İşletmeci ile tüketici arasında arz talep ilişkisi meydana gelir. Bu talepleri en doğru şekilde karşılayıp tüketiciye sunma işine ise pazarlama denir. Talepleri en doğru şekilde karşılayan işletmeler ise yüksek seviyede gelir elde ederler ve pazarlama amacına ulaşmış olur.

Pazarlama o kadar geniş bir alana hitap eder ki hemen her yerde karşımıza çıkabilir. Berberden tutun çoraba kadar hemen her şey pazarlama içerisinde yer alabilir. Pazarlama bir işletme fonksiyonudur ve gelir elde etmek ya da gelirin miktarını artırmak amacıyla yapılır. pazarlama stratejisi belirleme  çok önemlidir. Doğru yöntemler kullanarak hedefi tam on ikiden vurabilir tüketicinin gözündeki değerinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

pazarlama stratejileri nelerdir

Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Büyük firmaların hemen hepsi pazarlama departmanına oldukça önem vermektedir. Hatta küçük şirketlerin bile artık bir pazarlama departmanı bulunmaktadır. Bura da öne çıkan nokta ise pazarlama stratejileri nelerdir sorusu oluyor. Kullanacağımız dikkat edeceğimiz yöntemleri şu şekilde sıralayalım:

  • Pazarlama sunacağınız ürüne ve hitap edeceğiniz kesime göre değişiklik göstermektedir. Ürünün özelliklerini tam olarak analiz ettikten sonra hitap edeceğiniz kesimi seçmelisiniz. İhraç ürünü mü olacak ülke içerisinde mi pazarlanacak buna karar vermelisiniz.
  • Tüketici eğilimleri sürekli analiz edilmeli değişen istekler doğrultusunda ürünlerde değişikliğe gidilmelidir.
  • Stoklarınızı daima mevcut trendlere göre baştan şekillendirmeniz gerekir.
  • Tüketiciler daha fazla çeşit ve yüksek kalite ister pazarlama işinizi bu değerler üzerinden yapmanız gerekir.
  • Alanınızdaki diğer rakip firmaların oluşturduğu boşluğu iyi takip etmeli tüketiciye bu boşluklar doğrultusunda yeni fırsatlar sunmalısınız.
  • Ürünlerdeki çeşitlilik, tüketici beklentilerinin farklılığı yüzlerce yıllık şirketlerde bile değişime neden oluyor ve yeni model arayışına itiyor. Daima kendinizi sektördeki gelişmeleri takip ederek güncellemeniz gerekmektedir.
  • Pazarlamanın bir planlama ve uygulama süreci olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Bu bilgiler doğrultusunda pazarlama stratejileri aşamaları özenle planlanmalıdır. Bu planlamalara uymak size fayda sağlayacaktır.

- Reklam -

E-Ticaret

Teknolojinin çok hızlı gelişimiyle birlikte hayatımızda hemen her alanda yer alamaya başladı. Bununla birlikte e-ticaret pazarının büyüklüğü de tartışılmaz bir konuma geldi. E- ticaret bize fiziksel bir mekana bağlı kalmaksızın ürünlerimizi pazarlayabileceğimiz bir platform sunuyor. Kira ve fatura gibi yüklerden kurtarıyor.

Maliyeti yarıya düşürerek daha yüksek bir kar payı bırakıyor işletmeciye. e-ticaret pazarlama stratejileri konusunda da şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor: iyi bir site tasarımı gerçekleştirmelisiniz. Sipariş kontrolü, kargolama, satış sonrası destek, müşteri memnuniyeti, stok takibi gibi işleri özverili bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

pazarlama stratejileri

Diğer Pazarlama Stratejileri

İnsanlar ürüne ya da hizmete değil ondan sağlayacakları fayda için para öderler. Sunacağınız ürünün işlevsel faydası ne kadar çoksa tercih edilme olasılığı da o derece artacaktır.Pazarlama yaratıcılık isteyen bir iştir. Bunun için doğru stratejileri belirlemek gerekir.

En çok tercih edilen yöntemlerden biride pazarlama itme çekme stratejileri olarak karşımıza çıkıyor.Çekme yönteminde tüketicinin bize gelmesini beklerken itme yönteminde biz tüketiciye gidiyoruz. Reklamlar, promosyonlar, kampanyalar gibi faktörler çekme yöntemidir. Tüketici tarafından tercih edilmeyi sağlayacak çalışmalar içerir.İtme yöntemi ise tam tersine ürün ve ya hizmetler satış noktasına yığılır. Sürümden kazanmak tabiri bu yöntem için kullanılır. Satıcının müşteriye bu ürünleri öncelikli satması beklenir.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin