Marka Kimliğinin 6 Özelliği Nedir?

Son dönemde giderek artış gösteren girişimcilik sektörünün gelişmesi ile birlikte, yeni bir soru gündeme gelmeye başladı: marka kimliğinin 6 özelliği nedir? Markanız için doğru adımlar atmak istiyorsanız marka kimliğinizi belirlemeniz büyük bir önem farz ediyor. Peki marka kimliği özellikleri nedir, nasıl uygulanır? Alt başlıklar halinde sizlere marka kimliğinin 6 özelliğini listeledik.

- Reklam -

Marka Kimliği Nedir?

Marka kimliği; bir markayı piyasada pazarlayan tüm görsel unsurlara verilen isimdir. İnsanlar yazılı reklamdan daha çok görsel reklama rağbet gösterdikleri için markanızı temsil edecek tüm görsel unsurlar büyük bir önem arz etmektedir. Bu görseller ile marka kimliği oluşturma işlemi gerçekleşir. Bu görsel unsur örnekleri şunlar gibidir;

  • Marka Sembol / Logosu
  • Marka Kişiliği
  • Marka ve Müşteri Kültürü
  • Müşteri İlişki Politikası
  • Öz Görünüş

Bu marka kimliği bileşenleri yanyana gelince marka kimliği özelliklerini meydana getirmektedir. Her ne kadar küçük detaylar olsa dahi piyasa ve reklam alanında yüksek bir etkisi bulunmaktadır.

Marka Sembol / Logosu

Bir markanın piyasayı domine edebilmesi için en önemli unsurlardan biri şüphesiz ki marka logosu veya sembolüdür. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük şirketleri göz önüne alındığında yüksek oranla basit, akılda kalan ve unutulmayacak bir logo seçiminde bulunmaktadırlar. Yeni bir markanın da aynı yoldan giderek bir logo oluşturması ve en önemlisi bulunan logonun marka ve marka ürünleriyle alakalı bir biçimde çizilmesi büyük bir önem arz etmektedir.Bu sayede marka kimliği nasıl oluşturulur sorusunun ilk etkili cevabı, akılda kalan bir marka logosudur.

marka kimliğinin 6 özelliği nedir

Marka Kişiliğinin Önemi

Kişilik; bir insanı diğer insanlardan ayıran en önemli davranış biçimidir. Bu aşamada markayı da bir insan olarak ele alıp, diğer markalardan farklı olabilmesi için bir marka kişiliğine sahip olmalıdır. Marka kişiliği teriminin doğma nedeni ise giderek birbirine benzeyen ve farklılaşma olmayan markalardır. Hedef kitle için bir marka kişiliği takınılarak müşteri kitlesi ile olan aradaki bağ yüksek oranda güçlendirilebilir. Bunun için bir marka kimlik çalışması gerçekleştirilerek daha başarılı bir sonuç elde edilebilir. Marka kişiliği geri dönülemez adımlardan oluşur.

- Reklam -

Marka ve Müşteri Kültürü

Bir markayı yükseklere taşırken uyulması gereken en büyük kurallardan biri de, marka ve müşteri kültürünün uyuşumudur. Hedef kitlesinin kültürü marka kültüründen çok uzak ise, markanın başarı oranı oldukça düşük seyredecektir. Bunun yanı sıra marka kültürü; markanın ürünlerini en basit ve kolay şekilde hedef kitlesinin binevi gözüne sokarak reklam kampanyası yürütmesi de denilebilir.

Marka kültürü diğer özellikler arasında gerçekleştirilmesi en zor olan maddelerden olmakla birlikte, yürütülen marka kültürü kampanyası kötü seyrederek algı yönetimine de dönebilmektedir. Her geçen gün marka kimlik analizi yapan analistler, marka ve müşteri kültür uyumunun önemini vurguluyor.

İlişki Politikası ve Marka İmajı

Marka imajı, bir markanın kuruluş gününden itibaren günümüze kadar takip eden olaylar ve kararlar bütünüdür. Dünyaca ünlü firmaların hep bir kuruluş hikayesini ve bu dönemde yaşadığı zorlukları duymaktayız. Bu bir marka imaj yönetimi olarak geçerken, marka yükselişine duygusal bir artış katarak başarıya ulaşabilir.

Marka imajı doğru yönetildiği takdirde hedef kitlesi tarafından duygusal bir bağ ile bağlanarak müşteri ilişki politikası olan son maddeyi de direkt olarak çözmüş olacaktır. Marka imajı hikayesel anlatımın yanı sıra, hedef kitle sağlığına büyük önem verme, müşteri hizmetleri ya da canlı yardım butonu gibi onlarla sürekli iletişim halinde kalma gibi hedef kitle değer ölçütü birçok uygulama ile işler hale gelebilmektedir. Marka kimliğinin 6 özelliği ile ilgili detaylara elimizden geldiğince yer vermeye çalıştık.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin