Instagram İşletmeniz İçin Neden Önemli?

Son dönemlerde kullanıcı sayısının giderek artması ile önemli bir yere sahip olan Instagram, dünya üzerinde her ay 1 milyar ve üzeri kişi tarafından kullanıldığını biliyor muydunuz? Aktif olarak hesaplarını kullanan kişi sayısının yüksek olması, Instagram’ın değerini daha çok ortaya çıkarıyor. Güncel istatistiklere göre; Instagram kullanıcılarının %65’i hesaplarına her gün giriş yapıyor. Hal böyle olunca da, Instagram reklam pazarlama konusunda bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Bu durumu fırsat bilen ya da Instagram’ın değerini anlayan işletmeler, ürünlerinin tanıtımını bu platform üzerinden gerçekleştirmeye başlıyorlar. Dijital pazarlama stratejilerini geliştirmek isteyen kişiler, bu yazımız üzerinden yola çıkarak, Instagram’ın avantajlarından faydalanabilirler.

- Reklam -
İşletmeler İçin Instagram'ın Önemi
İşletmeler İçin Instagram’ın Önemi

İşletmeler İçin Büyük Avantajlar

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımız; büyütmek için mücadele verdiğiniz işletmenize büyük katkı sağlayabilir. Bu avantajlardan yola çıkarak, işletmenizi en iyi şekilde insanlara ve hatta dünyaya bile rahat bir şekilde tanıtabilirsiniz. Burada önemli olan bu stratejileri doğru ve zamanında kullanmaktır. Hazırsanız hadi birlikte inceleyelim.

En Popüler Sosyal Medya Platformu

Özellikle son iki yıldır Instagram’ın ne kadar popüler olduğunu anlatmaya gerek. Kullanıcı sayısı ile gündemin en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram, bu konuda liderliğini her daim korumayı başarıyor. Sadık kullanıcı kitlesine sahip olan bu uygulama üzerinde bulunan insanlar; zamanlarının büyük bir bölümünü burada geçirebiliyor ve yukarıda belirtmiş olduğumuz istatistiklere ek olarak; Instagram kullanıcıları en az 30 dakika uygulama üzerinde zaman geçirmeye özen gösteriyor. Aktif olarak kullanım sağlayan bu kişilerin büyük çoğunluğu; beğendiği markaları takip ederek, kampanyalardan haberdar olmak istiyor. Bu durum Instagram reklam pazarlamasının ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bizlere gösterebiliyor.

Instagram üzerinde kullanılan her bir özelliğin değeri oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanıcıların severek kullandığı “HİKAYELER” özelliği; Instagram’ın en popüler bölümü diyebiliriz. Bu özellik her gün 550 milyon kişi tarafından kullanıldığını da söylemek isteriz. Hikayeler üzerinde beliren reklamlar; büyük ilgi görmesi ile birlikte geri dönüşüm konusunda en etkili yöntemlerden biri haline gelmiş durumdadır. Ürün tanıtımlarında kullanılması gereken en önemli özelliklerden biridir.

İşletmeler İçin Instagram'ın Önemi
İşletmeler İçin Instagram’ın Önemi

Görselliğin Yoğun Bir Şekilde Kullanılması Büyük Fırsat

Görsellerin hayatımızdaki yeri her zaman farklı olmuştur. Bir ürünü görsel ile tanıtmak; en etkili yollardan biridir. Instagram, görsel tabanlı bir yapıya sahip olması ile işletmeler açısından değeri daha fazla öne çıkıyor. Görsel üzerinden insanlara ürünleri göstermek ve tanıtmak, geri dönüşüm açısından oldukça önemlidir. Bu konuda Instagram tüketici ile işletmeleri en iyi şekilde buluşturmayı başarıyor. Tüketici ile işletme arasında kurulan bağın sağlam olması daha fazla ürün satmak ya da daha fazla insanlara ulaşmak anlamına gelir. Kısa bir örnek vermek gerekirse; abiye elbise satışı gerçekleştiren bir işletme; ürünlerini satmak ya da insanlara tanıtmak amacıyla hikaye özelliğinin kullanması oldukça etkili olacaktır. Hikaye bölümünde “yaz ayına özel abiye modelleri” reklamını gören birçok bayan üzerinde merak hissi uyandıracak ve bu sayede de alınan geri dönüşümlerin sayısı yüksek olacaktır. Aynı zamanda hikaye özelliği ile promosyon ve indirimleri de insanlara rahatlıkla duyurabilirsiniz.

- Reklam -

Instagram kendi bünyesinde bulundurmuş olduğu kullanıcıları rahat bir şekilde sizin web sitenize yönlendirebilir ya da uygulama üzerinden ürünlerinizin satışlarını gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların, almak istedikleri ürünlerin yanına farklı ürünleri de eklediği gözlemlenmiştir. Bu durum Instagram’ın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

İşletmenizi Dünyaya Tanıtabilirsiniz

Ürünlerinizin tanıtımını sadece kendi ülkenizde değil, tüm dünya üzerinde yapabilirsiniz. Instagram, böyle bulunmaz bir imkanı kullanıcılarına sunabiliyor. Eğer, işletmeniz dünyaya hitap ediyorsa; Instagram bu konuda biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dünya üzerinde bulunan insanlara ulaşmak, bu platform sayesinde oldukça kolaydır.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin