Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing, etkili bireyler aracılığıyla mal ve hizmetleri tanıtmanın bir yolu demektir. Temel çalışma prensibi markalar ve etkileyiciler arasındaki işbirliğidir. Temel olarak influencer marketing nedir ve hangi alanlarda kullanılır? Avantajları var mı? influencer marketing neyi hedefliyor ve kimler influencer marketing kullanabilir? Bütün soruların cevabını aşağıdakı mekalede bulacaksınız.

- Reklam -

Influencer Marketing Nedir Ve Blogcular Neden Büyük TV Kanallarından Daha Etkili Oluyor?

Modern pazarlamada başarı tarifi, tam bir dijitalleşme ve biraz da insan psikolojisinin karışımıdır. 2019 yılına kadar bilinen pazarlama dünyası hızla var olmaktan çıkıyor ve yerine çağdaş pazarlama şekli geliyor. Geleneksel kanalları Influencer Marketing ile ustalıkla birleştirirseniz patlayıcı bir karışım elde ederiz. Influencer Marketing, fikir liderleri aracılığıyla ürün ve hizmetleri tanıtmanın bir yoludur. Başka sözle Influencer marketing ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için sadık aboneleri olan herkesle çalışmayı içeren bir sosyal medya pazarlama yaklaşımıdır.

İnfluencerler onları dinleyen sadık bir kitleye sahiptir ve putlarının yaptıkları hemen hemen her şeyi tekrarlamaya hazırdır. Türkiye’de popüler blogcular aracılığıyla markaların tanıtımından çok bahsediliyor, ancak bu sadece trendin bir parçasıdır. Sosyal ağlar sayesinde, her yıl dünyada çeşitli alanlarda daha fazla fikir lideri ortaya çıkıyor ve nüfuz edenlerin pazarına ilgi katlanarak artıyor.

800 pazarlama ajansı, marka temsilcisi, reklamcılık ve halkla ilişkiler alanındaki diğer profesyonellerin katıldığı Influencer MarketingHub araştırmasına göre son 3 yılda Influencer Pazarlama terimi ile ilgili Google aramalarının sayısı% 1500 arttı! Bu sadece görsel amaçlı rakam değildir.

influencer marketing nedir

Influencer Nasıl Yükselişe Geçiyor?

Kendi markasını daha fazla kitleye ulaştırmak isteğen firmalar reklam ajansları ile aynı zamanda influencerler ile çalışmağı hedefliyor. İnfluencer belirli bir nişte deneyimi olan ve seyircisinin karar vermesini etkileyebilen bir kişidir. Kitlenin büyüklüğüne bağlı olarak, influencerler mega veya nano olabilir. Mega ve makro influencerler on binlerce hatta milyonlarca aboneye sahip olabilir. Mikro ve nano influencerler tipik olarak sırasıyla bin veya 10 bin aboneye sahiptir. Markalar influencerlele çalışırken ilkin olarak aşağıdakıları hedefliyor:

- Reklam -
  1. Popüler marka haline gelmek ve marka bilinirliğini arttırmak;
  2. kitle eğitimini yükseltmek (özellikle yüksek teknolojili ürünler segmentinde);
  3. arama motoru performansını artırma (saygın siteler kaynağınıza bağlandığında, bu arama motorlarındaki performansını artırır);
  4. ürünün nasıl kullanılacağının gösterilmesi;
  5. abone sayısındaki artış ve markanın sosyal ağlarına katılımı;
  6. satışlarda artış;
  7. güvenilirliği kazanmak.

Her yıl, markaların pazarlamayı etkilemeye ayırdığı bütçeler de büyüyor. Büyük şirketlerin %63’ü 2020 senesi için de influencerler aracılığıyla tanıtım maliyetlerini artırmayı planlıyor.

influencer marketing

Neden Influencer Marketing İnstagram’ı Tercih Ediyor?

Bu yıl Instagram onuncu yıldönümünü kutlayacak. Bu süre zarfında hayatımızı tersine çevirdi ve sıfırdan bir milyar aktif kullanıcıya erişti. İnfluencerlerin gelişimine ivme kazandıran bu sosyal sayfa sayesinde insanların %79’u Instagram’ı influenza pazarlaması için en iyi kanal olarak görüyor.

Etkiletici influencer marketing b2b stratejisi için bazı hedefleri önceden belirlemek gerek. Bunlardan en önemlisi influencerlerle ortak çalışarak rakiplerinizden daha iyi fırsatları kullanıcı kitlesine ulaştırabilmektir. B2B şirketler uzman influencerler tercih etmelidir. Bügün İnstagramda sahte takipçi sayısını farklı yöntemlerle arttıran kullanıcılar var. Fazla takipçisi olan her kullanıcı uzman influencer olamaz.

Gerçek hedeflere ulaşmak arzusunda olanlar önceden güven kazanmış ve işinde uzmanlaşmış influencerlerle çalışmalıdır. Bu strateji sayesinde hem güvenilir marka sahibi olur, hem de gereken kitleye ulaşabilirsiniz. Dünya üzre yaklaşık %65 büyük şirket influencer marketing stratejisine dayanarak ürünlerini pazarlıyorlar. İnfluencer marketing sayesinde kısa sürede daha fazla kâr oranı elde edilebilir. 125 pazarlamacının katıldığı bir Tomoson anketine göre, Influencer Marketing internet tanıtımı için kâr açısından (e-posta pazarlamasıyla birlikte) en etkili araçlardan biri haline geldi.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin