Gerilla Pazarlama Yöntemi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Gerilla pazarlama nedir? Gerilla pazarlama kelimesini daha önce duymamış ve ilk defa duyan kişilerin olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu pazarlama sisteminin ana mantığı; en düşük maliyet ile yüksek kazançlar sağlamak anlamına gelir. Biz buna bütçesi küçük ancak hedefi büyük olan kişilerin kullanabileceği bir reklam sitemi de diyebilirsiniz.

- Reklam -

Normal pazarlama sistemini kullanabilmek için belli bir miktar paranızın olması gerekir, bu sistemde ise; sadece hayal gücüne ihtiyaç vardır. Gerilla pazarlamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim..

Gerilla Pazarlama Nasıl Gelişti?

Bu pazarlama sisteminin ilk kez Amerika’da ortaya çıktığı bilinir ancak 1984 yılında bir kitaba adını verdiğini de söylemek isteriz. Jay Conrad Levinson tarafından yazılan bu kitap, o dönemlerde birçok girişimciye ışık tuttuğunu söylemek isteriz. Öğrencilerinin kendisine yönetmiş olduğu “bütçe konusunda durumu olmayan bir kişilerin nasıl bir pazarlama yolu izlemesi gerektiği” sorusuna cevap veremeyen Jay Conrad Levinson , bu konuda gerekli araştırmaları yapmaya karar verir. Uzun süren araştırmalarının sonucunda, kısıtlı bütçe ile nasıl bir pazarlama yolu izlenmesi gerektiğine dair aradığı cevabı bulmuştur. Bu konuda 527 maddelik bir liste ortaya çıkarır ve bunu kitaba döken başarılı yazar, gerilla pazarlama yöntemini insanlara sunar. Bu sayede hayallerini gerçekleştirmek isteyen kişiler, az bütçe ile nasıl bir yol izlemesini gerektiğini bilecek ve aynı zamanda bu kitap; birçok kişiye ışık tutacaktır.

Gerilla Pazarlama Yönteminin Avantajları
Gerilla Pazarlama Yönteminin Avantajları

Gerilla Yönteminin Avantajları

Gerilla pazarlama yönteminin birçok avantajı bulunur, burada odak nokta; bu avantajları doğru bir şekilde kullanmaktır. Faaliyete yeni başlamış ya da başlamayı düşünen küçük işletmelerin, büyük firmalara karşı rekabet edebilmek adına kullanmış oldukları pazarlama yöntemlerinden biridir. Büyük masraflar sonucunda ortaya çıkacak olan bir reklam filmine göre, çok daha az bir sermaye ve belki de sıfır sermaye ile duyurulması mümkün olan bir pazarlama yöntemi diyebiliriz. Yaratıcı ve akılcı olan bu yöntem, günümüzde kullanılmaya devam ediliyor ve hala da olumlu sonuçlar alınmaktadır. Büyük potansiyele ulaşmak her ne kadar zor gibi görülse de, aslında bu yöntem ile bu durumun mümkün olduğunu söylemek isteriz. Firmanızın insanlar tarafından bilinmesi, en büyük başarılardan biridir. Avantajları yerli yerinde kullanarak, başarılı sonuçları elde etmek mümkündür.

Gerilla Pazarlama Yönteminin Dezavantajları
Gerilla Pazarlama Yönteminin Dezavantajları

Gerilla Yönteminin Dezavantajları

Her pazarlama siteminde olduğu gibi gerilla yönteminin de bazı dezavantajları bulunur. Gerilla pazarlama yönteminin en büyük dezavantajı; etkisini hızlı bir şekilde gösteremeyecek olmasıdır. Çünkü bu yöntem paraya bağlı bir sitem olmayıp sabır gerektiren bir iş olmasından dolayı, biraz zamana ihtiyaç duyulabilir. Diğer en önemli dezavantajı ise; hedeflenen pazarı tam anlamı ile tanıyamamak ya da yanlış anlamak. Ortada duran bu pazarı tam anlamı ile tanıyamamak büyük kayıp demektir. Bu durum tüm firmalar için bu şekildedir. Yapılacak olan reklamlar doğru bir şekilde yapılmaz ise; insanlar, hangi firma tarafından yapıldığını dahi anlayamayabilirler. Bu Gerilla yönteminin en büyük dezavantajlarından biridir.

- Reklam -
Gerilla Pazarlama Yöntemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Gerilla Pazarlama Yöntemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gerilla pazarlama yöntemi hakkında kısa bir örnek vermek gerekirse ki ve örnek vermeden önce şunu söylemek isteriz; aslında bu pazarlama yöntemi uzun yıllar boyunca bizim hayatımızın içerisinde ancak hiçbir şekilde biz bunun farkında bile olmadık. Şimdi kısa bir örnek verelim; Coca-Cola bardağını evlerde ya da iş yerlerinde görmek mümkün. Bu bardak sürekli bizim hayatımızın içerisinde ve sürekli olarak bize bu içeceği hatırlatıp durmakta. Diğer bir örnek ile farklı bir markanın hediye etmiş olduğu sırt çantasını sürekli sırtımızda taşırız ve üzerinde ise kendi reklamı yer alır. Çanta bize ücretsiz verildiği için otomatik olarak firmanın reklamını da ücretsiz yapmış oluruz ve reklam yaptığımızın farkında bile olmayız. İşte gerilla pazarlama yöntemi budur. Bu reklam yöntemini kullanan Pepsi, FedEx , Adidas, Mcdonalds, Nestle gibi dünya markalarının olduğunu da görmek mümkün.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin