Etkinlik Pazarlaması Nedir? Etkinlik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Etkinlik pazarlaması nedir? Diğer pazarlama taktiklerinden farklı olarak hedef kitle ile yüz yüze gerçekleşmesi yani marka ile tüketicinin bir araya gelme şeklidir. Etkileşimin daha yoğun yaşandığı bu pazarlama sisteminde, hedef kitleye marka değerini göstermek ve bu değerin daha çok artmasını sağlamaktır.

- Reklam -

Etkinlik pazarlamasının sanıldığından daha çok işe yaradığını söylemek isteriz. Çünkü tüketiciye olduğundan daha fazla güven ve markanın değeri sunulmuş oluyor. Bu organizasyonla bets10 casino r yapıldığında genel olarak; eğlence, bilgilendirme ve spor amaçlı olarak kitle ile marka arasındaki bağı güçlendirerek, müşteri ile marka arasındaki iletişimi güçlendirmeye yönelik bir faaliyettir. Gerçekleşen etkinliklerde marka ile tüketici arasındaki etkileşim güç kazanırken, tüketicilerin markaya olan yaklaşımı da farklı boyutlara ulaşmış oluyor. En önemlisi ise aralarındaki duygusal bağın oluşmasıdır. Böyle bir pazarlama yöntemi ile markanın hedef kitlesine daha çabuk ulaştığını söylemeliyiz.

Etkinlik pazarlamasına kısa bir örnek vermek gerekirse bunları şu şekilde dile getirebiliriz; sosyal sorumluluk içeren konuşmalar, üniversite etkinlikleri, spor etkinlikleri, basın toplantıları ve bayi toplantılarıdır.

Etkinlik Pazarlamasının En Önemli Avantajları
Etkinlik Pazarlamasının En Önemli Avantajları

Etkinlik Pazarlamasının En Önemli Avantajları

Etkinlik pazarlamasının avantajlarını ise:

  • Etkinlik pazarlaması ile marka algısını kuvvetlendirebilirsiniz.
  • Bu pazarlama sayesinde tüketicinin satın alma kararını doğrudan etkileyebilirsiniz.
  • Hedef kitle için marka bağlılığını ortaya çıkarabilirsiniz
  • Etkinlik pazarlamasıyla hedef kitlenizi daha yakından tanır ve ne istediklerini daha iyi anlamış olursunuz.

Etkinlik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Etkinlik pazarlaması nasıl yapılır, gelin detayları hep birlikte inceleyelim.

- Reklam -
Etkinlik Pazarlaması Nedir Etkinlik Pazarlaması Nasıl Yapılır
Etkinlik Pazarlaması Nedir? Etkinlik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
  • Web Sitesi

Etkinlikle ilgili paylaşımların anlık olarak yapılabileceği bir web sitesi olması gerekir. Bu site; müşterilerinizin etkinlik ile ilgili bilgilere daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Etkinliğe katılacak olan kişilerin bilgileri üzerinden onlara daha yakın olabilir ve onları daha iyi tanıyabilirsiniz.

  • Influencer İle İş Ortaklığı

Etkinlik pazarlaması konusunda influencerlar ile konu hakkında görüşme yapabilirsiniz. Yapacağınız bu etkiliğe katılmalarını sağlamanız ile tanınmış yüzlerin olması; daha fazla kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca etkinlik geniş bir kitleye de ulaşmış olacaktır.

  • Etkinliğe Özel Görseller

Etkinliğinizi çok iyi temsil edebilecek görsel, video ve benzeri işlemlerin hazır hale getirilmesi ve bu işlemleri bazı kanallar üzerinden duyurulması gerekir.

  • Basın Bülteni Oluşturma

Bu konuda basın bülteni mutlaka yapılmalı ve bununla ilgili açıklamaların çok iyi bir şekilde dile getirilmesi ile ne zaman, nerede ve kim tarafından düzenleneceği duyurulmalıdır.

  • Online Lansmanlar Düzenleme

Bu dönemde insanları bir araya getirmek oldukça zor çünkü pandemi insanları olduğundan daha fazla etkisi atına aldı. Ancak, online lansmanları tercih ederek bu durumu farklı bir hale getirebilirsiniz. Youtube üzerinden birçok canlı lansmanların olduğunu görüyoruz ve uygulanacak taktik ile binlerce kişiyi lansmana çekmek de oldukça mümkündür.

Bunlara ek olarak sosyal medya üzerinden özellikle Instagram’da etkinliğe özel hashtaglar oluşturmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin