Etkili Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Günümüz dünyasında rekabet günden güne artmakta ve işletmelerin satış stratejileri de sürekli değişmektedir. Artık dijital dünyanın avantajları ile ürün veya hizmet satışı farklı bir yola giriyor ve müşterilerin çevrimiçi ortam üzerinden satın alma yüzdesi hızla yükseliyor. Niş bir alanda satış yapabilir veya daha farklı konseptler izleyebilirsiniz. Ama ne olursa olsun başarılı bir satış süreci için ürünün veya hizmetin etkileyici tanıtımı rol üstlenmektedir. Etkili pazarlama teknikleri kapsamında insanların taleplerine ve isteklerine doğru yanıtlar vermek ciddi bir öneme sahiptir.

- Reklam -

Son zamanlarda dijital pazarlama fazlasıyla önem kazanmıştır. Dijital pazarlama sayesinde elektronik ortamda müşteri ile buluşuyor ve ürün veya hizmet satışını başarıyla gerçekleştiriyoruz. Bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlar üzerinde kolayca satın alımlar yapıyor ve kararlar veriyoruz. Müşteri sadakati yakalayabilmek için etkili pazarlama teknikleri kullanmanız gerekmektedir.

Dijital Pazarlama da Nasıl Etkili Olursunuz?

dijital pazarlama teknikleri

Öncelikle internet siteniz net haliyle yaptığınız işi yansıtmalıdır. Tamamiyle işinize konsantre bir web sayfanız olmalıdır. Tek bununla da kalmayıp web sayfanız üzerinde yaptığınız iş ile ilgili tecrübe ve deneyimlerinizi anlatan yazılar yazın ve yayınlayın. Hatta daha ileri seviyeye giderek videolar bile çekebilirsiniz. Böylece müşterinin algısında güven veren bir izlenim yaratacağınız gibi satın alma sürecini de hızlandırmış olursunuz. Web sayfanız üzerinden ulaştığınız e-posta adreslerini listeleyin ve davranışlarına göre listeler oluşturun. Bu listelere düzenli olarak e-bülten gönderin ve ürünlerinizin satın alımına teşvik edin. Örneğin teknoloji severler için teknoloji ürünlerini, giyim hastası olanlar için giyim ürünlerini iletin. Listenizi buna göre oluşturun.

Rakiplerinizi inceleyin ve rakiplerinizin davranışlarına göre kendinize özgü davranış stratejileri geliştirin. Bunlar kampanya stratejileri olabilir ve indirimler şeklinde değerlendirilebilir. En önemlilerinden biri de sosyal medyayı etkin kullanın. Doğru sosyal medya yönetimi ile sosyal medya üzerinden daha fazla müşteriye ulaşın. Hem yeni müşteriler kazanacağınız gibi işletmenize sadık müşteri verisi de elde etmiş olacaksınız. Böylece etkili pazarlama sürecinde dijitalin avantajlarından fazlasıyla yararlanmış olacaksınız.

Ağızdan Ağıza Pazarlamayı Etkili Kullanın.

ağızdan ağıza pazarlama

Sözlü iletişim gücü ile ortaya çıkan ve daha inandırıcı hale gelerek satış sürecini hızlandıran bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında diğerlerine göre daha masum bir yanı yok değil. Çünkü tamamen kişiden kişiye bilgi aktarımının pazarlamaya etki etmesi diyebiliriz.

- Reklam -

Pazarlama teknikleri üzerine en etkili viral pazarlama stratejilerinden biridir. Yani ağızdan ağıza yayılan pazarlama. Sözlü iletişimin daha inandırıcı olduğu yadsınamaz. Çünkü satış sürecini hızlandıran ve ikna edilebilirliğe fayda sağlayan bir yanı vardır. Bir kişi ürününüzü beğendiyse yakınlarına bundan bahsedebilir. Eğer yakınlarına söylerse 10 kişiden 5’i size gelecektir. 5 kişi size 25 kişi getirecektir. Özetle daha hızlı yayılmanızda kilit rol oynar.

İnsanlar beğendikleri ürünleri insanlara bahsetme konusunda fazla heyecanlıdır. Pek çok tüketici, beğendikleri ürün ya da hizmetleri paylaşarak kendilerini kanıtlamaya kadar gidebilirler. Aslında bir nevi pazarlama teknikleri üzerine dedikodu süreci denilebilir.

İnsanlar Deneyimlerinizi Öğrensin. Sizi Konuşsun.

içerik pazarlama

Pek çok işletmenin internet sitesi var. Ancak bir blog kısmı yok. Kendi tecrübelerini, deneyimlerini ve gelişmelerini anlatan bir blog kısmı. Geleneksel Pazarlama kendi krallığını konuşturduğu zamanlarda dergi, gazete vb. alanlarda kullanılan bir teknik olan İçerik Pazarlama, artık farklı bir boyuta ulaştı. Tabi işletmelerin blog sayfası ile de kısıtlayamayız. Ama yine de müşterilerin veya potansiyel müşteri adaylarının blog sayfanızdan öğrenmek istediği çok şey olabilir. Çünkü tecrübelerinizi konuşturduğunuzda potansiyel müşteri kitleniz, müşteriniz olabilir.

Sektörünüzü anlatan ve kitlesi büyük doğru sosyal ağ hesapları üzerinden içeriklerinizi pazarlayabilir ve milyonlara ulaşan hedef kitlenizin olduğunu düşündüğünüz mecralar üzerinden, doğal görünecek reklam kampanyaları yapabilirsiniz. Aslında burada yapmanız gereken ürünü direkt satış odaklı pazarlamaktan ziyade ürünün faydalarını anlatmanız daha isabetli olacaktır. Çünkü insanlar fayda göreceği şeyleri duymak isterler veya takipçisi olduğu kanallar üzerinde markanızı faydalarınız ile tanımak isteyebilirler.

Hatta içerik üreticileri ile çalışırken, onların doğru içeriğine doğru ürün veya hizmetinizi yerleştirdiğinizde, alacağınız fayda hızlı ve aksiyon alabilir olacaktır.

Hazır Paraya Hayır Demeyin.

upsell pazarlama

Pazarlama Teknikleri içerisinde Upsell tekniği vardır. Yani müşteriye daha pahalı olanı satma tekniğidir. Upsell tekniğini bazı ürün veya hizmetlerinizde kritik rol üstleneceğini düşündüğünüz noktalarda kullanırsanız, hazır paraya evet dersiniz. “iPhone 11 Pro alana Airpods Pro 149 TL” tanıdık geldi mi? Apple’ın iPhone 11’i satmak için teşvik olarak kullandığı ürün Airpods Pro. Ancak dikkat ederseniz Airpods Pro indirimli fiyatla teklif ediliyor. Yani bir ürün ile iki ürünün satışı gerçekleştirilmiş oluyor. Upsell tekniği belirli dönemlerde satışlara ivme kazandırmak için etkili bir yöntemdir. Ürün satın almayı düşünen veya ürün satın alan müşteriye ek satış yapmanın avantajıdır.

Sizlere kısaca etkili pazarlama tekniklerini gösterdik. Aslında fazlasıyla pazarlama teknikleri mevcut. Ancak yaşadığımız dönemde en etkili olacakları bu şekilde özetledik. Umarım faydalı bulmuşsunuzdur.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin