Zara’nın Markalaşması Ve Başarı Hikayesi

Bu yazımızda; Zara’nın markalaşması ve Zara’nın başarı hikayesi hakkında detaylı bilgilere yer vermeye çalışacağız. Zara’nın kurucusu Ortega Gaona, yoksulluk içerisinde dünyaya gelmiş ve başarıya ulaşmak için büyük mücadeleler vermiştir. Geçmişten günümüze kazanmış olduğu o serveti kimseden yardım aldan tek başına başarmış ve hiçbir zaman hazıra konana bir kişi olmamıştır. Onun başarı hikayesi Zara’yı markaya ulaştırmaya yetmiştir.

- Reklam -

Zara’nın Kurucusu Ortega Gaona Kimdir?

Zara'nın Kurucusu Ortega Gaona
Zara’nın Kurucusu Ortega Gaona

Zara’nın Kurucusu Ortega Gaona, 28 Mart 2936 yılında Ispanya’nın Leon bölgesinde bulunan küçük bir kasabada dünyaya gelir. Ailenin en küçüğü olması ile birlikte yaşamı hep yokluk içerisinde geçmiş ve hayat mücadelesi ile boğuşmuştur. Ailesinin durumu kötü olduğu için ve annesine destek olmak isteyen Ortega Gaona, 14 yaşında okulu bırakarak Gala isimli tekstil firmasına tezgahtar olarak işe başlar. İşinde oldukça iyi olan Amancio Ortega, boş zamanlarında daha çok nasıl para kazanabileceğini düşünür durur ve aklına gelen fikirler onu heyecanlandırmaya yeterdi. 16 yaşına gelen Ortega, müşterilerin ne istediğini ve onların isteklerine önem vermenin ne kadar çok değerli olduğunu kafasında canlandırır. 1950 yılında Ispanya’nın Galiçya bölgesinde aklındaki o iş fikrini hayata geçirmeye karar verir. Burası onun için bulunmaz bir yer ve bu fırsatı mutlaka değerlendirmesi gerekirdi. Bölgede yaşayan kadınların neredeyse tamamı çok iyi dikiş dikebiliyor ve çoğunluğu da işsizdi. Amancio Ortega, bu bölgede dikiş merkezi kurarak hem kadınlara iş imkanı sağlamış hem de aklındaki iş fikrini hayata geçirmiş olacaktır. O dönemlerde bebek ve iç giyim üretimine ağırlık verir.

İnditex Kuruluşu
İnditex Kuruluşu – Zara’nın Markalaşması

Zara Marka Olma Yolunda İlerliyor

Kurmuş olduğu bu işi, uzun yıllar boyunca başarılı bir şekilde ayakta tutmayı başarır. Bu 10 yıllık süre; Ortega Gaona için büyük bir tecrübe kaynağı olmuş, 1963 yılında ise “Confecciones GOA” isimli ilk şirketini kurar ve kısa süre sonra aile şirketine çevirir. Kardeşlerini de yayına alarak şirketi yönetmeye başlar. Güncel moda ürünlerine ağırlık verir ve en yeni trendleri takip ederek tüketicilere ulaştırmak için ürünleri hızlı bir şekilde hazır hale getirirdi. Kısa bir süre sonra 1966 yılında Rosalía Mera ile hayatını birleştirir. 1976 yılında ise; ilk mağazasını açarak, La Coruña’da Zorba isimli mağazasını hayata geçirir. Ortega Gaona ve eşinin hayranlıkla izlediği “ZARA” filmi; onlara ilham kaynağı olur ve şirketin ismini ZARA olarak değiştirirler. Zara’nın markalaşması bu isim ile ilk adımını atmış olur. 1980 yılına gelindiğinde ise ZARA mağazalar zinciri oluşur ve birçok bölge üzerinde faaliyet vermeye başlar. Ortega ve eşi şirketi geliştirmek için uzun yıllar boyunca çalışmalarına aralıksız devam ederler. 1986 yılında birçok markaya ev sahipliği yapmış olan “Confecciones GOA” şirketini HOLDİNG olarak büyür ve “Inditex” ismini alır.

1989 yılında ABD’de ilk mağazasını açarak yoluna devam eden işletme, 1998 yılında Londra’ya adım atar. Zara markası artık uluslar arası faaliyet vermeye başlamış ve Inditex’in marka ağıda genişlemeye başlamıştır. Bu markalar ise; Pull&Bear and Massimo Dutti (1991), Stradivarius (1994), Bershka (1998), Oysho (2000), Uterqüe (2008)

Bu tarihten sonra ZARA markası büyük başarılara imza atarak dünya üzerinde büyümeye devam eder. Zara’nın markalaşması aslında sabrın ve büyük emeğin sonucunda ortaya çıkmıştır. Onun prensibi “müşterilerin isteklerine göre hareket etmek” ve bu onu başarıya götüren bir düşünce olarak bilinir.

- Reklam -

31 Ocak 2015 verilere göre Inditex bünyesinde;

  • 137,054 çalışanı
  • 88 ülke üzerinde bulunan toplam 6.683 mağaza
  • 19.67 dolar ve üzeri yıllık satış geliri

Büyümeyi başarmıştır. Bu verilerin 2015 yılına ait olduğunu düşünürsek, o yıldan günümüze daha çok büyüme sağlayarak servetine servet ve markasının değerine değer katmıştır.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin