Yeniden Markalaşma Nedir? Yeniden Markalaşma İçin 3 Örnek

Yeniden markalaşma nedir? Marka olan bir işletmenin yeniden markalaşmaya ihtiyacı olduğunu görüyoruz ve bu konuda birçok örnek mevcut olup, yeniden markalaşmaya neden gerek duyulur, bu konuyu detaylı bir şekilde ele alacağız.

- Reklam -

Marka olmuş bir işletmenin yeninden markalaşmaya gitmesi kolay olmayan zorlu bir süreçtir. Yeniden markalaşmayı başarabilirse; kar oranı artacağı gibi tüketicilerin gözünde tekrar önemli bir yere sahip olacaktır. Bu konuda karar vermek oldukça zor ve aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getirir. İşe yarar bir strateji ile birlikte dikkatli adımlar atmak ve atılacak bu adımların yararı olduğu kadar zararları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Şirket İsmi Nasıl Olmalı, Şirket İsmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yeniden Markalaşma Nedir? Yeniden Markalaşma İçin 3 Örnek

Yeniden markalaşma konusunda karar vermeden önce şu iki seçeneğin her zaman aklımızın bir köşesinde bulunması gerekir. Bu konuda başarılı olunursa, şirketin değeri artmış olacak ve eskisinden daha iyi yerlere gelme şansını yakalayacaktır. Ancak, başarı sağlanamaz ise bu defa da şirketin değerinin yok olacağını bilmek gerekir. Bu iki seçenek bize; yeniden markalaşmanın olumlu ve olumsuz yönlerini açıkça ortaya koyuyor. Bu sebeple, yeniden markalaşma çok riskli bir tercih meselesi olabilmektedir. Bu konuda birçok işletmenin başarısızlığa uğradığını söylemek isteriz. Doğru strateji ile başarıyı yakalamak mümkün kılınabilir.

Aşağıdaki örneklerimiz bir nebzede olsa size ilhan kaynağı olabilir.

Yeniden Markalaşma Konusunda Başarılı Olan 3 Şirket

  • McDonald’s
  • Apple
  • Walmart

Görmüş olduğunuz bu dünya markaları, bir dönem yeniden markalaşma işlemini gerçekleştirmiş ve atılan bu adımla başarıyı yakalamış olan kişilerdir. Kısaca bu markaların hikayelerinden bahsetmek gerekirse;

- Reklam -

McDonald’s

Bir dönem marka imajını kaybetmiş olan McDonald’s, tekrardan markalaşma yoluna gitmeye karar verir. İnsanlar tarafından obeziteye neden olan kötü bir işletme olarak isim vermiş ve bu durum onun çöküşüne neden olacak ciddi bir sorundu. Ancak şirket bu durumdan kurtulmak için farklı stratejilere yer vererek kurtulmayı başardı.

Etkili Marka Hikayesi
Yeniden Markalaşmaya Başaran 3 Şirket

Halk, McDonald’s ‘ın sağlıksız ürün sattığına inanılmış ve bu durum ise; firma için kötü bir imaj hali demekti, bu kötü imajdan bir an önce kurtulması gerekirdi. Farklı stratejiler ile birlikte menüye sağlıklı yemek çeşitleri eklemesi, onu tekrar güvenilir marka haline getirmeye yetmiştir.

Apple

Yeniden markalaşmayı yaşayan firmalardan biri de Apple’dır. Üretmiş olduğu ürünlerin yavaşlığı ve geliştirme konusunda geride kalması kötü bir damga olarak karşısına çıktı. Ancak, bu konuda dünya markaları arasında kalmaya kararlıydı. Hiç zaman kaybetmeden fiyat, kalite ve özellik gibi birçok alanda yeniliğe gitti. Yapmış olduğu bu değişiklikleri tüketicilere güzel bir strateji ile sunmayı başardı. Apple, yeniden markalaşma adımını bu şekilde tamamlamış oldu.

Walmart Sattığı ürünlerin çok yüksek olması, marka imajını olumsuz yönde etkiledi. Bu durum karşısında büyük bir kitle kaybına uğradı ve satışlar büyük oranda düşmüş oldu. Walmart, hiç zaman kaybetmeden yenilemeye gitmeye karar verir ve belirlemiş olduğu; “Kalite ve düşük fiyat” sloganı ile insanların karşısına çıkmayı başarır. Bununla birlikte gerçekleştirmiş olduğu stratejiler markanın tekrar güven kazanmasını sağlar..

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin