Starbucks Logo Hikayesi

Her köklü firmanın veya markanın belirli logoları vardır. Böylece herkes o logoyu veya simgeyi gördüğünde hangi marka olduğunu anlayacaktır. Elbette markalar kendileri için bir anlamı olan logoları tercih eder. Günümüzde de kahve konusunda neredeyse rakibi olmayan bir marka var. Starbucks tam olarak da o marka. Starbuck da kendine ait bir logoya sahip. Peki starbucks logo hikayesi nedir?

- Reklam -

Starbucks’ın Tarihi

İlk Starbucks 1971 yılında açılmıştır. Bu mağaza Seattle’daki Pike Place Çarşısı’nda yer almaktaydı. Starbucks isim olarak ise Moby Dick’ten ilham almıştır. 1983 yılında ise Howard Schultz İtalya’ya gitti. Orada görmüş ve tatmış olduğu espresso deneyiminden sonra bu İtalyan kahve kültürünü Amerika’ya yani Starbucks’a getirmek istedi. Böylece Starbucks bir sürü insanın bir araya gelerek iyi ve kaliteli zaman geçirebileceği bir yer haline gelecekti. Starbucks ilk kurulduğu günden beri farklı olma yolunda ilerliyor ve onun gibi bunu başarabilen bir başka kahve markası daha yok. Günümüzde ise Starbucks 6 kıtada 65 farklı ülkede 21.000 mağazayı aşkın şekilde hayatına devam ediyor.

Starbucks Logosunun Hikayesi

Kurumsal ve kendini tüm dünyaya tanıtmış markaların elbette bir logosu olur. Ancak her şeyden önce Starbucks’ın ismi Starbucks bile değildi. İlk zamanlarda küçük bir dükkan olarak ismini Moby Dick’teki balina avında kullanılan Nantucket Gemisi olan Pequod’un adını almıştı. Sonrasında ise markanın başında olan diğer isimlerden birisi Starbucks adının daha iyi olacağını söyledi ve marka hayatına Starbucks adıyla devam etti. Marka ismine karar verdikten sonra sıra marka için bir logo seçmeye geldi.

Logo olarak ise kendilerine Yunan mitolojisindeki Siren’i seçtiler. Siren Yunan mitolojisine göre denizcileri yaptığı müzik ve söylediği şarkılarla kendisine yaklaştırıp cezbeden iki kuyruklu tehlikeli bir kadındır. Ayrıca Seattle’ın da bir denizci kasabası olmasıyla beraber bu hikaye iyice pekişti ve güzel bir reklam haline geldi. Starbucks logo hikayesi de böyle gerçekleşti.

starbucks logo hikaye

Starbucks’ın Logosunda Verilen Bir Mesaj Var mı?

Her ünlü markanın logosunda zamanla insanlar bir mesaj olduğuna inanırlar. Ancak Starbucks logosunda verilen mesaj sadece Siren’den ibarettir. Starbucks logosu sadece Yunan mitolojisindeki Siren’den oluşur ve kuruluş yeri olan Seattle’ın da bir deniz şehri olması ve denizcilik faliyetlerini ile meşgul olması da bu logoya uygundur.

- Reklam -

Starbucks Logosunu Kim Çizdi?

Günümüzde böyle önemli olan bir markanın logosunu kimin çizdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Peki Starbucks logosunu kim çizdi ? Her markanın da olduğu gibi Starbucks markasının da bir inovasyon ekibi var. Starbuck’ın inovasyon danışmanlığı yapan Lippincott ekibi ise logoya yıllar önce bakarak logunun bir insana bile benzemediğini ve güzel denilmeyeceğini söyledi ve Connie Birdsall eşliğinde logo yeniden tasarlanmaya başladı ve zamanla günümüzdeki halini aldı. Starbucks logosu uzun bir değişim sürecinden geçti.

Starbucks Logosunun Yıllar Süren Değişimi

Starbucks kahve konusunda galip gelse de kendisini logosuyla beraber yeteri kadar iyi gösteremiyordu. Böylece Starbucks markası logosunu yıllar içinde birkaç kez değiştirdi. Starbucks logosu değişimi ilk olarak 1971 yılında başladı. 1971 yılında Starbucks logosundaki Siren’in göğüsleri açıktı ve bu durum zamanla tepki çekmeye başladı. 1987 yılında ise Siren saçlarıyla göğüslerini örterek logoda yeniden yerini aldı. Son olarak da 2011 yılında Siren Lippincott ekibi ile tekrar düzenlenmiş ve renk ağırlığı olarak biraz değişmiştir.

Kısacası Starbucks logosu ve tarihiyle bu şekilde değişime uğradı. Seattle’da başlayan macerasını tüm dünyaya yayarak tüm müşterilerini bu maceraya ortak etti. Günümüzde de 21.000 mağazasıyla her yerde güzel kahveler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin