Starbucks Bardaklarının Hikayesi Nedir?

Kahve denilince aklınıza ilk neresi geliyor. Starbucks, kimileri için hava atılacak bir mekân kimileri içinse nedendir bilinmez bir tutkudur. Belki de normal bir kafe ya da restoran da siparişi 5 dakika gecikse kıyametleri koparacak kişiler burada bekletilmeyi hatta ayakta bekletilmeyi bir gösteriş meselesi haline getirmiştir. Tabi biz bunu incelemeyeceğiz bizim için konu olan buradaki karton bardakların hayat hikayesi. İsimlerini nereden almışlar, neyden üretilmişler, üzerindeki işaretler ne işe yarar gibi konular. Peki, Starbucks Bardaklarının Hikayesi nedir?

- Reklam -

Starbucks Bardaklarının Hikayesi

Bardakların isimleri aslın da İtalyancadır ( SHORT, TALL, GRANDE) ve konunun cezbedici tarafı da budur aslında. Neden Small medium, large yerine short, tall ve grande. Bir Amerikan şirketin de neden İngilizce değil de İtalyanca isimler kullanılır. Bu sorunun cevabı Starbucks tan önce kurulan II Giornale adlı küçük bir kahve zincirine dayanmaktadır. Aslın da 2 firmanın da sahibi aynı kişidir. Howar Schultz.

Howar Schultz adlı bu girişimci İtalya seyahatinde bu şehirde ki kahve dükkanlarında bardaklara isimlerin verildiğini duymuş ve bu isimlerden etkilenerek onları ülkesine taşımış. Amerika ya dönen Howar Schutlz Bu sefer de Starbucks u kurmuştur.

Tabi bardakların hikayesi burada bitmiyor. Bardak menüsüne eklenenler menüden çıkarılanlar da var. Birde bunlara göz atalım. İlk başta short, tall ve grande ile başlayan yolculuk menüye daha büyük olan ventinin eklenmesiyle 4 e çıkıyor.

Ventinin gelişiyle sayının fazla olduğunu düşünen girişimci shortu kullanımdan kaldırıyor sıralama tall, grande ve venti oluyor. Tabi bu değişiklikler sıralamada bazı isim tezatlıkları yaratıyor. İngilizce de uzun boylu anlamına gelen tall küçük bardak İtalyancada harika anlamına gelen grande orta boylu bardak oluyor. Aslın da grandenin orta boy olarak tercih edilmesi her listede ortada yer alan seçeneğin ideal seçenek olması nedeniyle bu sıralama da kalıyor. Birde 20 anlamına gelen venti var. Her bardak arasın da 4 oz fark var tall 12 oz grande 16 oz venti de 20 oz. Bu nedenle bu isim seçilmiş olabilir. Bu arada oz dünyadaki kağıt bardak ölçü birimidir.

- Reklam -

Starbucks Bardaklarının Tasarımı

Starbucks karton bardaklarının üzerin de 6 adet boş kutucuk bulunmaktadır. Bu kutucuklar sipariş esnasın da müşterinin isteklerine göre işaretlenerek siparişi alan kişinin kahveyi yapacak kişiye kahvenin nasıl yapılacağıyla ilgili bilgileri iletmiş oluyor. Bu kutucukların anlamlarına kısaca bakacak olursak.

Decaf: Kahvenin kafeinli ya da kafeinsiz olacağını belirten kutucuktur.

Shots: Bu kutucuğa yapılacak işaretleme ile kahvenin sertliği belirtilir. Normal de tek shot olarak hazırlanan kahveler müşteri isteğine göre iki yada daha fazla shot olabiliyor. Böyle bir durumu belirtmek için de siparişi alan kişi iki üç çizgi yada rakamla 2-3 yazarak bu durumu belirtmiş oluyor.

Syrup: Müşteri isteğine göre istene şurup seçeneğinin belirtildiği kutucuktur. Buraya hangi şurubun eklenmesi isteniyorsa onun baş harfi yazılır.

Milk: Hazırlanacak olan kahvede müşteri isteğine göre kullanılması gereken sütü belirtir. Laktozsuz ve ya light süt isteniyorsa ilgili kutucuğa bunun baş harfi yazılır.

Custom: Standart dışında ki müşteri istekleri buraya yazılır.

Drink: Bu seçenekte sipariş neyse onun baş harfiyle işaretlenir. Mesela Latte isteniyorsa L yazılır.

Starbucks Bardakları Neyden Yapılmıştır

Starbucks bardakları kartondan yapılmıştır. Bu bardaklar hem kişiye özel olması hem de istenilen yere götürülebilmesi nedeniyle oldukça sevilmiştir. Bu bardaklar geri dönüşüme de kazandırılabilir. Hatta Starbucks’ un bu konuyla alakalı bir çalışmasının olduğu da bilinmektedir.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin