Şirketinizin İnsanlara Güven Vermemesinin Nedenleri

Bir işe başlamak sadece şirket kurmaktan ibaret olmayıp; şirketinizin insanlara güvenilir olduğunu da kanıtlamanız gerekir. İnsanların güvenini kazanmayı başaramayan şirketlerin, kısa süre içerisinde müşteri kaybettiği bir gerçektir. Bu yüzden markalaşmadaki ilk amaç; insanların güvenini kazanmaktır. Şirket kurmak, bu işin en kolay yönüdür. Kurmuş olduğunuz şirketi markalaştırma en zor olan kısımdır. Sizler için hazırlamış olduğumuz seçeneklerden yola çıkarak, şirketinizin güven kazanmasını sağlayabilirsiniz. İnsanların şirketinize güvenmemesine neden olan sebepler şu şekildedir:

- Reklam -

Web Siteniz Güven Versin

İnsanların sizi tanıyacağı ilk yerin web siteniz olduğunu unutmayın ve bu yüzden ilk izlenimin başarılı bir şekilde sonuçlanması son derece önemlidir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin, başarılı bir web sayfası ile karşılaşması büyük önem taşır. Güncel tasarıma sahip olmayan, görsel kalitesi düşük ve yüklenme hızı yavaş olan bir sayfa içerisinde kimse uzun süre gezmek istemez. Geldikleri gibi hiç zaman kaybetmeden çıkmayı tercih edeceklerdir. Web tasarımının önemi bu yüzden hafife alınmamalıdır.

Sosyal Medya Üzerinde Samimi Ve İçten Olun

Sosyal medyanın önemi her geçen gün daha çok artmaya devam ediyor. Artık insanların aktif olarak zaman geçirdiği tek yer; neredeyse sosyal medyadır. Paylaşımlarınızı yaparken, takipçilerinizi çok iyi tanıyın ve onların hoşuna gitmeyeceği içeriklerden uzak durun. Samimi olduğunuzu onlara gösterirken, her zaman çözüm odaklı yaklaşmaya da dikkat edin.

İnsanların şirketinize güvenmemesine neden olan sebepler
İnsanların şirketinize güvenmemesine neden olan sebepler

İnsanlara Karşı Yaklaşım Biçiminiz

Şirket olmak; sizi ağır ağabey yapmaz ve böyle bir kuruluşun ömrü de kısa olur. Bu yüzden müşterilerinize karşı her zaman güler yüzlü olun ve onlara samimi olduğunuzu gösterin. Siteniz üzerinden ya da sosyal medyadan almış olduğunuz yorumlara hızlı cevaplar verin. Eğer yorum içeriği güzel ise; teşekkür etmeyi unutmayın. Her zaman eleştirilere açık olduğunuzu, yapılan bu tür yorumlara karşı bile güler yüzlü bir yaklaşım sergileyin.

E-Posta İçeriklerine Dikkat

E-posta ayarlarınızın çok iyi olması gerekir. İçeriklerin spama girmesini engelleyin ve spam içeriklerden uzak durun. İçeriği spama düşen bir şirkete hiç kimse güvenmez!

- Reklam -

Müşterileriniz üzerinde kötü izlenim oluşturmamak için göndereceğiniz e-postaların içeriğine çok dikkat edin. Mesela; bir ürünü zorla satmaya çalışmak, onların istemediği bir şekilde içerik hazırlamak ve onları rahatsız edecek derecede fazla e-posta gönderimi yapmak, şirketiniz üzerinde kötü izlenim oluşturacaktır. Bu tür içeriklerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.

E-posta aboneliğine kayıt olan müşterilerinizin, kolay bir şekilde abonelikten çıkabileceklerini onlara gösterin. Bunu göstermenin en kolay yolu; gönderilen e-posta içeriğinin son satırına “çıkmak isterseniz burayı tıklayın” gibi bir link eklemektir.

Su Üstüne Çıkmak Yerine Uzlaşmacı Olun

İnsanlar her zaman sizi övmez. Sizi başarılı bulan kişilerin yanı sıra; başarısız bulan kişiler de olacaktır. Hoşunuza gitmeyen yorumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi yorumlara karşı sakin bir davranış sergilemek her zaman sizin yararınızadır. Onlar sizi istedikleri kadar eleştirsin ve unutmayın ki meyve veren ağaç taşlanır. Hatalı olduğunuzda hatanızı kabullenin ve özür dilemesini bilin. Farklı bahaneler arkasına sığınmak yerine; hatalı olduğunuzu belirtin.

Online Platformlarda Hakkınızda Yapılan Kötü Yorumlar

Müşterilerinize karşı ulaşabilir olduğunuzu ve yaşanan sorunlara çözüm sağlayarak daima onların yanında olduğunuzu hissettirin. Çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemekten kaçınırsanız, müşterileriniz sizin hakkınızda şikayet konusu açabilirler. Son dönemlerde alışveriş yapmadan önce, alışveriş yapacakları firma hakkında araştırma yapan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek isteriz. Şikayetlerden dolayı alışverişten vazgeçen kitle sayısının da %50 civarlarında olduğu bilinmektedir.

Yukarıdaki 6 madde üzerinden hareket ederek, şirketinizin insanlara güven vermesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu seçeneklere dikkat etmezseniz, kısa süre içerisinde güven kaybedeceğinizi hatırlatırız.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin