Marka Stratejisi Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Marka stratejisi üç temel unsurla ortaya çıkmaktadır. Bu unsurlar, sonra ki süreçlerde adım adım pazarlama stratejileriniz ve taktikleriniz için kullanılmaktadır. Bu üç temel unsuru bir kural olarak bilelim. Marka stratejisi geliştirirken daima aklımızın bir köşesinde olmalıdır. Öncelikle amacınızı belirlemelisiniz. İşletmenizin etkileyici ve kabul edilebilir bir amacı olmalıdır. Ve bu amacı tutarlılığınızla daima korumalısınız. Kararlı adımlarınız sayesinde bu tutarlılığınızı göstereceksiniz. İşlerin ilerlemesini istiyorsanız bu önemli bir unsurdur. İnsan duygusal bir varlık olduğuna göre müşterilerinizle duygusal bağ kuracak bir strateji oluşturmalısınız. Duygusal bağ = etkileşim demektir. Etkileşim elde edildiği an zaten fayda olarak karşımıza çıkmaktadır. Marka stratejisi nedir? sorusunun tanımını yaptıktan sonra gelin süreçlere odaklanalım.

- Reklam -

Üç temel unsur: Misyon – Duygusal Yaklaşım ve Kararlılık

marka stratejisi

4P yani Dört Pazarlama Faktörünü Kullanın

  • Potansiyel Müşteri Kitlesi
  • Ölçülebilir Rekabet
  • Hizmet veya Ürün Belirleme
  • Benzersiz Satış Deneyimi

Pazarlama sürecinde bu faktörleri iyi tanımlamanız strateji belirleme açısından önemlidir. Çünkü burada temeli atmaktasınız. Benzersiz bir strateji ile rakiplerinizden ayırt edilen özelliklere sahip olmalısınız. Böylece rekabet eden ortamda diğer markalardan daha ön planda olacak ve müşteri kitlenizin sizi daha yakından tanımasına imkan vereceksiniz. Markalaşma sürecine de girmiş olacaksınız.

marka stratejisi faktörleri

Marka Stratejisi nasıl Oluşturulur?

Amacınızı Belirleyin

Müşterilerinizi tanımalısınız. Müşterilerinizin davranışlarını, ilgi alanlarını ve hareketlerini analiz ettikten sonra amacınızı buna göre şekillendirmelisiniz. İyi tanımlanmış bir amaç ile hedeflenen potansiyel müşteri birbirine uyum sağladığında, amacınızın rota kaybetme riski de düşecektir. Rotanızı bulduğunuzda ve üzerine gittiğinizde daima sağlıklı sonuçlar alacaksınız. Amacınızı belirlerken, hedef kitlenizin belirtilen özelliklerini iyi analiz edin. Çıkan sonuçlara göre bir amaç belirleyin.

Kişiliğinizi Oluşturun

En yakın arkadaşınızın bir kişiliği var. Bunu takdir ediyorsunuz. Veya sevmediğiniz birinin kişiliğini de onaylamıyor ve ona göre tavır alıyorsunuz. İnsanların markanıza karşı tavır alacağını kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Buna göre markanızın kişiliğini oluşturmalısınız. Markanızın nasıl davranacağını ve ne tür bir iletişim diline sahip olacağını tanımlayarak, potansiyel müşterileriniz üzerinde sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturmalısınız. Marka kişiliğiniz, pazarlama materyallerinizi ve stratejilerinizi belirleme üzerine size imkan tanır. Reklam kampanyalarınızda, logonuzun rengine, yazı fontunuza ve web sayfanızın tasarım çizgisine kadar tüm bu nedenler, kişiliğiniz hakkında bir anlatıma sahiptir.

- Reklam -

Potansiyel Müşterilerinizi Belirleyin

Müşterilerinizi belirlerken şu soruyu sorun: ne tür bir değer yaratmak istiyorum? veya insanlara hangi ihtiyacı satmak istiyorum? İhtiyaç, sorunu çözmek veya doğrudan fayda satmak değildir. İhtiyaç olarak göstermek veya faydalı olacağını düşündürmektir. Bunu satacağınızı düşünerek müşterilerinizi belirleyin. Hizmetleriniz veya ürünleriniz üzerine insanların neleri bilmesini ya da söylemesini istiyorsunuz? bu sorulara yanıt arayın ve doğru yanıtı empati kurarak verin.

Kitlenize Odaklanın

Herkesi hedeflemediğinizi biliyoruz. Ancak hedeflediğiniz müşterileri mümkün olduğunca iyi analiz edin. Pazarınızı tanımlarken kaç yaşında olduklarını, gelir aralıklarını ve meslekleri gibi pek çok etkenlerini analiz edin. Bu durum markanızın etkileşimini ve markalaşma sürecini daha da iyileştirir.

Riskleri Analiz Edin

Tüm süreçler güllük gülistanlık ilerlemiyor tabi. Marka stratejinizi planlarken önünüze çıkabilecek sorunları öncesinde tespit etmeniz için detaylı analiz yapmanız gerekir. Çünkü bu fazlasıyla hayati bir durumdur. Olası bir risk durumunda markanızı mahvedebilir ve geri dönülemez sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Risklere örnek vermek gerekirse; yasal süreçler, ekonomik koşullar veya hassas politikalar şeklinde tanımlanabilir. Bunlara dikkat etmezseniz başarılı olmanız da bir o kadar etkilenir.

marka benzersiz imaj

Benzersiz İmaja Sahip Olun

Daima sizi ileriye taşıyacak olanlardan bel kemiğidir. Marka imajınız ne kadar benzersiz ve kabul edilebilir bir görüntüye sahip olursa, insanlarla o kadar hızlı iletişim kurar ve güvenilirlik sağlarsınız. İnsan duygusal varlık olduğundan dolayı, göz direkt etki alandır. İlk izlenimde etkilerseniz, sonra ki süreçlerinizi kabul ettirmeniz zor olmayacaktır. Çünkü potansiyel kitleniz üzerinde iyimser bir atmosfer yaratacaksınız. Bu nedenle benzersiz bir imaj marka stratejisinin bel kemiğidir. Markanız felç olursa ne olur? Cevabı siz biliyorsunuz.

Marka stratejisi nedir? başlığı üzerine söyleyeceklerimiz bu kadar. Sizin aklınıza gelenler nelerdir? Muhakkak aklınıza gelenleri veya sormak istediklerinizi yorum kısmından yazarak sorun. Cevaplamak için hazırız.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin