Facebook Marka Değeri Nasıl Oluştu?

Facebook nedir? Fcebook ne zaman kuruldu? Facebook kim tarafından kuruldu? Facebook marka değeri ne kadardır? Facebook tarihçesi nedir? Facebook, insanların birbiriyle olan ilişkilerini güçlendirmek, iletişim sağlamak, ve bilgi alış verişi için kullanılan sosyal medya türüdür. 4 Şubat 2004 yılında o zamanların üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg tarafından Facebook kurulmuştur.

- Reklam -

Facebook ilk olarak Harward Ünivertsitesi öğrenci temeliyle kurulmuştur. Çıktığı ilk yıllarda neredeyse Amerika’da bulunan tüm okullarda yaygın hale gelmişti. ilk zamanlar Facebook sitesine üye olmak isteyen öğrenciler mail adresleri ile üye olabiliyordu. Daha sonra is liseler de dahil oldu. Kullanıcılar diledikleri ağ üzerinden giriş sağlayabilmektedir. Liselerde, çalışma yerlerinde, yaşadığı yerler de kullanılmaktadır.

Facebook Tarihçesi Nedir?

2033 yılında mark Zuckerberg tarafından yazılımı hazırlanmaya başlanmıştır. Facebook kurulma amacı ise Amerika Üniversiteleri arasındaki ortak bağı güçlendirmektir. İlk olarak üniversitelerde yayılmaya başladıktan sonra, finans sektöründe ardından da hızlı bir biçimde tüm sektörlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Hızla gelişen Facebook daha sonra güçlendirilmeye başlandı. İlk büyük adım 2044 yılında 500 bin dolar değerinde yapılan yatırım ile başladı. Daha sonra 13 yaşından büyük olan herkes Facebook sitesine mail adresi ile üye olabilme imkanı yakalamıştır.

Facebook Marka Değeri Nedir?

Fcebook günümüz kullanıcı sayısı 1 milyar 350 milyon kişidir. Site kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Facebook gelirlerinin büyük bir bölümünü reklam kazancından ve logo kazancından sağlanmaktadır. 2006 yılı Nisan ayında haftalık Facebook geliri 1 buçuk milyar seviyesine ulaşmıştır.

- Reklam -

Site içerisinde kullanıcılar fotoğraflarını sergileyip, mesajlaşma gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Facebook kullanıcıları günde ortalama olarak 19 dakikalarını geçirmektedir. Facebook marka değeri günümüzde yaklaşık olarak 40 milyar 134 milyon dolar olarak belirlenmiştir. Fcebook sitesinin fonksiyonları su şekilde sıralanabilir:

  • Fotoğraf özelliği
  • Pazar yeri uygulaması
  • Dürtme özelliği
  • Etkinlikler
  • Video özelliği

Facebook Fotoğraf Özelliği Nedir?

Fotoğraf uygulaması sayesinde Facebook üyeleri dilediği kadar fotoğrafını ve her anının paylaşabiliyor. Ayrıca hem kendilerini hem de arkadaşlarını fotoğraflar üzerinden etiketleme özelliği de sunmaktadır. Fcebook uygulaması üzerinde katılan kişilerin neredeyse her biri ortalama olarak profilinde 30 adet fotoğraf bulundurmaktadır. Ayrıca fotoğraflarını göstermek isteyen kişiler ayarlardan herkese açık hale getirebildiği gibi, fotoğraf gizleme özelliği sayesinde de yalnızca kendileri ve arkadaşları attıkları fotoğrafları görebilmektedir. Bu düzenlemeler ayarlar kısmından kolay bir biçimde yapılmaktadır.

facebook marka değeri nasıl oluştu

Facebook Pazar Yeri Uygulaması Nedir?

Facebook son zamanlar da yapmış olduğu güncelleme ile pazar yeri uygulamasını Facebook sitesine eklemiştir. Bu uygulama sayesinde Facebook üyeleri diledikleri ürünleri ister sıfır olsun ister ikinci el buradan kolay bir biçimde satışını gerçekleştirebilir.

Bir nevi market ortamı yaratılmış olan bu uygulama sayesinde birçok kişi kullanmadıkları eşyalarını kolay bir şekilde satmaktadır. Facebook bu uygulama üzerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bunların yanı sıra kiralık evler ve kiralık daireler de market uygulaması içerisinde bulunmaktadır.

Facebook Dürtme Özelliği Nedir

Dürtme uygulaması bir kişinin diğer bir kişiyi dürterek aralarında konuşma ve sohbet fırsatı yaratmasını sağlaması amacıyla yapılmış bir özelliktir.

Facebook Etkinlik Uygulaması Nedir?

Facebook üzerinden kişiler ve gruplar etkinlik oluşturabilmektedir. Bu etkinlik sayesinde etkinliğe katılacak olan kişi sayısı artırmak hedeflenmektedir. Facebook üzerinden oluşturulan herhangi bir etkinlik, büyük çap da duyulabilir ve bu sayede etkinliğe katılımlar da artar.

Facebook Video Uygulaması Nedir?

Facebook üzerinden dilediğiniz yerde dilediğiniz videoları olay bir şekilde çekebilirsiniz. Profiliniz üzerinden fotoğraf ve video çekme kısmına gelerek anılarınızı ölümsüz hale getirebilirve dilediğiniz video çekimini yapabilirsiniz.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin