Dijital Markalaşma Nedir?

Firma, işletme, kurum ve kuruluş gibi birçok sektörde faaliyet gösteren, rekabet piyasasında var olmayan çalışan her kurumsal yapılanmanın dijital markalaşma yönünde ilerlediğini görüyoruz. Tüm hızıyla ilerleyen teknoloji, global iş dünyası ve tüketici talepleri neticesinde artık dijital platformun yeri oldukça fazla. Firmalar artık hizmetlerini ve ürünlerini bulundukları noktadan birkaç müşteriye değil, tek noktadan dünyaya pazarlayabiliyorlar. E-ticaret sahasının gelişimi, firmaları teknolojinin tam orta noktasına taşıyor. Bu nedenle markalaşma adına sosyal ağların önemi azımsanamayacak kadar büyük.

- Reklam -

Dijital Markalaşma Avantajları

Sosyal ağ, internet, teknolojik ürünler dijital markalaşma yararları ile daha yüksek bir ivmeye ulaşmasını sağlıyor. Yeni faaliyete geçen bir firma; eskiden yüksek bütçeli reklam, tanıtım ve müşteriyi çekecek fazla ürünlere ihtiyaç duymaktaydı. Yeni nesil teknoloji ile firmanızı açtığınız anda birçok alanda faaliyete geçme imkânınız olmaktadır.

Bunun için firma isminizi, faaliyetinizi, ürün ve hizmetlerinizi belirlemeniz yeterli oluyor. İsim belirlendikten sonra ona uygun olarak sosyal medya hesapları, web site domain adı, hosting, web tasarım, seo hizmetleri, sosyal ağ reklamları, takipçi gibi birçok alanda desteği aynı anda almanız ve oturduğunuz yerden tanınmanız mümkün.

Dijital Marka Ne Demek?

Marka; toplum tarafından kabul edilmiş, beğenilmiş, güvenilirlik konusunda onay almış, görsel ve bilişsel olarak hafızalara kazınmış ürün ya da hizmet sahibi gerçek kişi ya da tüzel kişilik adıdır. Peki bahsi geçen ve merak edilen dijital marka nedir? Dijital marka; günümüzde en çok kullanılan tarayıcı, sosyal ağ, internet haberleri, internet reklamları, tavsiye gibi birçok dijital alanda ulaştığı bilinirlilik düzeyidir.

Markanız ne kadar tanınırsa, dijital platformda puan, yıldız, olumlu yorum, paylaşım alırsa o kadar güvenilir hale gelir. Dijital markalaşma, standart markalaşma sürecinden daha düşük maliyetli ve daha az yorucu bir süreçtir.

- Reklam -

Dijital Markalaşma Süreci Nasıl Başlamalı?

Firmanızın hizmet ya da ürün tanıtımı için dijital markalaşma önemli midir? Bunun cevabı elbette önemlidir olacaktır. Ürünlerin ve hizmetlerin kaderi artık dijital markalaşmaya bağlı. En iyi ürün sırf müşteri kitlesine ulaşamadığı ve tüketicileri haberdar edemedikleri için her gün yok olmaktadır.

Bunun nedeni gerekli bilgi ağı, tanıtım, hedef kitle seçiminin olmayışıdır. Örneğin; bir mağaza ürünü bulunduğu lokasyona hitap etmekte ve bu lokasyondan gelecek muhtemel 100 kişiden 20’si hedef müşteri potansiyeli taşıyabilmektedir. Bu %20’lik kısmının ise belli oranının alışveriş yapacak alım gücüne sahip olmadığı düşünüldüğünde ürün pazarlaması ve satış süreci verimli geçmeyecektir. E-ticaret sitesi olan, dijital platformda, sosyal ağ ve web sitesi üzerinden satış yapan aynı mağaza bulunduğu ilçe geneli değil, il, Türkiye geneli hatta yurtdışına kargo imkânı olması halinde bu oranların muazzam ölçüde olması dijital markalaşma stratejileri olarak önemli bir pazarlama bilinci olacaktır.

Dijital Markalaşmada Müşteri İletişimi

Dijital markalaşmada müşteri iletişimi oldukça önemlidir. Bunun için dijital markalaşma eğitimi alabilir ya da bu konuda uzman firmalardan destek alabilirsiniz. Tüketicilerin bilinen markalardan alışveriş yapma nedenleri arasında, bu büyük markalar tarafından ilgi görmek. Kampanyalar, indirimler ve birçok ürün hakkında bilgi verilerek marka ailesine aitlik hissedilir. Müşteri memnuniyeti ön planda tutulur ve müşteri sorularına hızlı cevap verilir.

Müşteri bu konuda muhatap alacağı profesyonel kişilerle görüşerek sorununu halleder. Bu yaklaşım mevcut müşteriyi elde tutarken, mutlu müşteri tarafından yapılan tavsiye ve paylaşım sonucu yeni müşteri potansiyeli kendiliğinden oluşur. Hedef kitle dijital ortamdan ihtiyacı olan şeye ulaşır ve kendisi firmanızı bulur. Sizin yapmanız gereken tek şey dijital dünyada markalaşma sürecine ayak uydurmak.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin