Coca Cola Marka Hikayesi Nasıl Başladı?

Dünyanın en çok gelire sahip şirketleri arasında bulunan ve 130 yıldan fazla bir geçmişe ait Coca Cola firmasının milyonlarca insan tarafından merak edilen coca cola marka hikayesi her gün araştırılmaya ve sorulmaya devam ediyor. Peki Coca Cola’nın bu kadar büyümesini sağlayan ve dünyanın en büyük firmalarından biri olmasına sebep olan marka hikayesi nedir?

- Reklam -

Coca Cola’nın Doğuşu

1886 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde eczacı John Pemberton tarafından ilk defa bulunan Coca Cola, aslında bir mide hazmı sorununa çözüm olarak üretilen ilaç formülü olarak bulunmuştu. Karbondioksit oranının fazla olduğu ve içinde hiç alkol içeriği bulunmayan bu şurubu, bir demlikte kaynatarak karamelize edilen şeker ile tatlandırıp piyasaya sundu.

Kısa süre içerisinde halk tarafından oldukça beğenilen Coca Cola, ilk defa bardağı 5 cent olmak üzere eczanede satışa sunuldu. Mide hazmını koalylaştırması, içeriğinde bulunan kola maddesinin çekirdek özünde yüksek kafein oranı olması sayesinde içen insanları mutlu etmesi gibi sebepler, Coca Cola’nın bu kadar büyümesinde etken oldu.

Coca Cola’nın Sır Gibi Saklanan Formülü

Griggs Candler tarafından, Coca Cola’nın sır gibi saklanan formülü ve tüm isim hakları, 1892 yılında yalnızca 2300 dolar karşılığında satın alındı. Coca Cola firmasının ilk resmi başkanı ve markalaştıran kişi olan Candler, piyasaya ilk defa sunulan Coca Cola’nın, en az bir defa insanlar tarafından tamamen ücretsiz tadılması için Coca Cola ödüllü kuponlar yapmaya başladı. Bu sayede marka tanınırlığı tüm ABD’de artan Coca Cola, büyük bir ivme yakalayarak markalaşmaya başladı.

coca cola marka hikayesi

Bardaktan Şişeye Coca Cola Yükselişi

1900’lü yıllara gelinmesi ile birlikte Coca Cola satış rakamlarını katlayarak büyürken, her firmanın başına gelen olay Coca Cola’nın da başına gelerek, taklit ürünler piyasaya sunulmaya başladı. Bunun üzerine Candler ve Coca Cola, bir takım taktikler izledi;

- Reklam -
  • Coca Cola damgalı takvim, saat, etiket ve biletler
  • Ücretsiz Coca Cola almayı sağlayan ve toplanan kuponlar
  • ABD’ye vergi ödemesine göre kişilere ücretsiz Coca Cola

Bu gibi kampanyalar ve eşantiyon ürünler ile orjinalliğini kanıtlayan Coca Cola, bu sayede taklit ürünlerden kurtulma yoluna gitti. Bu sırada Candler tarafından iki farklı avukata Coca Cola2nın üretim hakları yalnızca 1 dolara satılarak Chigago ve Los Angeles eyaletlerine de iki yeni Coca Cola fabrikası açıldı.

Coca Cola Marka Değeri Yükselişi

1919 yılında 1. Dünya Savaşı’nın boy göstermesi ile şirket Candler tarafından Woodruf’a satılarak el değiştirdi. Candler yönetiminde marka güzel bir yükseliş ivmesi yakalamasına rağmen ABD dışına çıkamamışken, Woodruf; Coca Cola’nın bilinirliğini arttırmak adına 79 farklı ülkeye Coca Cola ihracatı yaptı. 1928 yılında düzenlenen olimpiyatlarda Coca Cola’nın sponsor olması ile birlikte tüm dünya Coca Cola’yı artık tanımıştı. 1940 ve 1960 yılları arasında ise Coca Cola’nın fabrika sayısı iki katına çıktı.

Coca Cola ve Fanta, Sprite

Coca Cola firmasının yaptırdığı AR-GE çalışmalarının sonucunda farklı tatlar piyasaya sunmayı hedefleyen şirket ilk olarak Fanta isimli portakallı gazozu piyasaya sundu. Oldukça başarılı bir satış istatistiğine ulaşan Fanta’yı Cappy, Sprite, Fresca, Schweppes, Sensun gibi birçok alt marka takip etti. Bu markaların hepsi, bilinenin aksine Coca Cola’nın alt markası olan ve Coca Cola fabrikalarında üretilen markalardı. Günümüzde bir günde toplam 1 milyar bardak tüketilen Coca Cola, an itibari ile en büyük içecek/yiyecek firması olarak zirveye oturdu. Dünyanın en büyük 8. şirketi ise hala Coca Cola.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin