Apple’ın Kuruluşu ve Marka Değerine Ulaşması

Apple, Kaliforniya kentinin Cupertino şehrinde 1976 yılında ortaya çıkmıştır. Stephen Wozniak ve Steve Jobs’un beraber geliştirmiş oldukları bu marka, bir garajda hayata geçmiştir. Apple, doğduğu 1976 yılında Macintosh ismini taşıyordu ve bu ismiyle biliniyordu. Kullanılan bu ismin anlamı; bir elma cinsinden esinlenmiş ve bu isim ile bir süre devam etmiş, daha sonraki dönemlerde ise; Apple olarak değişmiştir.

- Reklam -

Apple Nasıl Kuruldu?

Apple nasıl kuruldu, sorusu en çok merak edilen sorulardan biridir. Steve Jobs ve Steve Wozniak’in o yıllarda teknolojiye olan ilgileri çok büyüktü. İkilinin içinde bulunan bu teknoloji aşkının, ilerleyen yıllarda bu hale geleceği kimse tarafından bilinmezdi. Teknolojiye olan ilgileri, onları 1972’de Hawlett-Packard firmasında çalışmaya sürükledi. Yarım gün çalışmaya başlamış olan ikili için bu iş; kendilerine ilham kaynağı olacaktı. Boş zamanlarını değerlendirmek adına ve teknolojiye olan yeteneklerini ortaya çıkarmak için ev yapımı bilgisayar yapmaya karar verirler. Stephen Wozniak’ in bilgisayarlara karşı büyük yeteneği yer alırken, Steve Jobs’un ise; bilgisayara olan ilgisinin yanı sıra; pazarlama yeteneğinin olması da bu ikiliyi büyük yerlere getirecekti. 1976 yılında kurulan Apple’ın, her ne kadar iki kişi tarafından geliştirilmiş olduğu bilinse de; o yıllarda aralarına katılan Ron Wayne’ i kimse bilmez. Ron Wayne, Apple’ın kurucularından biridir. Bilgilerini ve becerilerini bir araya getiren bu arkadaşlar, ilk bilgisayarını tamamlarlar. Tamamlanan bu bilgisayarların, MOS 6502 işlemciye sahip olduğunu söylemek gerek. Bu sayede Apple’ın ilk bilgisayarı ortaya çıkmış oluyor.

Apple Nasıl Kuruldu
Apple Nasıl Kuruldu

Apple’ın İlerleyiş Öyküsü

Bu ilk bilgisayar onlar için büyük bir başarı kaynağıdır. Vermiş oldukları emeğin karşılığını almanın mutluluğu ile garajlarında çalışmalarına devam ederler. Kısa süre içerisinde 200 adet bilgisayarın üretimini tamamlayan ekip, hızlı bir şekilde satış işlemini gerçekleştirirler. Satışları yapılan bu bilgisayarlar, Apple I olarak bilinir. 1977 yılında Apple II ile kendilerini kanıtlayan ekibin, bu seferki bilgisayarları çok daha güçlü ve kararlıdır. İstemiş oldukları başarıyı yakalayan ekip, daha iyilerini yapacaklarından emin oldukları için IBM’e kafa tutacak seviyede olduklarını da bilirler. Bunun farkında olan bu arkadaşlar, 1980 yılında Apple III ile piyasaya çıkarlar. Ancak durum hayal ettikleri gibi yolunda gitmez, diğer Apple modellerinde yakalamış oldukları başarıyı yakalayamazlar.

Bu başarısızlığın nedeni ise; hesaba katmadıkları bir tasarım hatasıdır. Ortaya çıkan bu hata sebebi ile aşırı ısınmaya başlar ve bilgisayarlar hasar görür. Talihsiz bu olaydan dolayı bu bilgisayarlar geri toplanır ve büyümekte olan Apple durma aşamasına gelir. Bu durumun bir an önce önüne geçmek isteyen Apple, aynı yıl içerisinde firmayı halka arz etmeye karar verir. Verilen bu karar yerinde ve zamanında olmuştur. Çünkü bu karar Apple’ın büyük sermayeye sahip olmasına neden olur. Steve Jobs, böyle büyük şirketi tek başlarına yönetemeyeceklerini ve daha ileriye gitmek için şirketi yönetecek, işten anlayan birini getirmeye karar verir. Hatalı bir karar verdiğinin farkında olmayan genç adam, şirketin başına 1983 yılında John Sculley’i getirir.

Apple’ın İlerleyiş Öyküsü
Apple’ın İlerleyiş Öyküsü

Apple’ı Artık Dünya Tanıyor

Yönetim kurulu ve John Sculley kaynaklı sorunlardan dolayı 1985 yılında Steve Jobs’un Apple’dan ayrılmasına karar verilir. Genç adamın şirketten ayrılması, Apple için büyük bir kayıp olmuştur. Arka arkaya başarısızlığa uğramaya başlayan şirketi tekrar eski haline getirmek için Steve Jobs’un tekrar şirketin başına geçmesini isterler. 1996 yılında Apple’nin başına geçen Steve Jobs, yeni kararlar alarak şirketi ilerilere taşımaya kararlıdır. Apple Store’un açılmasına katkı sağlaması ile birlikte modern görünüme sahip iMac’i piyasaya sürer. Sunmuş olduğu bu model ile büyük başarıları tekrar yakalamayı başaran Apple, tam 1 miyon adet satmayı başarmıştır.

- Reklam -

Hemen ardından, iBook’un gelişimi ile başarılara koşmaya devam ederler. Yıl 2001 olduğunda ise; Mac OS X 10.0Cheetah ile piyasada uzun süre kalmaya kararlıdır. Aynı yıl içerisinde müzik piyasasına giren Apple, iPod ile başarıyı yakalar. iTunes yazılımı ile beraber geldiği için piyasanın en iyi müzik çaları olmayı başarmıştır. İki yıl sonra yani 2003 yılında iTunesStore hizmete başlar. Apple için bu dönem başarıdan başarıya koşma dönemidir. Onu durduracak ya da yavaşlatacak hiçbir engel yoktur.

2007 yılı sonrası iPhone piyasaya sürülür ve beraberinde AppStore’de hizmete açılır. Bu tarihten itibaren bütün dünya onun sağlamlığını ve kalitesini kabullenmiştir.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin