Amazon Marka Değeri Nasıl Oluştu?

Bu yıl dünyanın en değerli markası olarak adını dünya tarihine yazdıran isim: Amazon oldu. Amazon markası, diğer tüm markaları geride bırakmasını sağlayan; 220,8 milyar dolarlık değere ulaştı. Dört yıldır üst üste dünyanın en değerli markası olan Amazon, Apple ve Google gibi firmaları geride bırakarak zirveyi gördü. Şimdi gelin, Amazon marka değeri hakkında detayları inceleyelim.

- Reklam -

Amazon Markasının Önemi

Amazon, Jeff Bezos’un 1994 tarihinde kurduğu bir e-ticaret sitesidir. Bu site, bulut bilişim sistemi ile çalışmakta olup; dünyanın pek çok ülkesinde kullanılabiliyor. Amazon, günümüzde dünya üzerinde en çok kullanılan sanal alışveriş mağazası olarak kullanıcılarına birçok avantaj sağlamayı başarıyor. Sadece alışveriş sitesi olmakla kalmayıp; ayrıca, içerisinde bulunan Kindle uygulaması sayesinde kullanıcılarına internet üzerinden kitap okuma, indirme ve satın alma şansı da tanıyor. Amazon markasının kurucusu ve lideri olan; Jeff Bezos, markasının kendisine sunmuş olduğu ve elde ettiği başarı sayesinde, dünyanın en zengin insanlarından biri oldu.

Amazon Ürün Çeşitliliği

Amazon.com sitesi içerisinde, her insanın ihtiyacını giderebilmesi üzerine pek çok ürün bulunuyor. Ürünler kategoriler halinde en kolay bulunabilir halde sitede yer alıyor. Hemen her tür ürüne sahip olan Amazon’un ürün genişliği, kullanıcılar tarafından bu kadar tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Site içerisinde;

 • Bilgisayar yazılımı,
 • Bilgisayar oyunu,
 • Her türden elektronik eşya,
 • Giysi,
 • Aksesuar,
 • Mobilya,
 • Hobi eşyaları,
 • Ev ihtiyaçları,
 • DVD
 • Müzik CDleri
 • Gıda gibi daha pek çok türden ürün bulunuyor.

Bu ürünler kullanıcılara en kısa sürede kargo halinde adreslerine teslim edilerek, müşteri memnuniyeti en üst safhaya çıkıyor. Amazon’un müşterileri yormadan evlere teslimat yapması sayesinde her yıl milyarlarca sipariş, Amazon.com üzerinden verilirken; Amazon firması da dünyanın en değerli şirketi oluyor.

amazon marka değeri hakkında

Amazon’un Dünya Yayılımı

Amazon, Amerika Birleşik Devleti merkezli bir firma olsa da dünyanın pek çok noktasına hizmet veriyor. Hizmet verdiği ülkeler; Fransa, Almanya, İspanya, Brezilya, Avustralya, Hindistan, Çin, Meksika, Japonya, Singapur, İtalya, İngiltere ve İrlanda, Birleşik Arap Emirlikleri. Ülkemizde de kullanıma açık olan Amazon, oldukça talep görüyor. Amazon.com sitesi içerisinde pek çok dil seçenekleri bulunuyor. 38 farklı dilin site arayüzünde bulunduğu site, dünya üzerinde en çok tıklanma ve sipariş alan web siteleri arasında bulunuyor.

- Reklam -

Amazon Kampanya ve Özel Günleri

Amazon ve türev firmaların sıkça tercih ettiği bir reklam yolu olan kampanyalar, Amazon firması tarafından da sıkça uygulanan sistemler arasında bulunuyor. Black Friday, Novermber Fight gibi birçok özel günün, ve bu güne ait dev indirimlerin bulunduğu site üzerinde, o gün içerisinde milyarlarca ürün satışı gerçekleşerek farklı farklı satış rekorları kırılıyor. Amazon firmasına özel kuruluş yıl dönümü gibi günlerinde dev indirimler ve kampanyalar ile öne çıkarılması, Amazon’un 17. yaş yılında satış rekoru kırarak rekorlar kitabına girmesini sağladı.

Amazon Marka Değeri Süresi

2020 yılı itibari ile ”Dünyanın En Değerli Şirketleri” sıralamasının güncellenmiş versiyonu, ekonomi istatistikleri tarafından kullanıcılara yayınlandı. Listenin ilk 4 sırasını Amerikan şirketleri çekerken, ilk 10 sıralama içerisinde 4 farklı Çin firması göze çarptı. Amazon’un 60 milyar dolar fark ile liderlikte oturduğu sıralamada 2 ve 3. sırada Amerikan şirketeri olan Google ve Apple geliyor.

İlk 4 sıranın Amerikan şirketler tarafından domine edilmesi, Amerika’nın ihracat oranlarını yükseltirken, Samsung isimli Kore şirketi ise 5. sırada yerini korumaya devam ediyor. Amazon firmasının 4 sene üst üste liderlikte kalarak Dünyanın En Değerli Firması lakabına uygun görülmesi, daha uzun yıllar bu koltukta oturacağını garantiliyor.

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin