Marka Yaratma Süreçleri Ve Bu Aşamada Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Marka yaratma süreçleri birçok girişimci tarafından araştırılıyor ve seçenekler gözden geçirilerek doğru hedef belirleniyor. İletişimin gelişmesiyle farklı bir hale bürünmesi; tüketicilere ulaşımı oldukça zorlaştırdı. Olduğundan daha fazla reklam ve mesajlar tüketici açısından sıkıcı olmaya başlamış ve dikkat çekiciliğini yitirmiştir. Bu durum karşısında farklı yolları denemeye başlayan markaların, tüketicileri sıkmadan onların aklında kalmaya yönelik kısa mesaj ve görsel stratejilerini geliştirmeye başladıklarını görüyoruz.

- Reklam -
Marka İsminin Önemi
Marka İsminin Önemi

Özellikle son dönemlerde sadece akılda kalıcılıktan ziyade kurumsallık açısından da bu gibi işlemlere gerek duyulduğu bir gerçektir. Markanızın ismi gerçek anlamda güçlü ise; marka olma yolunda büyük başarılar elde edilebilir. Şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bir pazar üzerinde yer edinebilmek, istenilen kar marjına ulaşmak ve yüksek satışlar gerçekleştirmek bir işletmenin istediği en önemli detaylardır. Bu detaylardan daha önemli olan unsur ise; o işletmenin markalaşmasıdır. Hangi sektörde olursanız olun büyük rekabetlerin olduğunu çok iyi bilirsiniz. Ancak, bu rekabet güçlü markaların öncülüğünde gerçekleşir. Her ne kadar ürün fiyatının uygun olması tüketicileri cezbediyor gibi gözükse de, aslında markanın verdiği güven ve bilirliği daha ön planda duruyor. Tüketicilerin büyük bir bölümünün, fiyat farkını gözetmeksizin marka olmuş işletmelerden alışveriş yaptıkları gözlemlenmiştir.

Bahsi geçen işletme güçlü bir markaya sahip ise; diğer faktörlerin hiçbir önemi kalmıyor. Bunun gibi detayları göz önünde bulundurduğumuzda markalaşmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Marka yaratma süreçleri dediğimizde ilk aklımıza gelen; o işletmenin ismi oluyor. Markalaşma konusunda karar vermiş olan bir kurumun dikkat etmesi gereken ilk seçenek; onu lider konuma getirecek olan marka ismidir.

Marka Yaratma Süreçleri Ve Bu Aşamada Dikkat Etmek Gerekenler
Marka Yaratma Süreçleri Ve Bu Aşamada Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Marka İsminin Önemi?

Markayı temsil edecek ilk unsur markanın ismidir. Markalaşma süreci esnasında diğerlerinden farklı olabilmek ve insanlar tarafından bilinirliğini artırmak adına büyük önem taşır. Bu konuda yapılacak en ufak bir hata markalaşmanın başlamadan bitmesine neden olur. Rakiplerden farklı olmak adına seçilecek marka isminin özgün olması sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. Lider markaları göz önünde bulundurduğumuzda, hepsinin birbirinden farklı olduğunu görüyoruz. Güçlü bir marka olmak için isim gerçekten önemli bir yere sahiptir. Marka ismi seçerken bazı unsurlara dikkat ederek, bu unsurlar doğrultusunda yapılacak hatayı da en aza indirebilirsiniz. Aşağıdaki seçeneklere dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır..

  • Markanıza uygun bir isim bulmak için öncelikle hedef kitlesini belirlemeli, yaptığınız işi temsil edebilecek isim konusunda doğru karar vermeniz gerekir.
  • İleriye dönük başarılı bir marka olmak için ezberin dışına çıkmalı, çoğu işletmelerin yaptığından daha farklı bir yol izlemeli ve farklılığınızı ön plana çıkarmalısınız.
  • Okunabilirlik bakımından kolay ve anlaşılır isim seçmek oldukça doğru bir karar olacaktır. Uzun ve akılda kalıcılık bakımından zor olan isimlerden uzak durmak gerekir.
  • İsim konusunda karar verdikten sonra bazı detayları kontrol etmek faydalı olacaktır. Örneğin; tescile uygunluğu, sosyal medya hesap isimlerinin boş olması ve domain gibi detaylardır.
- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin