Marka Farkındalığı Nedir? Marka Farkındalığı Nasıl Ortaya Çıkarılır?

Marka farkındalığı bir markanın can damarı olup, olmazsa olmazlar arasında yer alır. Farkındalığı olmayan bir markanın büyümesi hiçbir işe yaramadığı gibi ömrü de daha kısa olacaktır. Kendi alanında en çok hatırlanmayı başaran bir marka, marka farkındalığını sorunsuz bir şekilde tamamlamış demektir. Yapmış olduğu başarılı işler ile tüketicinin aklında kalan markaların yanı sıra; farklı yöntemler sayesinde de akılda kalabilen markalar bulunmaktadır. Farkındalık peşinde olan işletmeler, farklı taktikler ile tüketicinin aklında yer edinebiliyor ve bu sayede yapmış oldukları çalışmalar kalıcı oluyor. Birden fazla seçenek ile hareket eden markaların daha fazla başarıya ulaştığı görülmektedir.

- Reklam -

Bu konuda önemli markaları baz alacak olursak; ilk aklımıza gelen marka kuşkusuz “Apple”’dır. Cihazların üzerinde bulunan ısırılmış elma logosu tüm insanlar tarafından bilinir. Karşımıza çıkan o ısırılmış elma bizlere kalitenin değerini gösterir ve bizler de bunu kabul ederiz. Çünkü Apple denince aklımıza ilk gelen; sağlamlık ve kalitedir. Bunun aksi düşünülemez..

Bir marka bir işe başlamadan önce hedefini belirlemeli, bu yönde bilinirliğini ortaya çıkarmalı, bu aşamada sabır ve dürüstlük ön planda tutulmalıdır. Tüketicinin hafızasında yer edinen bir marka, yolu tamamlamış demektir.

Marka Farkındalığı Nedir
Marka Farkındalığı Nedir?

Marka Farkındalığını Ortaya Çıkarmak İçin Bunlara Dikkat!

Dünya üzerinde binlerce bilindik markalar yer alır ve bu işletmelerin kendilerine has taktikleri bulunur. Şimdi size farkındalığını başarılı bir şekilde tamamlamış markadan bahsetsek ve sizden bu marka hakkında kısa bir bilgi talebinde bulunsak, bu soruya cevap verebilir misiniz? Eminiz ki bu soruya tüm insanlar rahat bir şekilde cevap verebilir. Bu demek oluyor ki; bu marka gerçekten farkındalığını eksiksiz bir şekilde tamamlamıştır.

Marka Farkındalığı İçin Bunlar Önemli

Markanın Tasarımı: Akılda kalıcı olmak için markanın tasarımı, o markanın bilinirliğine destek olur. Örnek verecek olursak; Pepsi kutusu gibi.. Pepsi’nin üzerinde bulunan yazıyı silmiş olsak dahi tüm insanlar tasarımından ve renginden onun “Pepsi” olduğunu hemen anlar.

- Reklam -

Markanın Değeri:  Bir marka, değerini artırabilmesi için verdiği hizmeti kusursuz bir şekilde tüketiciye sunması gerekir. Çünkü sunacağı hizmet karşılığında geri dönüş alacak ve bu durum markanın değerini ortaya çıkaracaktır. Her konuda müşteriye değer veren bir marka her zaman kazanır ve akıllarda kalır.

Marka Farkındalığı Nasıl Ortaya Çıkarılır
Marka Farkındalığı Nasıl Ortaya Çıkarılır?

Markanın Özelliği: Marka özelliği, tüketiciler açısından ve akılda kalıcılık bakımından oldukça önemlidir. Marka olarak karşımıza çıkan “Algida” dondurma alanında kendisini gösteriyor. Algida markasını görünce ilk aklımıza gelen; lezzetli dondurmalarıdır. Bu durum markanın özelliğini ortaya çıkarıyor.

Markanın Faydası: Günümüzde her tüketici kendine faydası olan markayı tercih ediyor. Faydasının yanında zararları olsa bile tüketici bu durumu göz ardı edebiliyor. Bu hareket, yalnızca markanın faydalı tarafını ortaya çıkarıyor. Mesela; Coca-Cola markasının tek faydası; yaz aylarında insanları ferahlatmaktır. Ancak, serinletmenin yanında çeşitli zararları da olabiliyor. Bu zararlar tüketiciyi ilgilendirmiyor çünkü kişiler bu markaya karşı güven duyuyor, markanın onları ilgilendiren tek yönü; serinlemek!

- Reklam -

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin